Kışlık bir yıllık ömrü olan çiçekler

Bir yıllık ömrü olan kışlık çiçekleri hercai menekşe, portakal nergisi çiçeği, çayırgüzeli papatyası, şebboy, Çin karanfili, unutma beni, nakıl, acem lalesi, her dem taze çiçeği, olarak sayabiliriz.

Kışlık çiçek tohumları bahçelerimizde yastıklara yaz aylarında serpilerek ekilirler. Sonbaharda ise çıkan fideler bahçemizde yazlık çiçeklerden boşalan alanlara itina ile dikilirler. Bu güzel çiçeklerin birkaç tanesinin nasıl yetiştirileceği hususunda bilgi vereceğim.


Hercai Menekşe: Bahçelerimizi gösterişli ve güzel renkli çiçekleri ile süsleyen hercai menekşe soğuğa da dayanaklı bir çiçektir. Mor, sarı, mavi, ebruli, kırmızı, beyaz, yalınkat, katmerli çeşitleri vardır.

Hercai menekşeler tohum ile üretilirler. Tohumları ağustos, eylül aylarında yastıklara serpilerek ekilir. Çıkan fideler 4–5 yapraklı olunca bahçelerimizde göbeklere veya kordon boylarına ekilir. Bol güneşli yerleri seven hercai menekşeler büyük alanlara toplu halde ekildiklerinde güzel bir görünüm elde edilir. Park ve bahçeleri süslemekte kullanılan en önemli çiçeklerimizden biridir. Ayrıca bol tohum verirler.

Çin Karanfili: Çin karanfili kışlık bir karanfil çeşidi olup yaz aylarından kış ortalarına kadar devamlı çiçek açar. Çin karanfilleri yalın kat veya katmerli olurlar. Çiçekleri beyaz, kırmızı, pembe mor, ebruli renklerde ve çok gösterişli olur. Çin karanfilleri bol gübreli ve güneşli yerleri severler.

Çin karanfilleri tohum ile üretilirler. Tohumlar, ağustos, eylül aylarında yastıklara ekilir. Çıkan fideler 4–5 yapraklı olduklarında esas yerlerine dikilir. Bahçelerde göbeklere ve tarhlara, çimenliklerde ise boş alanlara ekilirse göze hoş görünür.

Kışlık Şebboy Çiçeği: Şebboy Farsça gece kokusu anlamına gelir. Bahçe süslemede kullanıldıkları gibi saksılarda da yetiştirilirler. Kışlık şebboy çiçeklerinin bodur ve boylu olanları olduğu gibi çiçekleri yalınkat ve katmerli olanları da vardır. Kışlık şebboyların çiçekleri sarı veya koyu sarı olup gayet güzel bir kokuya da sahiptirler.  İyi bakımlı şebboylar kuvvetle gelişerek bol çiçek açarlar. Çiçekleri çeşitlerine göre muhtelif renklerde olur. Çiçekçiler tarafından kesme çiçekçilikte de kullanılırlar.

Kışlık şebboy çiçekleri tohum ile üretilirler. Tohumlar haziran temmuz aylarında yastıklara serpilerek ekilir. Çıkan fidecikler gübreli yastıklara alınır. Burada büyüyen fideler gürbüz bir hale geldiklerinde tarhlara veya göbeklere 15–20 cm. aralıklarla dikilir. Balkon veya bahçelerimizdeki saksılara da dikilirler. Kışlık şebboy çiçekleri bol gübreli ve güneşli yerleri severler. Güneşli yerlerdeki şebboylar parlak, iri ve güzel kokulu çiçekler açarlar. Katmerli çiçekler katmersiz çiçeklerle birlikte dikilirlerse tohum verirler. Tek başlarına tohum vermezler. Mart aylarında katmerli şebboylardan çelik yapmak sureti ile çoğaltmak mümkün olabilir.

Portakal Nergisi Çiçeği: Sarı ve turuncu renkli çiçekleri ile bahçelerimizi süsler. Her türlü toprakta yetişir.

Portakal nergisi çiçeği tohumdan üretilir. Tohumları ağustos ve eylül aylarında serpme olarak bahçelerimizdeki yastıklara ekilir. Fideler 4–5 yapraklı olunca asıl yerlerine 15–20 cm. aralıklarla dikilirler. Bahçelerimizde ve saksılarımızda çok güzel görünürler. Bol güneşli yerleri severler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir