Klimanızın Bakımı

Güneş iyice bastırıyor ve sıcaklık dayanılmayacak derecede. Dışarısı fırın gibi. İçerisi de farklı değil, havalandırma aletiniz olmasa. Ticari olarak sunulan sayısız soğutma sistemleri arasında klima en çok talep edilendir.

Fakat havalandırma biriminizden yıllarca durmadan verim alabilmeniz için tüm sisteme olabildiğince iyi bakmalı ve düzenli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz.

Ev Denetmeninin Klimalarda Bakacağı Sorun Bölgeleri

Klima sizin için oldukça büyük bir yatırımdır ve harcadığınız paranın büyük bir israfa dönmemesini sağlamak sizin sorumluluğunuzdur. Klimanın gri bölgelerini temiz tutmanız daima işe yarar bu sayede ev denetmeninizi memnun edebilirsiniz.

 • Eskimiş vantilatör kayışları: vantilatör kayışları ve makaraları yıpranma ve bozulmaya açıktır.
 • Dış Yoğunlaşma Birimi: genelde pislik ve atıklar dış yoğunlaşma biriminiz içinde birikir ve etkinliğini önemli ölçüde etkiler.
 • Kirli Kurutma Hatları: eğer kurutma hatlarında deniz yosunları varsa havalandırma biriminizle ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.
 • Paslanma: tüm havalandırma makinesinin paslanması birçok ev sahibi için sıklıkla görülen bir sorundur. Özellikle klimanın ekranına ve eşiğine dikkat edin.

Klimanızın Ev Denetmeni Tarafından Mimlenmesini Nasıl Önlersiniz

Klimanız sizden en büyük özeni ister. Ve ihmal edemeyeceğiniz bazı noktalar bulunmaktadır:

 • Klima filtrelerine göz kulak olun. Özellikle klimanız tozlu ve kirli bir ortamda çalışıyorsa bu zorunludur. Aslında, filtreleri en az ayda iki kez temizlemeniz ya da en ufak bir hatalı çalışma durumunda değiştirmeniz gerekir. Bir ya da iki damla sulandırılmış ağartıcı klimanızın tertemiz ve bakterisiz olması için yeterlidir. Yoğunlaşma kanalındaki bir parça ağartıcı da yoğunlaşma sorununu çözecektir.
 • Cihazınız her zaman iyi yağlanmış olmalı. Bu makinenin sürekli sürtünmeden dolayı hasar görmesini engeller. Motor ve mil yatakları yılda iki kez yağlanmalıdır, bunu yaptığınızda güç kaynağını kapattığınızdan emin olun.
 • Supap ve havalandırmayı temizlemek ve tıkanıklıklardan arındırmak için düzenli olarak elektrikli süpürgeyle temizleyin. Ayrıca klimanın önünde mobilya veya perde olmadığından emin olun.
 • Klimanın boruları hassastır ve en az iki ya da üç yılda bir profesyonel bir biçimde temizlenmelidir. Borulardan söz etmişken, ek yerlerini özel dolgu macunuyla kapatarak hava geçirmez olmaları sağlanmış olmalı. Ayrıca tüm boruların yüksek sıcaklıkta hava geçirmez olduklarından emin olun. Yüksek sıcaklık örtüleri bir seçenektir ama hava sızıntılarından kolayca etkilendiklerini unutmayın.
 • Birçok kişinin farkında olmadığı, klimanızın en üst kalitede çalışmasını sağlayacak bazı ipuçları ve püf noktaları vardır. Bunlardan biri çimleri biçerken klimayı kapalı tutmanızdır. Aksi takdirde klimanızın çimle tıkanması söz konusudur ve bu da etkili biçimde çalışmasına engel olur.
 • Önemsiz gibi görünen bir diğer ipucu yeşilliklerinizi etkili hava geçişi için dış kompresörden en az yarım metre uzak tutmanızdır. 
 • Ocak havalandırmasının en uygun hızda çalıştığından emin olun.
 • Ocak filtrelerini ihmal etmeniz sizin tehlikenize olur. Dış bobini düzenli olarak temizleyin, eğer ciddi biçimde tıkanmışsa profesyonel yardım alın. Eğer açıkça hevesliyseniz, uzmanlar bobinleri ve daha sonra iç mekanizmayı almadan önce klimayı kapatmanızı öneriyorlar. Bobin kuruysa temizliğinize başlayın ve bobin ve vantilatör kapaklarının temizliği için yumuşak bir fırça kullanın.

Ev Denetmenleri ve Klimalar Hakkında

Bakımlı ve uygun biçimde dikkat edilen klima en az 10–15 yıl dayanır ve ev denetmeninizi mutlu eder. Beş yıl kullandıktan sonra tüm mekanizmayı her yıl baştanbaşa kontrol ettirmeniz son derece önemlidir. Bunun için yetenekli bir ev denetmeniyle bir belirleyin ve bakımını yaptırın.

Klimanıza iyi bakın. Aşırı sıcak bir günde klimanız bozulduğunda terden sular akıtıp öfkeden köpürürken günlerce ihmalkârlığınızdan pişmanlık duyacaksınız.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir