Kışa Girerken Bahçe Bakımı

Park ve bahçelerimiz, balkon ve teraslarımız bizi oyalayan, dinlendiren ve doğadan kopmadan yaşamamızı sağlayan mekânlarımızdır.

Günümüzde beton yığınlarına dönüşen şehirlerimizde; gün geçtikçe azalan yeşil alanlara sahip çıkmak ve onları korumak zorundayız.

Sonbahar geldi bile. Bu sene yağışlar çok bol. Sonbahar yağmurları ile toprak işlenmeye başlanır. Bu dönem içinde ekim
dikim işleri uygulanmasa dahi toprağın kışa işlenmiş olarak girmesi
lazımdır. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerleri bu
dönemde açılmalıdır.
Yağışların yabancı otların gelişmesini teşvik ettiği bu dönemde bu otlar alınmalı ve toprağın üstündeki kaymak tabakanın temizlenmesi işlemine önem verilmelidir.

Bu ay içinde sadece organik gübreleme yapılır. Humusu fakir toprakların üzerine organik gübre serip daha sonra işlemek faydalı olacaktır.

Sonbahar dikimlerinin erken yapılmasında fayda vardır. Kış öncesinde dikilen fidanlar köklerini çalıştıracak zaman bulacaklarından kışa daha mukavim girerler.

Kışlık çiçek fideleri ve baharda açan soğanlı bitkiler(sümbül, nergis, lale) ekilebilir. Büyük ağaç nakilleri de eylül ayında yapılabilir. Açıp geçen çiçeklerin ve yabani sürgünlerin bakımı yapılmalıdır.

Sonbahar yağmurları başladıysa sulamaya gerek yoktur. Ancak yeni dikilen fidelere yeterince su verilir. Mevcut çim alanlarda tırmıkla temizleme işlemine başlanır.
Kumlama ve havalandırma yapılır.

Ekim ayı belleme, çapa, fidan çukuru açılması gibi işler için en ideal aydır.

Kış bahçesi, kış çiçekleri ile süslendiğinde harika görünür. Hele balkonlar, pencere önleri rengârenk saksılar ile donatılırsa insanın ömrüne ömür katar.

Renkli kış bahçemizin keyfini çıkarmak için haydi bahçeye. İşte size kış çiçeklerinin bir kaçı:

Çuha(Primula):

Rengârenk çuha çiçekleri toprak alanlarda insanın içini açar. Katmerlisi daha hoş görünür. Soğuğu sever, kışın çiçek açar. Yazın sökmeğe gerek yoktur. Daha da ürer. İki haftada bir sıvı gübre vermelidir. Bu durumda daha da canlanır. Çoğalmış köklerini ayırıp tekrar ekebilirsiniz.
Çuha çiçeklerini kurutup bir kavanozda saklarsanız; ay olarak içilebilir. Ayrıca bu ayın baş ağrısı ve migrene iyi geldiği söylenir.

Kasımpatı(Krizantem):

Çeşitli renkleri, uzun ve kısa boylu olanları vardır. Kök sürgünlerinden ve tohumdan yetiştirilir. Serin ve aydınlık yerleri sever. Gölge yerleri de çok sever. Rüzgâr almayan kuytu alanlarda çok mutlu olur.

Hercai Menekşe(Viola):

Hercai menekşe sonbahar ve kış aylarının en güzel açan çiçeklerindendir. Tohum yolu ile çoğaltılır. Tohumlar eylül ayı başlarında ekilir. Fideler çıkınca saksılara alınır. Menekşeler kısmen gölgeli yerleri severler. Menekşelerin ekildiği toprak kuru olmalıdır. Fazla suyu sevmezler.

Kış kapımızda. Haydi, hemen bahçeye. Yapılacak çok iş var!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir