Lavi Çalışmaları

Lavi: Çini mürekkebi ya da bir rengin ton değerleriyle (açık-koyu değerler)yapılan resimlere denir. Lekeyi, çizgiyi ve fırça sürülüş olanaklarını içeren bir tekniktir.

 

Lavi- ( Fr. Lavis): Tek renk suluboya ve fırça ile yapılan leke etkili bir resim tekniğidir, diyede tanımlayabiliriz. Lavi daha çok ağaç uçla yapılmış desenlerde, leke ile kontrast olanaklar ve oylum(plastik sanatlarda derinlik anlatımının etkisi. Mimaride oylum mekan karşılığıdır) etkisi sağlaması için kullanılmaktadır. Lekelerin çizilmiş desene ışık-gölge etkisi sağlaması yüzünden lavi tekniğinden bilhassa Barok resmi çok faydalanmıştır. Rembrand’ın desenleri, Japon’ların tek renkli siyah beyaz lavileri bunun en güzel örnekleridir.

Lavi Çalışması:

1- Yalnız fırça ile açık koyu değer farklılıkları niteliğinde olabilir.
2- Hem leke hem çizgi olanakları ile bir arada değerlendirilebilir.
Lavi suluboyadan başka bir şey değildir. Şu farkla ki, çok renk değil tek renk ve değerlerini kullanıyoruz.

Lavi çalışmasının en güzel örneklerini Çin- Japon sanat’ında ve Barok üslup devresinde görüyoruz. Barok sanatçılar, bu konuda oldukça kaliteli örnekler vermişlerdir. Sanatçılar(taslak)ön araştırma amacıyla bu tekniğe başvuruyordu. Çünkü lavi araştırma kompoze etmek için oldukça pratik ve olanaklı bir tekniktir. Ama taslak niteliğin dede olsa yaptıkları bu çalışmaların, bugün büyük değer kazandıklarını, dünya müzelerini süslediklerini belirtelim. Özellikle Rembrand’ın lavileri dikkate değer. Yağlıboya için çalıştığı taslak niteliğindeki lavilerini hayranlıkla seyrediyoruz. Son derece rahat ve aktif olan bu çalışmalar yağlıboyalarından soyutlanamaz. Onlar kadar çarpıcı ve şaşırtıcıdırlar.

Çağımızda ise lavi çalışmaları yalnız taslak olarak kabul edilmiyor. Güzel bir lavi kendi anlatım olanaklarıyla, kendi başına sanat eseri niteliği taşır. Yeterki o nitelikte ve anlatımda olsun.

Lavi çalışması için suluboya kâğıdı kullanılır. Kağıdın grenli olması fırça sürülüş olanakları ve dokusallığı bakımından önemlidir. Lavi tekniğinin en önemlisi bol su ile çalışılmasıdır. Hazırlayacağınız renk koyu bir renk olmalı ki sulandırarak farklı tonlarını bulmak kolay olsun. ( Lavi öğrenebilmeniz açısından ilk çalışmaları sulandırılmış çini mürekkebi ile yapmanız daha sonraki çalışmalarda suluboya ile denemelere geçmeniz iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.) Keyifli çalışmalar diliyorum.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir