Kum Mollalar Şehri

Kum

11 Eylül 2018 Salı

Akşam üzeri Tahran’dan yola çıktık.Kum Şehri Tahran’a yakın bir şehir. Yaklaşık 140-150 km. uzaklıkta.Yol üzerinde sağ tarafta yani geliş yolu üzerinde İmam Humeyni Türbesinin olduğu kompleksin karşısında durarak resim çektik. Yol boyunca karpuzcular sıralanmış.İçi sarı karpuz satıyorlar. Biz 2 adet aldık. Çok iyi oldu .Gittiğimiz restoranlarda  her seferinde yarısını kestirerek yedik. Karpuzlar harikaydı.

Kum’da kaldığımız otelin adı. Mahan Otel. Biz tabii Muharrem ayında gittiğimiz için otel tıklım tıklım Iraklılar ile doluydu.Hanımların hepsi kara çarşaflıydı. Kerbela’dan aşure kutlamaları için gelmişler. Otelin çay salonunda bol bol sohbet etme imkanı bulduk. Tabii İngilizce.Oda üç kişilikti. Mahya’ya da bizimle kalabileceğini söyledik ve kaldı. Gece İstanbul’da tanıştığımız Kum’lu Celili bey ile hep beraber yemeğe gittik. Kum çok güzel ve düzenli bir şehir. Geniş caddeleri alışveriş yapılan mağazaları, modern restoranları ile bir Avrupa şehrini aratmıyor.Gece her yer ışıl ışıl idi.

12 Eylül 2018 Çarşamba

Mahan Otelde kahvaltıdan sonra Hz.Masume Türbesine gittik. Bu şehri önemli kılan Hz.Masume türbesinin burada olması.Bu açıdan Şii dünyasının en önemli dini merkezi olarak kabul görüyor. Hz. Muhammed(sav) Ehl-i Beytinden olan ve Şiilik İnancına göre 12 imamdan İmam Rıza’nın kız kardeşi Hz. Masume’nin kabrinin burada olması Kum Şehrini Şiiler açısından kutsal saymıştır. Kum şehri dini merkez sayılması nedeni ile burada birçok dini okullar, üniversiteler açılmasına sebep olmuştur. Komplekse büyük  bir avludan geçerek giriliyor. Avluda bir de  su içmek için çeşme yapılmış. İçerde türbenin olduğu yerde resim çekmek yasak. İçerisi çok kalabalık. Ben yasak olmasına rağmen birkaç poz çekebildim.İçeri girerken sıkı bir kontrol var. Çantanızın içine kadar arıyorlar.Üstümü arayan hanımlar Türk olduğumu öğrenince bana çok iyi davrandılar.Avluda herkes çarşaflıydı. Zaten buraya çarşafsız girilmiyor. Mahya da bana ninesinin çarşafını getirmiş. Bunu düşündüğü için kendisine teşekkür ederim. Kompleksin dışında bir sürü dükkan var. Hepsi hediyelik eşya satıyorlar. Bir dükkanda Azeri sahipleri  ile sohbet ettik. Daha sonra Cemkeran Camisine gittik. Mahya bizi iki saat sonra geleceğini söyleyerek bıraktı.

Cemkeran Camisi Kum’da mutlaka görülmesi gereken muazzam bir kompleks. Burası inanışa göre kıyamet öncesi geleceğine inanılan Hz.Mehdi(A.S) adına yaptırılmıştır. Hz. Masume türbesine yarım saat uzaklıktadır.  Cami çok büyük bir avlunun içinde yer almaktadır. Hatta içinde ring seferi yapan treyler çalışmaktadır.Şu anda restore devam etmektedir. Avluya kadınlar ve erkekler ayrı kapılardan girmektedirler. Ama kapıdan girilince avlu müşterekti. Mehdinin salı günü çıkacağına inanıldığından cami salı günleri çok kalabalık oluyormuş. Biz  gittiğimizde günlerden çarşamba olduğundan cami çok tenha idi.Avluda çok sayıda minare bulunuyor.En yüksek minare 85 metre yüksekliğinde  camide 2 adette kubbe bulunuyor.Verilen saatte kapıda Mahya ile buluştuk. İsfahan’a doğru yola çıktık.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir