Mart Ayı Bahçe ve Çim İşleri

Bahçelerde ve çim alanlarda yapılması gereken bakım işlerinden bazıları her gün, bazıları belirli zaman ve mevsimlerde, bazıları da gerektiği zamanlarda yapılır.

Mart, nisan, mayıs aylarından meydana gelen ilkbahar bahçe işlerinin en yoğun olduğu mevsimdir.

Havaların ısınmaya başlaması ile toprak, işlenecek tava gelir. Tabiatın uyanışı ile canlılık kazanan mevcut bahçe işlerinin yoğun fakat zevkli olduğu mevsimdir.

Mart ayında toprak işleme: Mart ayında güney ve batı bölgelerimizde güneşin sıcaklığı hissedilmeye başlanır. Fazla nemi kaybeden toprak üzerinde her türlü derin işleme ve çapa işleri yapılabilir.

Bitkilerin yıllık gübre ihtiyaçlarının ilk yarısı mart ayından nisan ayı sonuna kadar verilebilir. Kullanılacak organik gübrelerin yanında metrekareye 3o gr. düşecek şekilde yapay kompoze gübrenin saçılarak hafif bir çapa ile toprağa karışmasını sağlamak lazımdır. Böylece verilecek organik gübre besince takviye edilmiş olur.

Mart ayında her türlü fidan ve fide dikilebilir.

{mosimage}Mart budaması, kışın yapılamayan budama işlerinin devamı gibidir. Kışın dondan zarar gören dallar kesilmelidir. Çalı formlu bitkilerde yaşlı dallar dipten kesilir. Başta güller olmak üzere yazın çiçek açan süs fidanları ve yaprağını döken ağaçların budaması yapılır. Budama keskin budama makası veya bıçakla yapılmalı, kesim noktası bir alttaki gözün bir santimetre üstünde ve gözün arka tarafına meyilli olacak şekilde yapılmalıdır.

Erken fide elde etmek isteyenler yazlık çiçek tohumlarını kapalı mekânlara ekebilirler.

Mart ve nisan ayları kalem aşısı ile üretim için en uygun zamandır.

Çimlerde tırmıkla temizlik yapılır ve yabancı otlar ayıklanır. Nisan ayı başında meyve ağaçları kireçlenir.{mosimage}
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir