Neden Evimizi Temizleriz?

İnsanın vücudunu temiz ve sağlıklı tutmak için dişlerini fırçalayıp banyo yaptığı gibi, ev de düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Evinizi temiz tutarak sağlıklı ve hijyenik bir yaşam sürersiniz. Daha iyi bir yaşam için kişinin vücudunu ve çevresini temiz tutması gerekir.
Çocukluğunuzdan beri ev temizliğini ve evi temiz tutmayı görmüşsünüzdür. Aslında, böyle yapmanız, odanızı düzenlemeniz ve temizlemeniz konusunda ısrar etmişlerdir. Şimdi bir ebeveyn olarak çocuklarınızdan da aynı şekilde dağınıklığı toplamalarını ve odalarını temiz tutmalarını istiyorsunuzdur.

Fakat neden evimizi temizlemeye ihtiyaç duyarız. Neden çevremizi temizlemeden yaşayamadığımız, evimizin ne kadar temiz olduğu cevap bulmamız gereken sorulardan bazılarıdır.

Evinizi yuvanız yapın

Nasıl ki gözleriniz ruhunuzun penceresiyse, evinizde kişiliğinizin penceresidir. Eğer eviniz temizlenmediği için kötü kokuyor ve her taraf dağınıksa, bu umursamaz miskinliği gösterir. Aksine, düzenli ve temiz tutulan bir ev ise kişisel bakım ve düzenliliği ortaya koyar.
Ev ailenin bir araya geldiği yerdir. Her ferdin her gün işten veya okuldan döndüğü sığınağıdır. Bir arada dinlendikleri, yemek yedikleri, TV izlediği, sohbet ettiği, bir evin sağladığı her şeydir. Evimizde yaşadığımız için evimizi temiz tutmamız önemlidir. Temiz ve düzenli bir ev yaşamak için daha rahattır. Ancak, onu temiz tutmak ailenin her üyesinin görevidir. Sadece bir sorunluluk değil, onu temiz tutmak aynı zamanda haz verici olmalıdır.

Küçük çocuğunuz varsa evi temiz tutmak zor bir iş olabilir. Ancak çocuklar ebeveynleri ne yaparsa öğrenirler. Büyüyen çocuğunuza düzenli alışkanlıklar aşılamak önemlidir. Büyüyünce kendi eşyaları olur, odalarını ve evi temiz tutarlar. Bu her zaman kolay değildir ancak çoğu çocuk bir görev bulur. Fakat onlara temizlikle ilgili kesin kurallar koymak evinizi temiz ve düzenli tutmanızda yardımcı olur.

Evinizi ne sıklıkta temizlemelisiniz

Evinizi temizlemek için yeni yılı beklemeyin. Genellikle meşgul yaşantılardan dolayı ev temizliği yeni yıla bırakılır. Ancak, kirin ve çöpün birikmesine neden olur ve temizlik daha da zorlaşır. En az haftada bir kez temizlik planı yapmak işleri kolaylaştırır. Oda oda plan yapmak ve bunu uygulamak işi daha etkili kılar. Daha sık bir ev temizliği planı yapmak uzun dönemde zaman ve paradan tasarruf sağlar.

Bazı önemli ev işleri:

Çamaşır yıkama: Her çamaşır yıkadığınızda mefruşat, kilim ve mutfak örtülerini de ekleyin. Renklerin birbirine geçmesini önlemek için farklı renkleri ayrı yıkayın. Bunu kolaylaştıracak birçok deterjan ve yumuşatıcı bulmanız mümkün.

Zemin temizliği: Zemininiz çıplaksa ya da halı varsa silmeli ya da şampuanlamalısınız. Marketlerde dezenfektan ve anti bakteriyel zemin temizleme ürünleri bulabilirsiniz. Halılarınız pahalı ve narinse zarar vermemek için profesyonel yardım almayı tercih edebilirsiniz.

Mobilya temizleme ve cilalama: Böcek istilasını önlemek için mobilya zaman zaman kontrol edilmelidir. Hatta parlatmak için ara sıra cilalamalısınız.

Dış mekân düzeni: İçeriyi temizleyip düzenlemenin yanı sıra, evin dış kısmı da düzenli tutulmalıdır. Çimleri biçmeniz göze hoş görünür.

Banyo temizliği: Banyo evde en çok kullanılan yerdir. Yıkanmış havlu ve bezler bulundurmak, temizleyip dezenfekte etmek gerekir.

Temiz bir eve sahip olmanın faydaları
Temiz bir ev sadece hijyenik değil aynı zamanda cezbedicidir. Pis bir ev hastalıklara davetiye çıkarır. Üstelik temiz bir ev hoş bir ortam yaratır ve bu da ruh halinize yansır. Dağınık ve düzensiz bir oda zihninizin de dağılmasına yol açar. Temiz ve düzenli bir oda olumlu duygular üretir.

Evinizi temiz tutma

''Düzenle, belirle ve uygula'' , temiz ve hijyenik bir ev yaratmak için her evin yaşam felsefesi olmalıdır. Ailedeki her ferdin temizliğe katılması bu sıkıcı işi kolaylaştırır. Üstelik belirli kurallara uymak kirin artmasını önler ve sık sık temizlik yapmaya gerek kalmaz.
Belki de, Jetson ailesi gibi yakın gelecekte bir gün robot yardımcımız Rosie ev temizliğini bizim için yapar ancak o zaman kadar bu işi kendimiz yapmamız gerekiyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir