Öğrenme Güçlüğü Çeken Çocuklar İçin Evde Eğitim

Öğrenme güçlükleri nelerdir? Öğrenme güçlükleri beynin bilgiyi birçok insanın yaptığı şekilde işleme yeteneğini etkileyen nörolojik durumlardır. Okuma, harfleri seçebilme ve matematikte dikkat sorunu yaşayabilirler. Öğrenme güçlüğü çeken insanlar daha az zekilerdir demek doğru olmaz. Aslında, öğrenme güçlüğü çeken insanlar ortalama bir kişiden daha zekidir. Zihinsel gerileme, duygusal bozukluklar ve zayıf sosyoekonomik durum öğrenme güçlüğü olarak görülmez. Öğrenme güçlükleri söz konusu olduğunda unutulmaması gereken esas şey, doğru müdahale, öğretme ve öğrenme teknikleriyle bu yetersizliklerden birine sahip çocuklar okulda başarılı olabilir.

Bir ya da birkaç öğrenme bozukluğundan dolayı özel gereksinimleri olan çocuğa sahip ebeveynlerin birçoğu çocuklarının eğitimini evde eğitim yoluyla kendileri sağlamaya karar verirler. Bu özel gereksinimleri olan bir çocuk için oldukça yararlı olabilir çünkü böylece birebir ilgi verirler. Ayrıca çocuklarının direnç ve zayıflıklarını en iyi anne babalar ayırt ederler. Özel gereksinimlere ihtiyaç duyan çocukların ebeveynleri çocuklarının eğitimini kişisel bir sorumluluk olarak aldığında en çok sorumluluk altında olanlardır.

Ancak, özel gereksinimleri olan çocuğuna evde eğitim vermeye karar veren ebeveynlerin öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için uygun olan tüm kaynaklardan yararlanmaları önemlidir. Sadece online olarak değil, resmi okul ve özel sektörde de kamu kaynakları bulunabilir. Bu kaynaklardan bazıları değerlendirme araçları, ölçümler ve hatta özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynler için terapi bile içerir. Öğrenme güçlüğü olan çocukların başarıları için gerekli olan tüm imkânlara sahip olması oldukça önemlidir. Öğrenme yetersizlikleri geçmez ancak müdahaleyle değerli bir hale bile gelebilir.

Değerlendirme ve Ölçüm

Öğrenme yetersizliği olan birçok çocuk okula başlayana kadar teşhis edilmez, çünkü ebeveynler çocuklarının akademik ve motor beceri işlerini öğrenme ve uygulama şekillerinde bir şeylerin “tam olarak doğru” olmadığını fark etse de burası problemlerin ilk fark edildiği yerdir. Veya çocuklarının gelişimsel dönüm noktalarından bazılarına ulaşmada gecikmeler yaşadığını fark edebilirler. Evde eğitim vermeye karar verseniz de, resmi yönetim yasal olarak çocuğunuzun sorun yaşadığı alanları gözlemlemeniz için çocuğunuza değerlendirme araçları ve ölçümler uygulamanızı gerektirir. Başlangıç değerlendirmeleri yapılınca raporları iletmeniz gerekecek ve uzman ve diğer özel eğitim kaynaklarına ulaşmanızı sağlayacaklardır.

Ancak, bazı ebeveynler okulun söylediğinin ötesinde ikinci bir fikir isterler ve bu normaldir. Sigortanızın ek değerlendirme araçları ve ölçümleri kapsayıp kapsamadığını ve hangi doktor veya uzmanları kapsadığını araştırın. Yararlandığınız uzmanların sadece değerlendirme araçlarının idaresinde değil ayrıca sonuçların yorumlanması ve çocuğunuzda olabilecek öğrenme yetersizliklerinin teşhisinde de nitelikli olduklarından emin olmalısınız.

Yaygın Öğrenme Yetersizlikleri:

1. Dikkat Eksikliği/ Hiperaktivite Bozukluğu: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu en yaygın olarak teşhis edilen öğrenme güçlüklerinden iki tanesidir. Öğretmeni çocuğunuzun hiperaktivite bozukluğu ya da dikkat eksikliği olduğunu söyleyebilir, çünkü genellikle hareketli ve dikkatleri dağınıktır. Ancak, bu teşhise hemen inanmayın. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu genellikle yanlış teşhis edilir. Birçok yetenekli çocuk başta hiperaktif ya da dikkati eksik olarak sınıflandırılır. Çocuğunuzun bu tür öğrenme yetersizliklerini teşhis etme konusunda eğitim almış bir uzman tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir. Eğer çocuğunuzda hiperaktivite bozukluğu veya dikkat eksikliği varsa ilaçla tedavi dışında birçok tedavi seçeneği ve özel gereksinimleri olan bu tür çocuklar için daha etkili olacak öğretme metotları olduğunu bilmeniz gerekir.

Hiperaktivite Bozukluğu/ Dikkat Eksikliği Olan Çocuğun Evde Eğitimi: Çocuğunuzun dikkat eksikliği veya hiperaktivite bozukluğu varsa evde eğitim için birtakım uyum ve değişiklikler olması gerekir. Görüşü engelleyecek şeyler ve gürültüyü bastırmak için kulaklıklar kullanarak görsel ve işitsel dikkat dağıtıcıları kısıtlayabilirsiniz. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar dinler ya da öğrenirken ellerini meşgul edecek şeylerden bile yararlanabilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukları aşırı derecede hareketlendirmekten kaçının.

Disleksi (Yazı körlüğü): Disleksi sözcükleri çözmede, sembollerin çevrilmesinde ve kavramada zorlanmaya sebep olan nörolojik bir işlev bozukluğudur. Disleksi beynin bilgiyi işleme şeklindeki bir şifre çözme sorun veya görsel bir bozuklukla ilgili olabilir. Disleksi hastası olamayan birçok çocuk harfleri bilerek geri döndürebilir, ama eğer bu devamlı bir sorunsa ilgilenilmesi gerekir. Çocuğunuzun disleksik olduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken ilk şey görüşünü kontrol ettirmektir. Muayenehanede yapılacak sıradan bir görme kontrolü değil, uzman bir doktor tarafından uygulanacak bir gelişimsel görme testi yaptırmanız gerekmektedir.

Disleksik Bir Çocuk İçin Öğretme Teknikleri: Disleksiye bağlı olarak özel gereksinimleri olan bir çocuğu eğitmenin anahtarlarından biri çoklu-duyusal yaklaşım kullanmaktır. Bu, bir materyali sunarken mümkün olduğunca çok duyu kullanmanız demektir. Yazılı materyal kullanmak zorunda olduğunuzda işitsel ve/veya dokunsal öğretmeyle birleştirin ki çocuk onu tamamlasın ve daha etkili bir şekilde öğrensin.

Hesap Yapamama:  hesap yapamama “matematik disleksisi” gibidir. Hesap yapamama şikâyeti olan bir çocuk rakamların sembollerini ayırt etmede ve matematik problemlerini yapmakta sıkıntı yaşar.

Hesap Yapamama Sorunu Olan Bir Çocukla Çalışma Önerisi: Hesap yapamama sorunu olan bir çocukla çalışmanın anahtarı, ödevi küçük parçalara bölmek, tekrar yapmak ve çocuğun elinde tutması için flaş kartlar kullanarak ezber yapmaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir