Nabeul (Nebul) Çömlekçiliğin Başkenti Tunus

12 Şubat 2014 Çarşamba(3.Gün)

Antik adı Neapolis olan Nabeul (okunuşu “Nebul” ), seramik çömlekçiliğin ve deri el sanatlarının başşehri olarak anılmaktadır.

Hammamet ile başşehir Tunus arasında ve Akdeniz kıyısında geniş kumsalları olan bir şehirdir.Hammamet’e 10 km, Kartaca Havaalanına 65 km. ve Enfidha Havaalanına 60 km. uzaklığındadır. Hammamet ile Naebul arasında belediye otobüsleri çalışmaktadır.0,5 Tunus Dinarı

Naebul küçücük bir kasaba.Hammamet ‘ten gelen belediye otobüsü yolcuları kasabanın ortasında indiriyor. Kemerli tarihi bir kapıdan geçilerek “medine” denilen eski şehre geliniyor.Medinedeki çarşının iki tarafındaki dükkanlarda seramik eşya, çanak çömlek ve hediyelik eşyalar satılıyor. El yapımı deri ayakkabı, çanta satan dükkanlarda çok fazla. Gerçekten her şey çok ucuz ve çok güzel. Büyük bir yağlıboya tabloyu 100 dolardan 10 dolara indirerek aldım. Ayrıca çok çeşitli parfüm ve baharat satan dükkanları da gezdik.

Aylardan şubat olması dolayısı ile pek fazla turist yoktu ve her şey çok indirimliydi. Her dükkana girmemiz için ısrarlar fazlaydı. Çarşıyı tekrar tekrar dolaşarak hediyelik eşyalar aldık.

Akşam üzeri tekrar belediye otobüsüne binerek Hammamet’e döndük.

Yarın Sousse üzerinden Monastır’a gidip ilk cumhurbaşkanları Habib Burgiba’nın mezarını ziyaret edeceğiz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir