Mısır Gezisi Kahire

KAHİRE:
4 Mayıs 2015 Pazartesi
Otobüsümüz gece Sina Yarımadasını(Sinai Peninsula) Süveyş Kanalının altındaki tünelden geçerek sabaha karşı Kahire Otogarına vardı. Bizi Kahire’de gezdirecek olan rehberimiz arabası ile karşıladı. Önce mumyaların içinde olduğu Kahire Milli Müzesine gittik. Tahrir Meydanındaki müzeye giriş ücreti 75 Mısır Poundu idi.

Kahire Müzesi dünyanın en değerli antik Mısır hazinelerine sahip. Yaklaşık 120 bin civarında eser bulunan müzeyi rehberimiz eşliğinde ancak en önemlilerine kısa bir zaman ayırarak gezebildik. Firavunların mumyaları özel bir bölümde 100 Mısır Poundu karşılığında görülüyor. 2 odadan birinde Ramses,4.Ramses,1. Seti, Tutmosis’in; diğerinde Ramses’in çocukları ve karılarının mumyaları bulunuyor.

Tutankamon bölümünde 1700 parça altın eşya, lahdi ve mücevherleri bulunuyor. Tutankamon 9 yaşında firavun olmuş ve 19 yaşında ölmüş. Müzenin ikinci katında Tutankamon’un mezarından çıkan hazineler var.Mumyası Luksor’da Krallar Vadisindedir. Kahire’deki müzede mumyanın içinde bulunduğu iç içe geçmiş 3 lahit görülmektedir.En içteki som altından yapılmış olup 170 ton ağırlığındaymış. İkinci lahit tahtadan olup altın kaplama ve cam parçaları ile süslenmiş. Üçüncü lahit ağaçtan yapılmış, üzeri altın yapraklar ve değerli taşlarla süslenmiş. Yanında ise iç organlarının bulunduğu küçük bir sandık görülüyor.

Müze gerçekten muazzam. Çok fazla eser var. Birkaç günde ancak gezilebilir. Daha sonra Giza Piramitlerine doğru yola çıkıyoruz.

Mısır Piramitleri dünyadaki anıt mezarların en büyükleri ve en eskileridir. Bu piramitler firavunların mumyalarını, hazinelerini ve değerli eşyalarını saklamak için yapılmışlardır.

Keops piramidi ilk yapıldığında146 metreymiş. Bu gün ise yüksekliği 138 metredir. Her blok taş 10-15 ton ağırlığında olup 201 sıra halinde dizilmiştir. Blok taşlar aşağılarda 1,5 metre yüksekliğinde olup yukarılarda yarım metreye iniyor. Yaklaşık 2 milyon 600 bin taş blok kullanılmıştır. 100 bin işçi çalışarak 20 yılda bitirilmiştir.

Giza’daki piramitler Keops-Kefren ve Mikerinos adlı firavunlar için M.Ö.2753-2563 yılları arasında yapılmışlardır. Bu bilgileri rehberimiz verdi. Oradan Sfenks’e doğru hareket ediyoruz.M.Ö.2620-2500 yılları arasında Kefren adlı firavun tarafından piramitleri korumak için yapılmış Giza Sfenks’i muhteşem bir yapı. Mısır Tanrısı Firavun en güçlü hayvan olan aslanla birleştirilerek heykel haline getirilmiş. Gövdesi aslan olan bu sfenks 54 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve Nil Nehrine doğru bakıyor.
Daha sonra papirüs denilen ve mısır bitkisinin yaprakları ile yapılan resim atölyesini gezdik ve bilgi aldık.
Bizi Giza bölgesinde Gawharet Al Ahram adlı otelimize bıraktılar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir