Meksika Mutfağı

Amerika’nın güney sınırında, batı yarım kürenin en renkli, en lezzetli ve en meşhur yemeklerini bulabilirsiniz. Güçlü İspanyol etkisi ve eski Aztek ve Mayan uygarlıklarının kökleriyle beslenen Meksika mutfağı, modern aşçılıkta her gün görebileceğimiz zengin bir tarihe sahiptir. Üç asır öncesinin başlıca yemekleri bugün de ana yemekler olarak kalmıştır. Gevrek cipsler, avokado püresi ve çikolata Meksika yemek tarihinin birer parçasıdır.

Bölgesel çeşitliliklere maruz kalmış olsa da (bir bölgedeki temel besin değişiklikleri diğer bölgeler tarafından kolayca edinilmiyor) Meksika mutfağı, özel bir bölgeden ziyade ülke geneline dayalı yemekleriyle ünlü İtalya’dan daha bütünleşmiş bir mutfağa sahiptir. Sahil bölgeleri balık ve deniz ürünlerinden yararlanırken, Kuzey Meksika et, özellikle de sığır eti kullanımıyla dikkat çeker. Güney Meksika’ysa vejetaryen yemeklerinin zengin çeşitliliğiyle bilinir.

İspanyol Etkisi

Yemeklerin esas maddelerinin bölgeden bölgeye değişiklik göstermesi kısmen yerel kaynakların bir sonucudur. İspanya’nın Meksika mutfağına önemli katkıları olmuştur; tamamen keşfedilen bölgeler yabancı etkileri başıboş bırakılan yerlerden daha çok özümsemiştir.
İspanyolların fethinden önce Meksika mutfağı Aztek ve Mayan geleneklerine dayalıydı (‘Meksika’ adı Azteklerin kendilerine verdiği ad olan Meksicas’dan gelir.) Başlıca besin kaynakları mısır, fasulye, balkabağı, avokado, domates, kırmızı biber, kakao çekirdeği, vanilya, hindi ve papaya ve ananas gibi meyvelerdi. Kullanım miktarları değişse de bu ürünler hâlâ Meksika mutfağının başlıca besin kaynakları olarak görülür. (Örneğin, çikolata Meksika mutfağının en temel ilk beş besin kaynağı arasında yer almaz.) Buna İspanyollar kendi mutfaklarının esas ürünleri olan sığır eti, domuz eti, sarımsak, soğan, şarap ve en önemlisi pirinci eklediler. Bu iki listeyi birleştirince son birkaç asır içinde modern Meksika yemeklerinin ayırt edici yemeklerinin az miktarda değiştiğini görürüz.

Modern Gıda

Tahıl Meksika kültürü ve mutfağının en önemli parçasıdır. Neredeyse her yemeğin esas maddesidir ve diğer malzemelerden bağımsız olarak bile yemek görevi görür. Pizza çeşitleri en çok yararlanılan tahıl ürünleridir ve Meksika mutfağının en önemli parçasıdır. Asya yemeklerindeki pirince ve Avrupa ve Amerikan evlerindeki ekmeğe eşdeğerdir. Yuvarlak, ince ve düz yapılır ve ekmek gibi tek başına yenebilir. Veya ‘quesadilla’ (ikiye katlı, içi et, sebze ve peynirle doldurulup kızartılan pizza türü) ve ‘taco’(et, fasulye ve sosla yapılan pizza türü) gibi meşhur yemeklerin temelini oluşturur.

Pizza yapımı Meksika evlerinin en önemli işlerinden biridir ve çok zaman alıcı olabilir. Yerli aşçılar buğdayı hazırlamak için erkenden kalkarlar, hamur yapmak için öğütürler, hamuru şekillendirirler ve inceltirler ve ev halkına öğünlerde sunmak üzere iyice pişirirler.

Fasulye, Meksika mutfağının diğer bir parçasıdır ve neredeyse her ana yemekte bulunur. Benekli fasulye ve kara fasulye en yaygın kullanılanlardır; genellikle haşlanır ve kendi suyuyla servis yapılır. İki kez pişirilen fasulyeler de bilinen bir Meksika yemeğidir ve acı biber ve diğer baharatlarla tatlandırılır.
Soslar Meksika yemeklerinde çok önemlidir. Hem ucuz hem de lezzet verici olduklarından tercih edilirler. Guacamole (avokado sosu), salsa(çeşitli baharatlar kullanılan domates sosu) ve salsa verde (yeşil salsa) en bilinen çeşitleridir.

İşlenmemiş ya da alkollü meşrubatlar da yerel mutfağın bilinen bir parçasıdır. Aguas frescas (sebze ve meyvelerden demlenen sular) ve licuados (çiğ yumurta veya sütle yapılan meyve suları) evlerde yapılır ya da sokak satıcıları tarafından satılır. Tekila, dikensiz kaktüs ve sabır otundan yapılan içkiler ve bira en çok bilinen alkollü içeceklerdir.

Meksika’da Yemekler

Meksika’da gün erken başlar. İşe koşturanlar için ‘atole’ (mısır unu, su, şeker, tarçın, vanilya, çikolata ve meyveden yapılan ve ılık servis yapılan buğday özlü içecek) çabuk bir kahvaltıdır. Sabahın geç saatlerinde yenen daha eksiksiz bir kahvaltı ise yumurta, hafif pişmiş pizza, domates sosu ve fasulyeden oluşur. Baharatlı sosisler, meyve ve pastalar da yaygındır.

Meksika’da günün ana yemeği geleneksel olarak öğleden sonra saat 2 ve 4 arasında yenir. Tipik eksiksiz bir yemek beş bölümden oluşur: çorbalar (genellikle sebze ya da fasulye ağırlıklı), sulu yemekler (pirinç, et veya balık), baharatlı acı soslar (acı biber, sarımsak, elde çekilmiş baharatlarla karıştırılmış hindi ya da sığır eti), fasulye ve meyve/kahve.

Akşam yemeği basit ve kısadır, akşamın geç saatlerinde yenir. Etle doldurulmuş kızarmış hamur ve meyveli turtalar da tüketilebilir ancak sadece kahve, meyve ve pasta yaygın değildir.

Sokak satıcıları tarafından satılan hazır yemekler ve aperatifler Meksika’da yerleşmiştir ve ülke genelinde oldukça yaygındır. Fındık, meyve, meşrubat, kızarmış domuz eti, mısır koçanı ve tatlı patates gün boyunca tüketilir ve yoğun günlerde yemeğin tamamını oluşturabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir