Nemrut Krater Gölü ve Tatvan

Yepyeni bir güne başlıyoruz. Gökyüzü masmavi. Buraları bizim topraklarımız; yaşadığımız yerlere çok uzak ama mutlaka görülmesi gereken topraklar. Güneş doğarken Nemrut’ta, batarken Tuşpa’da olmak; aynı günde iki fırsatı yakalamak harika bir olay. Bu gün programımız çok yüklü. Önce Tatvan’a gitmek üzere bir yolcu otobüsüne biniyoruz. Güneyden batıya doğru Deveboynuzu Burnunu dolaşarak Tatvan’a yöneliyoruz. Kuskunkıran Geçidini aşıyoruz.
Van Gölü kıyısında kurulmuş olan Tatvan, Tatvan Feribot İskelesinin burada oluşu ve Nemrut Krater Gölüne yakınlığı nedeni ile gelişen sevimli bir ilçemiz. Nemrut’a uzaklığı 13 km.

Tatvan-Van feribotu Türkiye ile İran demiryolunu birbirine bağlıyor. Anadolu’dan gelen karayolları da buradan Van’a ve İran’a geçiyor. Tatvan’dan taksi kiralayarak Nemrut Dağı’nın krater çanağına doğru yola çıkıyoruz. Yolda çamaşır yıkayan kadınlar ve çocuklar görüyoruz. Resimlerini çekmemizi istiyorlar.

Teleferiği geçiyoruz.Yöre halkı kışın teleferikle tepeye çıkıp kayak yapıyorlarmış.Çok güzel yollar yapılmış. Çanağın içinde krater gölünü gördüğümüzde bütün yorgunluğumuz uçup gidiyor. Zaten şoförümüz durmadan anlatıyor. Arabadan inerek uçurumun kenarına yürüyor ve aşağılardaki Nemrut Kraterinin resimlerini çekiyoruz.
{mosimage}Krater gölü 150 metre derinliği ile Türkiye’mizin en derin gölü. Aynı zamanda en büyük krater gölü. Çanak içinin 40 km kare olduğu biliniyor. Yüzeyi 10 km kare. Denizden yüksekliği 2.400 metre. Göl tepelerden inen kar suları ile beslenmekte ve sıcak-soğuk su kaynakları var. Ilık göl sazlıklarla çevrili piknik alanı. Gölde bulunan sıcak su kaynaklarına inilebiliyor. Ilık gölün biraz ilerisinde bulunan büyük göl ise bir deniz kadar insanı etkiliyor. Bu gölde motorla gezilebiliyor.
Artık akşam olmak üzere……Rüyada gibiyiz.Böyle güzel bir gün hiç bitmesin diyorum. Ama hava kararıyor. Bizde istemeyerek arabamıza biniyor ve Van’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Ahlat’ta buluşmak üzere.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir