Oturma Odası

Arkadaşlarınızı ya da akrabalarınızı davet ettiğinizde evinizin karşılaşacakları ilk odası, oturma odasıdır. Bu nedenle oturma odası, evinizin yüzü gibidir. Benimsediğiniz tarz ve oturma odanızı dizayn etme şekliniz, dizayn ve dekor hakkındaki kişisel yeteneğinizi göstermenizin yanı sıra evinizin geri kalanının nasıl göründüğü hakkında da insanlara bir fikir verir.

Oturma odası genellikle diğer odalardan daha temiz tutulur. Çünkü burası misafirlerinizi karşıladığınız ve ağırladığınız yerdir. Oturma odanızın temizliği nasıl yaptığınıza bağlı olarak yaptığınız en kolay ya da en zor işe dönüşebilir. Bu oda en fazla dekore edilen odadır, çünkü bu oda en çok ön planda olan odadır. Bu yüzden oturma odasının iyice temizlenmesi gerekir.

Oturma odası öğeleri

Duvarlar: Duvarlar evinizin iç yüzüdür. Duvar boyanız ya da kullandığınız duvar kâğıdının rengi hoş, uzun ömürlü ve hatta yalıtımlı olmalıdır. Duvarlar duvar kâğıdının malzemesine ya da kullanılan boyanın türüne göre nemli bir bezle temizlenebilir.

Mobilya: İnsanların oturma odasındaki dekorasyon seçimleri kişisel zevklerine bağlıdır. Eğer eski tarz seçildiyse, ahşap mobilya kullanılır. Modern tarzlarda ise yapay malzemelerden oluşan mobilyasıyla minimalist bir yapıya sahiptirler. Ahşap mobilyalar, karıncaların üşüşmelerini engellemek için ara sıra cilalanmalı ve temizlenmelidirler. Deri koltuk takımları kullanım açısından daha kolaydır ve bunlar yumuşak bir bezle silinebilirler. Ancak kuruma ve çatlamaları önlemek için daha sık temizlenmeleri gerekir. Cam, sabunlu su ya da duru suyla yıkanabilir. Çok güçlü çözeltiler, camda kalabilecek zararlı kimyasallar içerdiğinden bunları kullanmaktan kaçının.

Perde ve güneşlikler: Oturma odasında kullanılan eşyalar, diğer odalarda kullanılan eşyalara göre daha pahalı ve şıktır. Bu yüzden, kullanılan malzemeler de narin olmalı ve bunları yıkarken dikkatli olunmalıdır. Bu eşyalarınızı mümkün olduğunca çamaşır makinenizde yıkamayınız. Hafif bir deterjanla yıkamak daha iyi olur. Güneşlikler genelde naylon ya da sentetik malzemelerden yapıldığı için deterjanla yıkanabilirler.

Halı: Halılar türlerine göre ele alınmalıdır. Örneğin, İran halısını temizlemek için kullanılan bir çelik fırça, halıya çok fazla hasar verir. Bunları ya elektrikli süpürgeyle yıkayın ya da profesyonel yardım almayı tercih edin. Marketlerde çok çeşitli temizleyiciler ve halı şampuanları bulmak da mümkündür.

Avize ve aydınlatma araçları: Oturma odalarını en iyi şekilde aydınlatmak için genellikle şık aydınlatma araçları ve avizeler kullanılır. Bunlar narin ve kırılgan olabildiklerinden, bu eşyaları temizlerken dikkatli olmak gerekir. Oturma odasının temel öğelerinin yanı sıra paspas, sehpalar, tablolar ve biblolar gibi diğer aksesuarlar da odanın dekoruna katkıda bulunurlar. Tabloların üzerine sıvı madde ya da deterjan değdiğinde eşyalar zarar göreceği için bunlar yumuşak bez yardımıyla silinmelidir.

TV, müzik sistemi gibi elektronik ev eğlence sistemleri de genellikle oturma odasında bulunurlar. Bunları tozdan korumak için kullandıktan sonra üzerileri örtülmeli ve sıcaktan korunmalıdırlar. Tavan vantilatörleri genellikle odanın en çok ihmal edilen kısmıdır. Tavanı temizledikten sonra tavanı da temizlemeyi unutmayın.

Oturma odası temizliğinde ipuçları

  • Odayı nasıl temizleyeceğinizi planlayın, toz alarak başlayın, silin ve zemini cilalayın.
  • Oturma odasını temizlerken kırılmaları önlemek için biblo ve cam eşyalar gibi kırılgan eşyalar ortadan kaldırılmalıdır.
  • Tavanı silerken koltuk ve oturma odası kanepelerinin üzeri örtülmelidir. Dökülen tozları daha sonra temizlemek zor olabilir.
  • Kitaplığın tozunu alırken seyrek bulunan ve pahalı kitaplara zarar vermeyi önlemek için dikkatli olun.
  • Son baskıları en üste koyarak dergileri düzgün bir şekilde sıralayın.
  • Şöminenin yanına kilim koymayın, üzerlerine ateş sıçrayabilir ve yangın çıkmasına neden olabilir.
  • Acil durumlarda lekeleri çabuk bir şekilde temizlemek için deterjanları el altında bulundurun.
  • Kapı paspaslarını temizlemeyi unutmayın, kirli paspaslar çirkin ve itici görünür.
  • Odanın güzel kokması için oda spreyi kullanın.

Odanın iç düzeni

Oda temizliğinin yanı sıra odanın görünümünü değiştirmek için düzenlemeler yapabilirsiniz. Değişen mevsimlere göre farklı şeyler deneyebilirsiniz. Evinizi yenileyip mevcut mevsimin rengini yansıtabilirsiniz. Örneğin kış mevsimi için oturma odasını eski modaya göre dekore edebilirsiniz. Mesela eski kanepe takımları, dantelli masa örüleri ve loş aydınlatma ortama katkıda bulunur. En önemli olduğu düşünülen bir odanın temizliği memnuniyet hissi verir. Çünkü günün her vaktinde birilerini ağırlamaya hazır olduğunuzu bilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir