Monastır Habib Burgiba’nın Memleketi Tunus

13 Şubat 2014 Perşembe(4.Gün)

Monastır, Tunus’un bağımsızlığı için çalışan lideri Habib Burgiba’nın doğduğu ve mozolesinin bulunduğu Akdeniz kıyısında tarihi bir şehirdir. Bayramlık giysileri içindeki bir çocuğu andıran Monastır’ın, sanki kendisini beğendirebilmekten çekinen bir hali vardır. Şehrin medina surları, camisi, 8.yüzyıldan kalma Ribat’ı yenilenmiş, tabii bir uluslararası film seti olan manastırın duvarları restore edilmiştir. Manastırın içinde bulunan İslam Eserleri Müzesi el yazmaları, seramik ve para koleksiyonlarını içermektedir.

Deniz burada da kendini göstermiş, şehrin ince kumlu plajları turistlerin keşfini beklemektedir.

Marina Cap-Monastır konforlu döşenmiş bungalovlar ve pansiyonlar ile çevrilmiştir.Tunus’un bağımsızlığını kazanmasında payı olan Habib Burgiba burada doğmuştur.Önünde çocukluk heykelinin bulunduğu mozolesi denize doğru açılmaktadır. Mozole ve yanında bulunan adını taşıyan cami Türk mimarisi ile dekore edilmiştir.

Tunus’un geleneksel mimari tarzı kullanılarak inşa edilmiş olan Habib Burgiba’nın mozolesini ziyaret ederek önündeki meydanda dinlendik. Fayton seyahati yapmak istedikse de faytoncu ortalarda yoktu. O yüzde bir taksi ile kale etrafını ve sahili dolaşarak garaja geldik.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir