Nereye, Neden Taşınıyorsunuz?

İnsanların taşınmak için pek çok nedenleri olabilir. Örneğin, eğitimlerini tamamladıktan sonra pek çok insan yurtdışına yerleşmeyi seçiyor. Yurtdışında çalışmaya karar kılındığında, en iyisi Birleşik Devletler sözleşmeli hizmeti gibi bir iş olurdu. Deniz aşırı bir ülkede iş, insanın kariyerinde çok büyük gelişmelere adım atmaya olanak tanırken ona büyük fırsatlar sunar. Size daha iyi bir hareketlilik kazandırır. Aynı zamanda size yeni bir dil öğrenme ve kültürel kabiliyetinizi geliştirme imkânı verir.

Para direkt olarak bir yarar sağlamasa da, genel olarak şöyle bir yararı dokunur: yaşam maliyetiniz daha düşük olacağından, otomatikman gittiğiniz ülkede yüksek bir yaşam standardına sahip olursunuz.

Birleşmiş Milletler’ de sözleşmeli bir işe girdiğinizde, patronunuz genelde taşınma masraflarınızı, hatta çoğu zaman tatilde eve dönüş masraflarınızı karşılar. Sağlayacağı diğer faydalar da kiranızı karşılamak, ev aletlerinin alımı, vergilerinizin ödenmesi gibi durumlar olabilir. Maaşlar genelde çalışanın kendi ülkesinin para birimine göre yapılsa bile, bazen de Amerikan Doları olarak ödenebilmektedir ki bu eğer işçinin kendi ülkesinin para birimi Amerikan Dolarından daha değersizse, bu çalışan için iyi bir avantaj teşkil eder.

Yabancı bir ülkede çalışmayı kariyer yapmak için de seçebilirsiniz. Bu bağımsız yazarlık, manken ya da buna benzer şekillerde gerçekleşebilir. Kendi alanında kariyer sahibi olan insanlar, bunu hemen maddi kazanca dönüştürebilmektedirler.

Taşınma kararını politik sorunlar nedeniyle de vermiş olabilirsiniz. Barış içinde bir yaşam sürmeyi engelleyen isyan, devrim ve bunlar gibi karmaşa yaratan olaylar meydana gelebilir. Çocuklarınızın ve sevdiklerinizin güvenliğinden endişe duyabilirsiniz. Böyle baskı dolu ve gergin bir ortamda, hayat yaşanmaz bir hal alabilir. Aynı zamanda yaşadığınız şehirdeki suç oranı yüksekse de karmaşa meydana gelebilir. Devamlı olarak soyulmaktan ya da sokaklarda saldırıya uğramaktan da korkuyor olabilirsiniz. Güvensiz bir ortamda yaşamak, çıkmanız gerektiği halde size gece geç saatlerde dışarı çıkma yasağı getirebilir. Böyle durumlarda en iyisi suç oranının daha düşük ve kontrol altında olduğu bir yerlere taşınmaktır. Suçların cezasının ağır, işlenen suçların gereğinin yapılmasının ve suçlara karşı önlem almanın hızlı olduğu şehirleri araştırın. Pahalı ve uğraştırıcı da olsa, böyle bir şehre taşınmak daha mantıklı olur.

Bir başka sebep de, artık bir çıkmaza girmiş bu şehir hayatına dayanamamanızdır. Hızlı bir şehrin koşuşturmacası ilginizi çekmeyebilir. Tıkış tıkış ve pahalı yaşam alanında boğuluyormuş gibi hissedebilirsiniz. Beton yığınlardan meydana gelmiş şehrinizdeki devasa büyüklükteki krom ve camlardan oluşan binalardan iğrenmeye başlarsınız. Böyle hissettiğinizde kapağı hala hası kirlenmemiş, tertemiz olan küçük bir kasabaya atmak en iyisi olurdu. Güzel hava, açık alanlar, yüzme havuzları, hayatından karmaşasından ve hızından, trafik sıkışıklığı ve devamlı böğüren kornalardan uzakta olmak da küçük bir kasabanın diğer avantajları. Acil ve uzman sağlık hizmetlerini kullanarak da her iki dünyayı, ikisinden de kopmadan yaşayabilirsiniz. Şehirdeki pahalı emlağınızı satarak, küçük, hayat dolu, hayatın tadını çıkaran ve aynı zamanda da güzelce kazanan bir toplumun parçası olabilirsiniz. Küçük bir iş ya da şirket kurmak, sağlığınıza açılan bir kapı olabilir ve her zaman yaşamak istediğiniz hayata sahip olabilirsiniz.

Diğer yandan taşınma kararı kötü ekonomik koşullar yüzünden de alınabilir. İyi bir eve ve mükemmel komşulara sahip olacağınız bir muhite yerleşmek ekonomik olabilir. Emlağı ucuzken almak mantıklı olur, çünkü emlağın çevresi gelişip, okullar, alışveriş mağazaları ve parklarda dolduğunda emlağınız daha çok para edecektir. Günümüzde gelişme çok çabuk oluyor. Dikkatli bir seçimle o bölgeler en iyi yapılarla çevrelenir ve size ve büyümekte olan çocuklarınıza güzel imkânlar sağlar.

İlerleyen yaş taşınmanın bir diğer sebebidir. Aslında ilerleyen yaşlarda taşınmak bir gereklilik haline geliyor. Eve bakmak olanaksızlaşır, ulaşım ve alışveriş size ağır gelmeye başlar. Sebep yaş olduğunda, taşınmak için doğru yeri seçmek büyük önem taşır. Geçmişte yaşlıların önüne sunulan tercihler daha kısıtlıydı. Yaşlılar ya sağlık hizmetleri sunan bir huzur evine ya da dini kurumların, üyelerine sağladığı, sınırlı sayıda yatağa sahip olan bakım evlerine yerleşebiliyorlardı.

Fakat günümüzde yaşlılara, ekonomik durumlarına ve isteklerine göre pek çok seçim sunulmaktadır. Örneğin her birinin kendine has özelliği bulunan bağımsız bakım tesisleri, sürekli bakım sağlayan emeklilik kurumları, yardım kurumları, huzur evleri ve hastabakıcılık kurumları gibi. Ancak taşınma işlemi farklı kurumları teker teker dolaşıp, hepsinin sunduğu hizmeti araştırıp iyice düşünüldükten sonra gerçekleştirilmelidir. Taşınmak için sağlığınızın bozulmasını beklememelisiniz. Bu kurumlarının birçoğunda uzun sıralar bulunmaktadır, bu yüzden de elinizi çabuk tutup rezervasyon yaptırmalısınız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir