Kutular: Paketleme İpuçları

Evi taşımak bir kâbusa dönüşebilir. Organize olmak ve iyi bir planlama ile hareket etmek çok önemlidir. Evdeki her şey genelde kutulara konularak paketlenir. Ayriyeten paketleme malzemeleri de gerekecektir. Bunları peşinen hazır edin. Süpermarketten boş kutu temin etmeye çalışın ya da nakliyatçınızdan kutu temin etmesini isteyin. Kutuları en az yer kaplayacak şekilde yerleştirin. Kutuları koli bandıyla yapıştırabilirsiniz. Paketlerken eski gazete kâğıtları da iyi iş görürler. Ambalaj kâğıtları, destek maddeleri, köpük, plastik ambalaj, koli bandı gibi ürünleri süpermarketlerde bulabilirsiniz. Kalem ve yapışkan kâğıtları da el alında bulundurun.

Nereden Başlamalı?

Devamlı kullanmadığınız şeyleri paketleyerek işe başlayın. Paketlemeye başlanacak şeyler için garajı, tavan arasını, kileri ve dolapları kontrol edin. Paketleme yapacağınız mekânın ortasına, siz paketlerken işinizi kolaylaştırmak için bir masa yerleştirin. Sistematik olmaya çalışın. Nereden başlayacağınıza karar verin ve düzenli bir şekilde paketlemeye başlayın.

Nasıl Paketlemeli?

Her zaman ağır eşyaları alta, hafif olanları ise kutunun üst tarafına yerleştirmeye özen gösterin. Her bir eşya olabildiğince düzenli yerleştirilmelidir. Boşlukları her zaman eliniz altında bulunan gazete kâğıtlarını buruşturarak kapatın. Bu nakliyat sırasında kutunun içinde daha az hareket edeceklerinden, eşyaların olabildiğince az zarar görmelerini sağlar.

Kırılabilen Eşyalar

Kırılabilecek eşyalar ayrı ayrı paketlenmelidir. Kutunun altına buruşturulmuş gazete kâğıtlarından bir zemin hazırlayın ve üzerini plastik ambalajla örterek güçlendirin. Bu kaba bir dolgu malzemesi işlevini görecektir. Paketlenecek her eşyayı kâğıt ya da gazete kâğıdı ile sarın ve plastik ambalajla kaplayın. Tabaklar, her birinin arasına kâğıt ya da plastik ambalaj konularak beşli ya da altılı setler halinde paketlenebilir.

Bardaklar şarapçılardan temin edebileceğiniz şişe kutularının içinde paketlenebilirler. Olmadı orta boy karton kutular kullanın. Bunu bir bardağı –içi de dâhil olacak şekilde- bir gazete sayfasıyla sarıp, sonra içine aynı şekilde sarılmış başka bir bardağı yerleştirerek yapın. Büyüklük ve ağırlıklarına göre dört – beş bardağı içi içe paketleyebilirsiniz. Sonra bütün parçayı bir gazete kâğıdının üzerine yatırın ve dikkatlice sarın. Sonra plastik paketleyici ile sarıp koli bandıyla bantlayın.

Kadeh ve kupalarda aynı şekilde sarılabilirler, fakat iç içe konulmamaları gerekmektedir. Plastik ambalaj kullanarak tamamen korunduklarından emin olun. Ayrıca taşıma esnasında hareket etmelerini önlemek için her katın da arasını dolgu malzemeleriyle kaplandığından emin olun. Bardakları kutuların en üstüne yerleştirin ve üstüne de gazete kâğıtlarını buruşturarak yerleştirin. Koliler dolduğunda aşırı derece doldurmadığınızdan emin olun, gazete kâğıdı ve plastik ambalajla kaplayın, kapakları tamamen kapatın ve güçlü bir koli bandıyla yapıştırın. Kalın ve büyük harflerle “BURASI YUKARIDA KALACAK”, “KIRILABİLİR-DİKKATLİ TAŞIYIN”, “KIRILGAN” gibi uyarılar yazın ya da yapıştırın.

Özel Koliler

Masa lambalarınız, resimleriniz, aynalarınız, yataklarınız ve halılarınızı paketlemek için ilgili bir mağazadan ya da herhangi bir nakliyatçıdan özel paketleme kolileri satın almanız en iyisi olur.

Kolilerin Büyüklüğü

Küçük koliler; kitaplar, kutulu eşyalar, kasetler gibi küçük ama ağır eşyaların paketlenmesinde kullanırlar. Mutfak malzemeleri, kap-kacak gibi ağır olmayan fakat büyük eşyaların paketlenmesinde büyük koliler kullanılmalıdır. En büyük kolilerde en hafif ve en büyük olan eşyalar taşınmalıdır. Bunlar battaniye, yastık, ayakkabı ve oyuncak gibi eşyalar olabilir. Kolilerin büyüklüğüne bakılmaksızın, onları tıka basa doldurmamalısınız.

Paketlenmiş Kolilerin Ağırlığı

Koliler, küçükleri 40lbs (1 kilo = 2.3lbs), orta boy olanları 50lbs v en büyük olanları da 50 lbs ve üzeri olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yasal Koşullar

Güvenlik birincil konudur, federal kuralların ihlaline karşı önlemler alınmalıdır. Kolilerin yanıcı ve patlayıcı maddeler içermediğinden emin olun. Nakliyeciler sprey, boya, tiner, benzin ya da benzeri yanıcı maddeleri taşıyamazlar.

Son Adım

Bir stok listesi yapın ve her kutuda ne olduğuna bağlı olarak kutulara birer kod verin. Kutuyu işaretlerken bir yandan da stok listesine geçin. Son olarak nakliyat sırasında açılmamaları için, bütün kutuların kapaklarını koli bandıyla yapıştırarak düzgünce kapattığınızdan emin olun.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir