KUTSAL TOPRAKLARA YOLCULUK UMRE KUDÜS

Kudüs, Filistin’de bulunan ve Hıristiyan, Musevi ve Müslümanlarca kutsal kabul edilen;  Mescid-i Aksa’nın bulunduğu 3000 yıllık tarihe sahip dünyanın en eski şehirlerindendir. Araplar Kudüs-ü Şerif, İbraniler Yeruşelayim, İngilizler Jerusalem derler.


31 OCAK PERŞEMBE


İsrail Allenby gümrük kapısından 6 saatte çıktıktan sonra bizi bekleyen İsrai lotobüslerine bindik. Şoförümüz Filistinli olup adı Yakup’tu. Filistin’de Arapça konuşuluyor ve hepsi ayrıca İngilizce biliyor. Rehberimiz Cemal  İngilizce anlatıyordu; biz de Türkçeye çeviriyorduk.

Hava kararmadan Kudüs’ün batısında bulunan HZ. Musa makamına gitmek üzere hareket ettik. Hz.Musa makamı Batı Şeria’da Eriha kenti yakınlarında Yehuda Çölünün ortasında bir cami. Bununla ilgili bir rivayet var. Hz.Musa’ya itaat etmeyen kavmi 40 yıl bu çölde yaşamış. Selahattin Eyyubi Kudüs’ü fethettikten sonra çölde bir mezar başında dua eden bedevilere rastlamış. Onlar bu mezarın Hz. Musa’ya ait olduğunu söylemişler. Selahattin Eyyubi de bir rüya gördüğünü ve bu mezarın Hz. Musa’ya ait olduğunu söylemiş ve buraya bir cami yaptırmış. Cami zamanla yapılan ilavelerle külliyeye dönüşmüş. Kilitli bir odada bulunan sanduka 4metre uzunluğunda. Ancak şoförümüz Yakup ısrarla burada mezar olmadığını ancak Hz.Musa makamı olduğunu belirtiyordu.

Hz. Musa’nın nerede vefat ettiği ve kabrinin nerede olduğu hakkında çeşitli rivayetler vardır. Kudüs civarında veya Nebu Dağında olduğu rivayetlerdendir.
Allahütealâ Hz. Musa’ya bir kitap indireceğini vaat etmişti. Tur Dağına çıkması bildirildi. Yerine kardeşi Harun’u bırakarak Tur Dağına gitti ve ibadet etti. Vasıtasız Allahın kelamını işitti. Bu sırada Tevrat nazil oldu.

Hz. Musa’nın dini Hz. İsa’nın gönderilmesine kadar sürdü. İsrail oğulları daha sonra Tevrat’ı değiştirerek hak dininden uzaklaşıp 71 fırkaya bölünmüşler. Bunlara “Yahudi” denilmiştir. Kuran-ı Kerimde 136 yerde Hz. Musa’dan bahsedilmektedir. Hz. Musa’nın birçok mucizesi vardır. Bunlardan biri de kavmiyle Kızıldeniz’in kenarına gelince asasını vurarak denizde yol açmasıdır.

Hz.Musa makamında ibadetlerimiz yapıp dualarımızı okuduktan sonra otelimize geldik. Otel Viktorya sokak arasında çok kötü bir otel idi. idi. Hava da çok yağışlı ve soğuktu. İyi ki kaban ve başlıklarımızı almışız. Restoran daha da kötü idi. Masalar çok pisti. Bakla çorbası içip tavuk budu, pilav, salata, pide ve tatlı yedik. Ancak diğer gurubun olduğu otel hem konforlu hem de açık büfe idi. Bu bakımdan bizi götüren firmanın organizasyonu hiç beğenmedik.
1 ŞUBAT CUMA
Sabah kahvaltısını otelde yaptıktan sonra diğer otelin önünde park eden otobüslere kadar yürüdük. Eski Kudüs’ün içinden geçerek ElHalil de denilen Halilürrahman’a hareket ettik.

Eski Kudüs surları Kanuni zamanında yapılmış ve İstanbul surlarına benziyor. Surların içinde daracık sokaklar var. Yollarda uzun saçlı, takkeli, siyah cübbeli Yahudiler gördük.

Kısa bir yolculuktan sonra, ufak bir kasabada boş bir toprak alanda park edildi. Bomboş ve kepenkleri kapalı 2 katlı evlerin bulunduğu dar ve kimselerin olmadığı sokaklardan geçerek 100 metre kadar yürüdükten sonra hafif meyilli daha genişçe bir caddeden yukarıya çıktık. Biraz tepede Hz. İbrahim Camisi görünüyordu. Cami kapısında İsrail askerleri çantalarımızı didik didik arayarak bizi içeri aldı.

M.Ö.2000 yıllarında yaşamış ve üç semavi dinin peygamberlerinin atası kabul edilen Hz. İbrahim 175 veya 200 yaşlarında vefat etmiştir. Urfa’da doğan Hz. İbrahim Kuran’da adı geçen peygamberlerden olup Halilürrahman diye de anılır. Oğulları, İshak ve İsmail ve soyundan gelen birçok peygamber olduğundan Ebü’lenbiya yani “Peygamberler babası” da denilir. Arap kavmi Hz. İsmail’den; İsrail oğulları ise İshak’tan türemiştir. Hz. İsmail peygamberimizin dedesidir.. Önce Mısır’a gitmiş, daha sonra Filistin’e dönmüştür.

86 yaşında iken Hacer’den oğlu Hz. İsmail doğdu. Hz. İsmail ve Hacer’i Sina Dağına gönderdi. Hz. İsmail ve soyu Ürdün ve Arabistan’ı ele geçirdi. Araplar Hz. İsmail soyundan geldiler.

100 yaşında ve diğer karısı Sare 90 yaşında iken Hz. İshak doğdu. Hz. İshak soyundan İsrail oğulları kavmi oluştu.

İslam’da, Kâbe’yi Hz. İbrahim’in oğlu İsmail ile inşa ettiği ve insanları Hacca davet ettiğine inanılır. Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz.Yakup peygamberlerin ve zevcelerinin mezarlarını ziyaret ediyoruz. Selahattin Eyyubi zamanında yapılmış üç adet mimber gösterdiler. Büyük bir cami. Diğer tarafta, yer seviyesinde mermer bir taşın 15 metre altında Hz. İbrahim’in mezarı olduğunu anlattılar.

Bu camide 25 Şubat 1994 tarihinde Barush Goldstein adında aşırı sağcı bir Yahudi cami camaatine ateş ederek 29 Filistinli’yi katletmiş. Zaman zaman bu caminin İsrail’liler tarafından ibadete kapatılarak eğlenceler düzenlendiği anlatıldı.

Camide bizden başka Türk gurupları da vardı ve cami çok kalabalıktı. Ziyaretlerimizi ve dualarımızı yaptıktan sonra aynı yollardan geçerek Mescid-i Aksa’ya cuma namazı kılmak üzere geldik.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir