Nakliyatçılar mı, Arkadaşlar mı?

Kendi başına taşınmak ekonomik olduğu ve yolunuza kimsenin çıkmayacağını bilmenin tatminkârlığı ile ilk önce cazip görünebilir. Fakat bu her zaman böyle olmayabilir. Aslında evi nasıl taşıyacağınıza karar vermeden önce, üzerinde kafa yormanız gereken oldukça etken var.

Genelde aileniz ve arkadaşlarınız evinizi taşırken size yardım etmek için gönüllü olurlar. Bu kesinlikle profesyonel bir yardım almaktan daha az masraflıdır, fakat bu da her zaman geçerli değildir. İhtiyaç duyulduklarında boş zamanlarının olup olmaması hep bir sorun teşkil eder. İstekli ve hazır olmalarına rağmen, dış etkenlerden ötürü ihtiyaç duyulduklarında yanınızda hazır bulunamayabilirler. Paketleme, yükleme, boşaltma ve taşınma ile ilgili diğer durumlar epeyi zaman alan durumlardır ve sonraya bırakılamazlar. Bu yüzden paketleme, yükleme ve geri yükleme işlemlerinizde ücretli işçilere başvurmak gerekli bir hal alabilir.

Arkadaşlarınız ağır eşyaları kaldırırken incinme yaşamalarına ya da mobilyaya zarar verme gibi problemler yaşayabilirler. Fakat profesyonel taşıyıcılar her gün bir şeyler taşımaya alışkındırlar, bu onların işlerinin bir parçasıdır. Bu nedenle fiziksel olarak ağır mobilyayı taşımaya uygundurlar. Bununla birlikte birkaç nakliyatçıya başvurmak ve sonra da en tedbirli yola başvurmak en iyisidir.

Eğer tanımadığınız insanların eşyalarınızı kurcalamalarından korkuyor ve pek de uzak bir yere taşınmıyorsanız, paketleme ve yüklemede arkadaşlarınızdan yardım almak daha iyi bir alternatif olacaktır. Bu özellikle de eğer küçük bir apartmana taşınıyorsanız yararlı olur.

Fakat eşyalarınızı yeni mekâna götürmek için bir kamyon ya da arabanıza bağlayabileceğiniz bir römork kiralamalısınız. Eğer römorku seçerseniz kendi başınıza sürmek zorunda kalacaksınız ve ağır araçları kullanmaya da alışık değilseniz bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz mesafeyi de göz önünde de bulundurmalısınız. Eğer gidilecek yani mekân sizi eşyalarınızla bir şehirden başka birine götürmek zorunda bırakacak kadar uzaktaysa sıkıntıya düşebilirsiniz. Bütün yolculuk birkaç gün bile sürebilir. Fiziksel dayanıklılığınızı ölçecek zor bir sınav olurdu bu. Büyük ihtimalle kamyon gibi büyük araçları sürmek için ehliyetiniz de bulunmayacağından, bunun için özel bir izin de edinmeniz gerekecektir. Bilhassa kullandığınız kamyon kadar kendi eşyalarınızın sorumluluğu da size ait olacaktır.

Eğer mobilyalarla yüklü bir kamyon size göre değilse, kararlaştırılan bir zamanda profesyonel bir sürücüsü ile birlikte kapınıza kadar gelecek bir kamyon kiralama seçeneğiniz bulunmakta. Genelde kamyonu yüklemek için iki gün vaktiniz olur. Kamyonun geliş zamanına kadar paketleme işlemlerinizi bitirmeniz ve hazır olmanız, yükleme işlemi ve paketlemelerin çakışmasını önler, kendinizi de sıkıntıya sokmamış olursunuz. Kamyonu arkadaş ve komşularınızın yardımıyla da yükleyebilirsiniz ve profesyonel sürücü aracı yeni adrese götürür. Kamyon yeni adrese vardığında eşyaları kamyondan boşaltma ve yeni evinize yerleştirme sorumluluğunu almak zorunda kalacaksınız.

Eğer taşınacağınız büyük bir ev ya da çok odalı bir apartman dairesiyse, bu epeyi bir mobilyanın da yerleştirileceği anlamına gelir. Bütün bu mobilyaları taşımak için de epeyi el ve güç gerekecektir. Arkadaşlar ve komşular bu koşullarda verimsiz ve yetersiz kalabilirler. Bu nedenle profesyonelleri kiralamak işi layıkıyla yapmak için en iyi çözüm olacaktır.

Taşıma ayrıca, ulaşım boyunca kırılmalara karşı korunması gereken eşyaları da içermektedir. İşi tek başınıza yapmanız da paketleme malzemelerini kendinizin temin etmesini gerektirir. Bu da alınması gereken paketleme malzemeleri için biraz araştırma yapmak demektir. Paketleme işi de uzman işidir ve ağır eşyaları kamyona yükleyip boşaltmayı, eşyalarda herhangi bir hasarın meydana gelmesini önlemek için bu konuda bilgili insanlara, işin uzmanlarına bırakmak gerekir. Profesyonel nakliyeciler bütün paketleme materyallerine sahip olmakla beraber anlaşmanın gereği üzerine paketleme, yükleme ve boşaltma işlemlerini ve eşyaların güvenliğini üstlenirler.

Eğer ev sahibinizin poliçesi nakliye esnasında ev eşyalarına gelecek zararlara karşı bir koruma içermiyorsa, pek çok nakliyeci ufak bir ücret karşılığında nakliye sigortası temin etmektedir. Bu yüzden profesyonel yardım ev taşıma da her zaman daha iyi bir çözümdür.

İşi kendi başınıza halletmek geçerli bir alternatif değildir ve bunu yapabilmek için çaba sarf edemeyebilirsiniz. Eğer ısrarla zamanınızı paketlemede ve nakliyatta harcarsanız, ödemelerinizin azalması için girdiğiniz bu çabadan dezavantajlarla dolu bir sonuç alabilirsiniz. Bütün çabalarınız paradan tasarruf etme uğruna boşa gidebilir. Profesyonel yardım alma, ailenizi yeni çevreye alışmalarına yardım etmek gibi daha önemli konulara zaman ayırmanızı sağlar.

Bu yüzden nakliye sırasında meydana gelebilecek her konu hakkında iyice düşündükten sonra, profesyonel yardım almak ya da bu işi kendi kendinize başarmak arasında bir karara varın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir