Okul Öncesi Müfredat

Etkili bir okul öncesi müfredatında eğlenceli aktiviteler bulunacaktır fakat çocuğunuza da bilmesi gereken dersleri öğretecektir. Okul öncesi ders planları tüm bunları kapsamalıdır. İyi haberse söz konusu bu olduğunda pek çok seçeneğinizin bulunmasıdır. Her ebeveyn çocuğunun okula tam olarak hazırlanmasını ister veya ev eğitiminin bu programlar için bir yatırım olduğunu düşünür.

 

Kullanıma uygun pek çok seçenek bulunmaktadır. İşte bazıları.

Harf ve rakam tanıma çocuğu okuma ve matematiğe hazırlayacaktır.

Şekiller ve yazma teknikleri öğretilebilir.

Okumaya başlama müfredat boyunca süreç ilerledikçe ortaya çıkacaktır.

Projeler içeren fen bilimi onlar için eğlenceli olabilir.

Hikâye ve etkileşim yoluyla sosyal beceriler de öğretilebilir. Buradaki en önemli nokta doğru programı seçmektir. Okul öncesi düzeyde tüm çocuklar farklı birer yerdedir. Bazı çocuklar her gece kitap okumaları için ebeveynlerine yönelirler, bazılarınınsa böyle bir etkileşimleri yoktur. Her çocuk farklı bir tür öğrenicidir. Bazıları renkli kalemler ve kâğıtla güzelce çalışırken bazıları el etkinliklerinde daha iyidir. Doğru dengeyi bulmak öğrenmeyi daha etkili kılar.

Okul öncesindeki çocuğunuz için müfredat seçerken neyi sevdiğini de dikkate alın. Bazı çocuklar büyük bir çalışma kitabı alıp birkaç sayfasını yapmaktan zevk alırlar. Diğerleri bir konudaki bir videoyu izlemeyi tercih eder. Çocuğunuz için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu bilmek için onunla birkaç şeyi test edin. Bir kâğıt verin ve oturup yapıp yapmayacağını gözleyin. Veya çizgi film olmayan bir video açın ve dikkat edip etmediğine bakın.

Bir müfredatı göz önüne alırken çocuğunuzun yaşa bağlı bir müfredatta bu düzeyde öğrenemeyebileceğini dikkate alın. Çocuğunuzu test etmelisiniz. Çocuğunuza çok basit şeyler verirseniz ilgisini çekmeyecek ve sıkılacaktır. Veya işi çok zor bulursa kızabilir veya nefret edebilir. İnternetten basit test yöntemleri indirip çocuğunuzun yeteneklerini ölçmek için kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz için doğru okul öncesi programı bulmak için zaman ayırmak ne kadar iyi yapacağıyla fark eder. Olumlu ve neşeli bir tonla onu teşvik etmek çocuğunuzun öğrenirken eğlenmesine yardımcı olacaktır. Bunu oyun haline getirip ödüllendirmek de işe yarayacaktır. İdeal okul öncesi ders planlarını bulmak sizin ve onun başarısında fark yaratacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir