KIZ KALESİ(MERSİN)

Sabah Mersin’deki otelimizde yaptığımız açık büfe kahvaltısından sonra yola çıkıldı. Rehberimiz gezeceğimiz yerler hakkında geniş geniş bilgi verdi. Dünkü uzun yolculuktan sonra herkes geceyi dinlenerek geçirmişti. Otobüse şen şakrak bir hava hakimdi. Ayrıca otobüsteki çay kahve ikramları da başlamıştı. Böylece Mersin-Silifke yolunun 60.kilometresine geliverdik. Burada sahilde antik bir kalenin kalıntıları ile biraz ilerde denizde ayrıca bir kale kalıntısı gördük. Sahildeki kale kalıntılarını gezmek için müze kartlarımız dağıtıldı. Müze kartlar senelik ve 20 TL’ye alabiliyorsunuz ve bir sene boyunca müzelere bu kartla giriliyor.
Otobüsümüz tarihi kalenin yanına park etti. Kalenin 200 metre açığında küçük bir adacık üzerinde Kız Kalesi kurulmuş. Kalenin dış çevresi 192 metre uzunluğunda. 8 kulesi görünüyor. Kız Kalesi önceleri denizden bir yol ile sahildeki kaleye bağlıymış. Kız Kalesi Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 yılında onarılmış.

Kız Kalesi ile ilgili bir efsanede var: Korykos’ta yaşayan krallardan birisi Tanrıya bir kız çocuğu olması için yakarır. Nihayet dileği yerine gelir ve bir kız çocuğu olur. Kız büyüdükçe güzelleşir; ayrıca yardımseverliliği ile de herkesin sevgisini kazanır.

{mosimage}Gel zaman git zaman Korykos’a bir falcı uğrar ve krala kızını bir yılanın sokacağını söyler. Kral, kızına bir şey söylemez ama düşüncelere dalar. Sonunda kıyıya yakın adaya bir kale yaptırır. Kızını da bu adaya kapatır. Böylece kızının güvenli bir yerde yaşadığını düşünmektedir. Ancak günlerden bir gün saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan yılan kızı sokarak öldürür.

Kız Kalesi yukarıda da belirttiğim gibi Mersin Silifke yolu üzerindedir. Roma, Bizans ve İslami devirlerde iskân görmüştür. Tarihçi Heradot, bu kenti Gorges adlı Kıbrıslı bir prensin kurduğunu yazar. Korykos kenti MS.72 yılında Roma egemenliğine girer ve tam 450 yıl bu egemenlik altında kalır ve ekonomisi gelişme gösterir. Bilhassa zeytinyağı ihraç merkezi olur. Önemli bir ticaret limanı olarak Ceneviz ve Venedik gemilerinin uğrak yeri haline gelir. İlk yerleşimin ise MÖ.4 yüzyıla ait olduğu anlaşılmıştır. MÖ.4yüzyılın sonunda Seleukos Nikotor, Silifke’yi kurduğunda Korykos’u yönetimi altına almıştır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir