Malezya Unesco Dünya Mirası Şehri Melaka

13 Şubat2016 Cumartesi

Bir zamanlar önemli bir uluslar arası ticaret limanı olan Melaka, şimdi Malezya’nın en turistik şehirlerindendir. 2008 yılında Unesco Dünya Mirası unvanını alan şehir , ülkenin tarihsel ve kültürel zenginliklerinin doğduğu ve 600 yılı geçmişi olan bir yerdir. Eski yüzyıllarda İngiliz, Portekiz ve Hollandalıların yönettiği şehirde bu devletlerin iyi korunmuş  geçmişlerinin izleri halen görülebiliyor. Tarihsel yapıların yanında doğal köy yerleşimleri ve zengin bir kültürel manzarası vardır.

Sabah Johor Bahru’da kahvaltıdan sonra otelin servisi bizi otobüs garajına bıraktı.21 ringite kişi başı bilet alarak 11.00de Melaka’ya hareket ettik. Oto yollar çok güzel. Her yer palmiye ağaçları ile kaplı. 2,5 saat süren rahat bir yolculuktan sonra “Wana River side” adlı otelimize geldik.2 gece için kahvaltı dahil 284 ringit ödedik. Odamız gayrt güzel ve kanal manzaralı. Geceleri otelin önünde su ve ışık gösterisi yapılıyor.

Melaka Şehrinin içinden Melaka Nehri geçiyor. Melaka nehri boyunca tekne turları yapılıyor. Böylece şehrin iki yakasını güzel manzaraların tadını çıkararak müzik eşliğinde gezmek mümkün. Eski evler, eski ambarlar, geleneksel Malay Köyü Morten,eski dükkan evler, eski süslü köprüler, tarihi yapılar geziliyor. Bu tekneler turistler tarafından hıncahınç doldurulmuş olarak tur atıyor. Bir kişi 7,5 ringit.

14 Şubat 2016 Pazar

Melaka küçük bir şehir olduğundan ve tarihi yapılar aynı bölgelerde toplanmış olduğundan yürüyerek gezmek mümkün.

Stadhuys denilen şehir merkezi, pembeye çalan kırmızı duvarlı binaları ile Hollanda valileri ve görevlileri tarafından  kullanılan resmi görev yeri imiş. Tarih ve Etnoğrafya Müzesi ve Hollanda Refom kilisesi bu meydanda bulunuyor.

Youth Museum, St.Paul Kilisesi, Sultan Sarayı,St.Paul Church, İslam Müzesi, Mohkate Parade,St.Francis Church, Kampung Kling ve Kampung Hulu Camileri,Cheng Huan Teng Temple gibi tarihi eserleri yürüyerek gezdik. Bu arada tekne turunda muson yağmuruna tutulduk. Sağanak halindeki yağmur bizdeki yağmurlara hiç benzemiyor.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir