Mısır Aswan Ebu Simbel

7 Mayıs 2015 Perşembe
Sabah 5.00 te kakıp 6.20 de Kahire’deki otelimizden ayrıldık.8.20 treni ile Gize tren istasyonundan 1.sınıf bilet ile Mısır’ın güneyinde bulunan Aswan şehrine gideceğiz.15 saat yolculuktan sonra 22.30 da Aswan’a gelebildik. Trenler çok eski ve bakımsız. Giderken trenin her tarafından sesler geliyor. Yolcu çok fazla. Ancak 1. sınıf kompartımanlar pahalı olduğundan revaçta değil. Dolayısıyla rahat yolculuk yaptık. Nil Nehri kenarında bulunan Helnan Aswan adlı otelimiz 5 yıldızlı.Balkondan Nil Nehrinin gece manzarası pek hoş. Sabah kahvaltısını yaparken Nil Nehrinde arka arkaya hareket etmiş tur gemilerini seyretmeye doyamadık.

Ebu Simbel tapınaklarına gitmek için taksi(15 LE)ile otobüs garajına geldik. Aswan Şehrinden Ebu Simbel’e kara otobüs yolculuğu 4 saat sürüyor.Ebu Simbel Mısır’ın güneyinde Nasır Gölü’ne(High Dam) yakın ufak bir Nubian köyü. Nubian demek Mısır’ın yerli halkı demek. Köy tam Sudan sınırında. Sudan’a geçmek üzere bekleyen bir sürü tır gördük.

Ebu Simbel tapınaklarına girmek için kişi başı 115 LE ödedik. Nil Nehrinin batı kıyısında inşa edilen Ebu Sibel tapınakları, Mısır’ın en çok tanınan antik tapınaklarıdır. Ramses 2,Nubya da denilen buradaki isyanları bastırmak için yaptığı sefer esnasında bir fili takip ederek Ebu Simbel’e ulaşır.M.Ö.1303-1213 yıllarında Ramses2 tarafından bir dağın içi oyularak yapılmış iki tapınak vardır. Büyük tapınak 20 yılda yapılmış olup kapısının 2 tarafında 4 adet 21 metre yükseklikte oturmuş Ramses 2 heykelleri görülmektedir. Küçük tapınak Kraliçe Nefertiti ve tanrıça Hathora adanmıştır. Bu tapınakların yapılma nedeni Ramses2’nin düşman olduğu Sudan’a ne kadar güçlü olduğunu göstermek ve Kraliçe Nefertiti’ye duyduğu aşktır. Aswan Barajı(High Dam)inşa edilirken bu iki tapınak 1960 yıllarında 42.000.000 dolar maliyetle 5 yılda yeni yerlerine taşınmıştır. Taşlar taşınırken yüzlerindeki ifadelerin değişmemesi için estetik cerrahların dahi fikirleri alınarak son derece hassas davranılmıştır. Tapınağın içinde resim çekmek yasak. Ancak bize müsaade ettiler. Köyün içindeki balık lokantasında nefis bir balık yedik. Saat 20.00 de tekrar 4 saat yolculuktan sonra Aswan’daki otelimize gelebildik.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir