Nasıl Temizlik Yapılır? Uygulama Olanakları

Temiz bir ev içinde yaşamak için çok tatmin edici bir ortamdır. Ancak,  temizlemek çok fazla çaba ve fedakârlık gerektirir. Aslında, evinizi geri dönmek için istek duyacağınız bir sığınak haline getirmek için evinizi düzene sokmak ilk işiniz olmalıdır. Toz almak ve silmek için ne kadar zaman harcadığınızın bir önemi olmadığı unutulmamalıdır. Ancak her şeyi doğru düzgün yerleştirdiğiniz zaman estetik bir ortam elde etmeyi başarabilirsiniz.

Yatak Odanızın Düzeni

Yatak odası dinlenip rahatladığınız bir sığınaktır. Yatak odanız her yere saçılmış eşyalarla doluysa derlenip toplanmalıdır. Düzensiz bir yatak odası sadece yaşamak için tatsız bir ortam değildir, aynı zamanda temizleyip toparlamak için çok zaman gerektirir. Bu yüzden en baştan her şeyi düzenli tutmak zaman kazandırır.

Tuvalet masasından başlayın. Dağınık kozmetik ürünleri düzgünce toparlanmalı ya da çekmecelere konmalıdır. Mücevherler kutularında saklanmalıdır. Kullandıktan sonra eşyaları yerine koyma alışkanlığı temizliği kolaylaştırır. Kullanmadığınız ürünleri kaldırın, yenilerine yer açın.

Yatak odanızdaki mobilyalarınız küçük ve fonksiyonlu olsun. Bir köşede küçük bir oturma düzeni yaratırsanız hareket etmek için ve temizlemek için yeterli yer kalır. Raflar her şeyi koymak ve odanızın dağılmaması için çok uygundur. Yeteri kadarını yerleştirdiğinizden emin olun.

Dolabınızın Düzeni

Dolaplar boş yerle kaplı olsa da, düzenli şeyleri kolay ve çabuk bir şekilde bulmanızı sağlar. Karışıklığı önlemek için, giysilerinizi düzgünce askıya asın. Giymediğiniz giysilerden kurtulun. Giysileri denerken çıkardıklarınızı tekrar askılarına asın. Bu dolabınızı düzenler ve yatak odanızın dağılmasını önler. Eğer ayakkabı kutularınıza yer açmak istiyorsanız, raf bölmeleri kullanabilirsiniz. Dolabı kapatmadan önce her şeyi yerine koyduğunuzdan emin olun.

Mutfak

Mutfak genellikle evdeki en önemli odadır, çünkü burası yemeğinizi pişirdiğiniz yerdir. Mutfağı her gün kullandığınız için, düzenli tutmanız sizin için kolaylık olacaktır. Eğer salonunuz yoksa ve mutfağınız küçükse çok yer kaplayabilecek büyük masa ve sandalyeler kullanmaktan kaçının. Buzdolabını, arkasını da temizleyebileceğiniz bir şekilde bir köşeye koyabilirsiniz. Diğer elektrikli eşyaları kullanması ve temizlemesi kolay olan bir yere yerleştirin. Mutfak tezgâhındaki gereksiz dağınıklığı önlemek için sadece kullanacağınız aletleri satın alın. Kavanoz ve şişeler kullanıldıktan sonra dolaba konmalı. Mutfağınızda fazla yer varsa, çamaşır makinesi ve elektrikli süpürgeyi de bir köşeye koyabilirsiniz. Bir yere gitmeden önce mutfak tezgâhını da temizlemeyi unutmayın.

Antre

Antrede küçük mobilyalar kullanın. Yaklaşık 2 sandalye ve bir sandık için yeterlidir. Sandık sizin için bir saklama alanı olur. Üzerinde eşya bırakmamaya çalışın.

Banyo

Banyonuz küçükse düzenli tutmaya daha özen gösterin ki temizlerken sorun olmasın. Küvetin üzerindeki ilk yardım dolabı düzenli tutulmalıdır. Günü geçmiş ilaçları atmak dolabın karışıklığını engeller. Küvette kullanılmış mendil ya da pamuk bırakmayın, bir kutuda saklayın. Ay sonunda kirli bir tuvalet görmek istemiyorsanız, haftada bir kez yıkayın. Havlu, tuvalet kâğıdı, saç kurutma makinesi, şampuan, sabun gibi eşyalar için bir dolap edinin.

Yemek Salonu

Birçok insan yemek odasını özel durumlarda kullanır. Ancak her gün kullanıyorsanız temizlik şarttır. Yemek masası ve sandalyeler odanın büyüklüğüne uygun olmalıdır. Perdeler kirlendiğinde değiştirilmelidir.

Oturma Odası

Mobilyanız, odanın büyüklüğü göz önünde tutularak alınmalıdır. Hafif eşyalar daha iyidir, çünkü temizlik yaparken taşımak kolaydır. Gereksiz eşyalarla dolu bir oda, elektrikli süpürgeyle süpürüp, silerken size engel olacaktır. Örneğin kahve masasında çok fazla biblo bulundurulmamalıdır. Bir ya da iki dergi yeterlidir, fazlası biriktirilmemelidir. Elektrikli aletlerin kabloları odanın düzenli görünmesi için saklanmalıdır.

Sahip olduğunuz her şeyin evinizi tamamladığını unutmayın. Evinizdeki dağınık yerlerin listesini yapın ve onları düzenlemeye çalışın. Her şeyi düzenli tutmak, evinizi temizlemenizi kolaylaştıracak pratik bir yoldur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir