Nasıl Temizlik Yapılır? Mutfak

Evinizin temel bölümlerinden biri olduğu için mutfakta hijyen çok önemlidir. Kirli bir mutfak ailenizin sağlığında olumsuz sonuçlara yol açabilir. Çünkü burası yemeğinizi pişirdiğiniz yerdir. Temiz olmayan bir mutfak besin zehirlenmesine bile yol açabilecek mikrop ve bakteriler için uygun ortam oluşturur. Bu yüzden ailenizin sağlığını düşünüyorsanız mutfak temizliği sizin için zorunludur.

 

Mutfak temizliğinde temel ipuçları

Her şeyi düzgün bir sırayla yerleştirin. Mutfak takımı ve tencereleriniz için bir tezgâhınız olsun. Bu sadece mutfağınızın geniş görünmesini sağlamakla kalmaz, kullanım kolaylığı da sağlar. Elektrikli aletleri mutfak tezgâhının bir köşesine koyun, böylece bunları taşıyıp durmanız gerekmez.

Kir toplayan bölümleri belirlemeniz ve temizlerken buralara dikkat etmeniz gerekir. Toz ve böcek düşebileceği için hiçbir zaman yemekleri ağzı açık tencerelerde bırakmayın, eğer bırakırsanız bu yemekler bakteri üretebilir. Bunları çocuklar tüketirse hastalanabilirler.

Marketlerde bulabileceğiniz çok sayıda mutfak temizlik ürünü vardır. Mikrop öldürücü maddeler içerdikleri için bu ürünleri mutfak eşyalarınızı dezenfekte etmek için kullanabilirsiniz. Ancak, hiçbir şeyi temizlemek için ağartıcı ve amonyak karışımını kullanmayın. Bu şekilde zehirli gaz açığa çıkar.

Mutfağınızı her gün temizlemelisiniz. Her gün kapsamı temizlik gerekmese de, mutfak tezgâhı, bulaşıklar ve lavabo günlük temizlik gerektirir. Bulaşıklarınızı iyi bir deterjanla yıkayın ya da bulaşık makinesi kullanın. Bu işi uyumadan önce yapabilir ya da sabaha da bırakabilirsiniz. Buzdolabı ayda bir kez temizlenebilir, çünkü bu işlem çok vakit alır. Fırın ve elektrikli aletler kirlendikçe temizlenmelidir. Sünger yerine kâğıt havlu kullanın.

Nem, bakteriye sebep olabileceğinden mutfak havluları düzenli olarak değiştirilmelidir. Havluyu kullandığınızda mikroplar tencerelere geçebilir.

Mutfak araçlarını nasıl temizlersiniz

Buzdolabı temizliği: Temiz olmayan bir buzdolabı bakteri oluşumuna sebep olur ve içindeki yemekler bozulur. Temizliğe başlarken, önce termostatı kapatmanız ve raflarını çıkarmanız gerekir. Eldiven giyin ve ağartıcı ya da temizlik çözeltisine batırılmış bir süngerle içini temizleyin. Süngerin ulaşamadığı yerlerde fırça kullanın. Raflara dezenfektanı sıkın ve iyice silin. Buzdolabının içini temizledikten sonra havluyla kurulayın. İçi her gün temizlenemese de dışı günlük olarak temizlenmelidir. Balık, sarımsak, brokoli gibi yiyeceklerin üzerini kapatın ki dolabınız kokmasın. Şişe ve tabakları dolabın içine koymadan önce silin.

Soda, portakal kopuğu ya da kömür parçalarını dola kokusunu gidermek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bobinleri çıkartmadan temizleyebilirsiniz.

Fırın temizliği: Rafları çıkarın ve fırını 800 – 900 derecede ısıtın. Bu şekilde yağlar toza dönüşür ve temizlemeniz kolaylaşır. Fırınınızın kilitli temizlik sistemi varsa endişelenmeyin. Kendini temizleyen fırınınız yoksa raflarını sabunlu sıcak suyla temizleyebilirsiniz. İçini temizlik ürünü ile silin. On dakika bekleyin ve nemli bir bezle yağı ve kiri silip durulayın.

Bulaşık, kap ve lavabolar: Kap ve bulaşıklarınızı temizlemek için bulaşık makinesi kullanın. Eğer isterseniz bunları elde de yıkayabilirsiniz. Fakat bu zaman alacaktır. Bulaşıkları yıkadıktan sonra tekrar yerlerine yerleştirmeden önce kurumaları için bulaşık sepetine koyun. Su lekelerinin oluşmaması için kurumaları uygun olur.

Bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra mutfaktan ayrılmadan önce lavaboyu temizlemeyi unutmayın.

Duvarlar, taban ve tavan: Örümcek ağlarından kurtulmak için mutfağınızın tavan ve duvarlarını bir süpürge yardımıyla temizleyin. Zemini silin ve duvarları ıslak süngerle yıkayın. Duvarları temizlerken buzdolabı ve diğer eşyaları çıkarın.

Tezgâh ve dolaplar: Mutfak dolaplarını boşaltın ve eşyaları bir kenara koyun. Kuru bir havluyla dolabın içini silin ve eşyaları geri yerleştirin. Eğer dolabın içine dökülen bir şeyler varsa lekeleri çıkarmak için ıslak sünger kullanın.

Mutfağınızı her temizlediğinizde leke ve izleri çıkarmak için tezgâhı silin.

Mutfaktaki her şeyi düzenli tutmak önemlidir. Tüm çanak çömleği bir yerde toplayın. Yeterli yeriniz varsa cam eşyalarınızı ve günlük kullandığınız tabakları ayrı dolaplara koyun. Her şeyi düzenli tutarsanız, bulmakta ya da kullandıktan sonra yerine koymakta sorun yaşamazsınız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir