Kutsal Topraklara Yolculuk Umre ve Mekke

3 Şubat 2013 Pazar

Cidde Havaalanından ayrıldıktan yaklaşık bir saat sonra gün ağarırken Mekke’ye geldik. Havalanından çıktıktan sonra bizi şirket yetkililerinden karşılayan kimse yoktu. Ancak kafilede olan bir kişinin telefon görüşmeleri neticesinde otobüslere binebildik. Mekke’ye geldiğimizde de şehir girişinde park edilerek telefon görüşmeleri yapıldı ve yol tarifi alındıktan sonra bir otelin önünde park edildi.3 yıldızlı otel tercihi yapanlar indi; biz 4–5 aile ise 5 yıldızlı otel tercihi yaptığımızdan bizi biz iki aile Meridien Towers adlı otelin 9. katına yerleştirdiler.

Meridien Towers, Ajyad Dağının eteğinde inşa edilmiş çok büyük ve muazzam bir otel. İçinde çeşitli salonları, çeşitli restoranları, sayısız asansörleri var. Lisan bilmiyorsanız içinde kaybolabilirsiniz. Dekorasyonu da otantik objelerle tamamlanmış. Otelde her milletten insanlar var. Çok fazla Türk kafileleri de kalıyor. Ayrıca iki adet Türk lokantası yapmışlar. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri açık büfe.

Otele yerleşmemiz 14.30 u bulmuştu. Biraz dinlendikten sonra bizi Kabe’ye götürecek rehber geldi. Bir anne ve üç çocuktan oluşan diğer aile ile bizi alarak otelin kapısında bekleyen servislerden birisine bindik. Ajyad Dağının altındaki tünelden geçerek Kabe’ye oldukça yakın bir alanda park edildi. Yer altında 5 dk yürüdükten sonra Haram yazılı levhayı takip ederek yürüyen merdivenlerden çıktık. Çıktığımız yer Kabe’yi çevreleyen caminin dışındaki alanda idi.

Kabe’ye ilk gelindiğinde; ihrama girilmiş olarak Kabe’nin etrafında 7 kere tavaf yapılıyor ve daha sonra Safa ve Merve tepeleri arasında 7 kere”say” yapılıyor. Burası uzun bir mesafe olduğundan yürüyerek bu vazifeyi yerine getiremeyenler tekerlekli sandalye ile de yapabiliyorlar.

Kabenin etrafında tavafın yapıldığı açık bir alan var. O alandan sonra basamaklarla revakların çevrelediği üstü kapalı alana geçiliyor. Burası halı kaplı ve devamlı klimalar çalışıyor. Daha sonra kapılardan tekrar zemzem çeşmelerinin bulunduğu açık alana çıkılıyor. Bu üç alanda 24 saat tıklım tıklım doluyor. Ancak ilk alanda sadece erkekler, kapalı alanda ve dış alanda ayrılmış bölümlerde kadın ve erkekler namaz kılıyorlar. Her yerde su içmek için zemzem çeşmeleri var. Kapalı alana girerken her kapıda polisler var. Biz orada iken açık iç alanda inşaat çalışmaları vardı ve revakların bir kısmı sökülmüştü.

Cuma günü Kabe’ye gittiğimizde kapalı alana zor girebildik. Namaz saat 13.00 te olduğu halde sabahtan her yer doluydu. Çıkışta da izdiham yaşandı.

Mekke’nin Cidde yoluyla Kızıldeniz’e uzaklığı yaklaşık bir saat. Mekke şehri iklimi dolayısıyla tarıma uygun olmadığından bir ticaret şehri haline gelmiş. Mekke’nin kurucusu Peygamberimizin atalarından Kusay’dır. Mekke’nin önemi Kabe’nin burada olmasıdır. Önceler içi ve dışı putlarla dolu olan Kabe İslam ile putlardan temizlenmiş ve tevhid inancı hakim olmuştur.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Beytullah(Allah’ın Evi)olarak geçen Kabe’nin duvarları Mekke Dağlarının granitinden, tavanı ise ahşaptan oluşan küp şeklinde bir bina. Dışı altın işlemeli siyah bir örtü ile örtülmüş. Kapısı zeminden daha yüksekte ve senede içine iki kere girilip temizliği yapılıyor. Kabe’nin bir köşesinde Arapça’da siyah taş anlamına gelen Hacer ül Esved taşı bulunuyor. Gümüş bir muhafaza içinde bulunan ve Cennet kokan bu taşa dokunmak Peygamberimizin sünneti olup bunun için insanlar birbirini eziyor.

Altınoluk, Kabe’nin çatısında biriken suları aktarmak için yapılmıştır. Makam-ı İbrahim, Hz İbrahim’in Kabe’yi inşa ederken kullandığı yüksekçe taşın bulunduğu yerdir.

Mescid-i Haram ise yeryüzünde inşa edilen en eski ve ilk mescittir. Safa ve Merve tepeleri ise arasında toplam 7 defa yapılan “say” ise Hz.İsmail’in annesi Hacer annemizin su bulma çabalarının bir hatırasıdır.

Zemzem ise suların efendisidir. Kupkuru, dağlık bölgelerde ve çöllerin ortasında bozulmadan binlerce yıldır akan zemzemi, Mekke’nin Kureyş Kabilesinden dedesi Abdülmuttalib bulmuştur. Zira daha evvelki kabileler kapatıp yerini belirsiz hale getirmişlerdi

Mekke’nin Peygamberimizin belirlediği sınırlarına da Harem ismi verilir. Dokunulmazlığı olan ve korunan yer anlamına gelir.

Biz mümkün olduğunca namazlarımızı Mescid-i Haram’da kılmaya gayret ettik. Otel çok yakın bir yerde olmadığından servisle gidip gelmek bir saati buluyordu. Otelde Türklere ayrı bölümlerde Türk yemekleri açık büfe ikram ediliyor. Aşçılar Türk. Garsonlar ise ucuza çalışan Bangladeş’li gençler. Hepsi güler yüzlü bu gençlere bol bahşiş verdik.

Bence Mekke’de kalınacak en yakın otel Mövenpick. Kabe’den çıkınca hemen karşısında bulunuyor. Alt katı çok büyük bir alışveriş merkezi. Simit sarayı bile var. Bin Davud mağazalarında yiyecek, içecekten giyime kadar her şey satılıyor.

Arap dünyasına özgü koku, tütsü ve esanslara ilgi duyuyorsanız Mekke’de bol bol bulabilirsiniz.

Benden size tavsiye önce Mekke’ye gidip alışverişi Medine’den yapmak. Çünkü Medine’de her şey daha bol ve ucuz.

5 Şubat 2013 Salı

Önemli yerleri gezmek için sabah erkenden kalkarak şirketin toplanma mahalline gittik. Otobüslerle bizi Sevr Mağarası, Arafat, Müzdelife, Mina, Cennet ül Mualla, Cin Mescidi ve Resulullah’ın doğduğu ev, Hira(Nur Dağı) götürdüler. Ancak şoför çok aksi birisiydi. Otobüsün ön dahil, perdeleri kapalı olduğundan hiçbir yeri göremedik. Israrlarımıza rağmen camlardaki perdeleri açmadı.

10 Şubat 2013 Pazar Mekke’ye Veda

Bugün sabah ibadetlerini yaptıktan sonra bizi alıp Cerver Raşidin Oteline getirdiler. Nihayet saat 15.00 te 25 kişi toplanarak Medine’ye hareket edildi. Mekke’ye veda edildi. Medine 450 km.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir