Okul Öncesi Açık Hava Etkinlikleri

Açık havaya çıkmak söz konusu olduğunda çocuklar pek çok açıdan faydalanabilir. Çocuklar küçükken hatta bebekken buna teşvik edilirse pek çok çocuk dışarı çıkmaktan zevk alacaktır. Bu onlar için pek çok şekilde faydalıdır. Açık havaya çıktıklarında evin içindekinden çok daha faydalı olan temiz hava alacaklardır. Sağlıklı olabilmeleri için gereken fiziksel aktiviteleri yapabilirler. Bütün çocukların ihtiyacı olan motor becerilerini güçlendirebilirler. Diğer çocuklarla oynadıklarında çocuklar anlaşmazlıklardan konuşma ve diğerleriyle etkileşim kurmaya kadar sosyal gelişim içinde bulunurlar.

 

Fakat çocuğunuzu açık havaya çıkardığınızda ne yapacaksınız? İleri geri koşmaktan çok daha fazla oyun imkânı bulunmaktadır.  İşte size yardımcı olacak bazı fikirler.

Keşif. Arka bahçeye bile olsa çocuğunuzu açık havaya çıkardığınızda oyun sürecinin bir kısmını bir keşif macerasına dönüştürün. Çocuk pislik içinde bile oynayabilir ve yaşayan canlıları gözlemleyebilir. Veya hayvanların yaşadığı farklı yuvalara işaret edebilirsiniz.

Fiziksel Zorluk. Çocuklar için açık havada yapması en önemli olan şeylerden biri fiziksel olarak zorlanmaktır. Eğer bir salıncak setiyle oynama imkânları varsa, örneğin, denge aleti ve maymun parmaklıklarına hâkim olmak onlara fiziksel ve psikolojik avantajlar sağlar. Evde bu olanaklarınız yoksa bir halk parkını ziyaret edin.

İşbirliği. Eğer yakınınızdaki bir parka giderseniz çocuğun diğer çocuklarla oynama imkânı olacaktır. Bu yalnızca sosyal becerileri geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda işbirliği üzerine iyi dersler öğretir. Eğer bir grup çocuk varsa, bir konu verin ve oynamalarını söyleyin. Örneğin, itfaiyecilik oynadıklarını varsayalım. Her birinin bir görevi vardır ve birlikte çalışmak zorundadırlar.

Açık Hava Maceraları. Çocuğunuz için ayarlayabileceğiniz çok sayıda oyun ve macera bulabilirsiniz. Mesela, sonbaharda yaprakları yığın yapmasına yardım edin ve bir kümeden diğerine atın. Veya, safari oynayacak çocuklar toplayın ve farklı hayvanları taklit etmelerini isteyin.

Oyun Evi. Çocukların yapmayı sevdikleri şeylerden biri yaptığınızı gördükleri şeyleri taklit etmektir. Çocuğunuza oynayabilecekleri bir oyun evinde bu yeteneği vermek harika olacaktır. Fakat bunlar biraz masraflıdır. Onun yerine, bir çadır kullanarak bir ev yapabilirsiniz. Veya, hayalinizde büyük bir ev yaratabilirsiniz.

Çocuklar açık havada oynadıkça pek çok faydasını göreceklerdir. Elbette, eğleneceklerdir de. Eğer küçük çocuğunuz dışarı çıkıp oynamak istemezse, orada ne yapabileceğini fark edememiş olabilir. Küçük çocuklar için açık hava etkinlikleri teklif edilebilir, böylece onları bekleyen mucizevî dünyaya kapılarını açın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir