Kutsal Topraklara Yolculuk Lut Gölü ve Eriha


LUT GÖLÜ(ÖLÜ DENİZ) VE ERİHA

2 ŞUBAT 2013 CUMARTESİ
Kutsal Topraklara Yolculuk Lut Gölü ve Eriha
Dünyanın en eski şehirlerinden Eriha ve Lut Gölü Filistin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.


Filistinlilerin “Ceriko” dediği Eriha’ya gitmek üzere sabah kahvaltısından sonra otobüslere bindik.

Jerico(Eriha)Ürdün nehri kenarında West Bank denilen bölgede bulunan büyük bir Filistin şehri olup şu an İsrail kontrolü altında. 1517–1918 yılları arasında Osmanlılar tarafından idare edilmiş.

Eriha, dünyada ilk yerleşim yeri olarak kabul edilmiş. İncil’de “palmiyeler şehri” olarak bahsi geçiyor. Gerçekten de çölde bir vaha gibi yemyeşil görünüyor.

1994 yılında yapılan Oslo anlaşması ile Eriha, Filistin’in ilk özerk şehri olmuş. Ancak şehre giriş çıkış İsrail’in kontrolü altında. Eriha şehrine giden yolun iki tarafında önce İsrail askeri kontrol noktası var. Bu noktayı geçince, yani şehre doğru bu sefer Filistin kontrol noktası var. Eriha, bizim Anadolu kasabalarına benziyor.

Eriha’da bizi bir alışveriş merkezine götürdüler. Bahçe kısmında çeşitli hurmalar satılıyordu. Önce ikram ettiler. Daha sonra tek katlı bir binaya girdik. İçeride yöreye ait her türlü hediyelik eşya ve kıyafet satılıyordu Bunların yanı sıra Lut Gölünden çıkarılan Lut Gölü Tuzu(29 mineralden meydana gelip romatizma, stres, güzellik, kan dolaşımı hızlandırıcı, hücre yenileyici, yağ eritici, sedef hastalığı, toksinleri atıcı, cildi yenileyici özelliklere sahip), Lut Gölü çamuru(cildi gençleştirici) ve çeşitli güzellik malzemeleri satış için raflarda yerlerini almıştı. Herkes alışveriş yaptı.  

Daha sonra Lut Gölüne hareket edildi. Lut kavminin helak olduğu göl olarak tarihe geçen göl dünyanın en alçak ve en tuzlu gölü. Kudüs’ün 24 km. doğusunda bulunan göl 930 km2. Yüzeyi deniz seviyesinin 422 metre altında. Zaten göle giderken göl seviyesini gösteren 100, 200, 300 şeklinde kayalara yazılmış yazılar gördük. Çok tuzlu olmasından dolayı hiçbir canlı yaşayamadığı için “Dead Sea-Ölü Deniz” diye de anılır. Otobüsümüz yol kenarında durdu. Yol kenarından bayağı aşağı seviyede 100 metre uzaklıkta Lut Gölünü gördük. Göl çok büyüktü ve adeta deniz gibiydi. Kumlarda bata çıka meyilli araziden göl kıyısına indik. Kıyıda üstü samanla kaplı çardaklar ve turistleri gezdirmek için sahipleri ile bekleşen develer vardı. Bir sürü de Filistinli fakir çocuk. Hemen koşup etrafımızı sardılar. Bir tanesini çağırdım. Bana gölden bir torba çamur çıkarıp getirdi. Ben de 5 dolar verdim. Ancak çamur biraz sulu olduğu için ve torba çok ağır olduğundan daha sonra Amman havaalanında bıraktım.

Yukarıda da bahsettiğim gibi gölde tuz çok yoğun olduğundan, göle giren kimse suya batmaz ve boğulmazmış. Bugün gölde mutfak tuzu üretimi yapılmaktadır.

 Hz.Lut’un yaşadığı ve kavminin helaka uğramış olduğu Lut’un tarihteki ismi Sodom’muş. Sodom, araştırmalara göre Lut Gölü yakınlarındaymış. Tarihlerde adı geçen ve bugüne kadar bulunamayan Sodom ve Gomorrah şehirlerinin Lut Gölünün altında olduğu sanılmaktadır. Tarihte, Lut Gölünde çok büyük jeolojik olaylar meydana geldiği tahmin edilmektedir. Volkanik patlamalar ve depremler olduğu arkeologlar tarafından tespit edilmiştir. Lut Gölünün tabanı Rif Vadisi denilen bir tektonik çöküntü içindedir.

Ölü Deniz ismi, Tevrat’ın ilk kitabı Tekvin 15’te asi kavimlerin yaşadığı ülkenin ve afetlerin anlatıldığı Sodom ve Gomorrah şehirlerinin sular altında kalmasıyla alakalı olduğu görülmüştür.

Bu bölgede yaşamış olan Hz. Lut kavminin başından geçenler Kuran’ı
Kerimde Ankebut Süresindeki bazı ayetlerde anlatılmaktadır. Lut kavmi ve Hz.Lut’un karısı iman etmediklerinden helak olmuşlardır.

Lut Gölü kıyısında resimler çektikten sonra otobüslere binerek tekrar Allenby ve Ürdün gümrüklerinde pasaport kontrollerinden geçtik. Amman’a doğru hareket ettik.

Issız bir tepede bulunan Hz.Şuayip mescidinin yanındaki yol kenarına park edildi. Bahçe duvarlarının ortasındaki kemerli kapıdan geçerek camiye girdik. Ziyaretimizi yaptık.
Hz.Şuayip Hz. İbrahim’in torunlarından olup annesi Hz.Lut’un kızı. Kızı Safura ise Hz.Musa ile evlenmiş.

Hz. Şuayip Medyen ve Eyke halkına peygamber olarak gönderilmiş. Eyke denilen vadide yaşayan halk Hz.Şuayip’in çağrılarını dinlemediklerinden gökten inen bir ateş sonucu helak olmuşlar.

Hz.Şuayip’in kabrini ziyaret ettikten sonra Amman’a doğru yola devam ettik. Ancak yolda “Gador God” levhaları ilgimi çekti. Bu levhanın ne anlama geldiğini rehbere sorduğumda o da bilmediğini söyledi. Ancak birileri ile telefonla görüştü ve bu levhanın Hz. Yuşa’nın mezarını işaret ettiğini söyledi. Bir mezarının Beykoz’da olduğunu biliyorum. Araştırmalarımda bir mezarının da Gaziantep’te olduğunu öğrendim.

Hz.Musa’nın komutanlarından olan Hz. Yuşa Mısır’da doğmuş; Kenan topraklarını fethetmiş ve 110 yaşında ölmüş. Hz. Yuşa’nın bazı tefsirlerde Hz.Musa’nın vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiği, Hz.Musa’nın yeğeni ve komutanlarından olduğu, Hıristiyan ve Yahudilerin(Yeşu) dediği ve İsrail oğullarına gönderildiği, büyük peygamberlerden biri olduğu nakledilir.

Bilinen mucizeleri Şeria Nehrini ayakları ıslanmadan geçmiş; Eriha Surlarını bakışıyla yıkmıştır.

Otobüste Yuşa Hazretleri hakkında sohbet ederken gece olmuştu ve Kraliçe Alia Havaalanının ışıkları görünmüştü. Havaalanında ihrama girip Ürdün Havayolları ile Cidde’ye gideceğiz inşallah.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir