Kartaca Unesco Dünya Mirası Tunus

11 Şubat 2014 Salı (2.Gün)

Sidi Bou Said’i gezip resimler çektikten sonra bir taksi ile 5 Euro ödeyerek Kartaca Harabelerine geldik. Ayrıca Tunus şehrinden TGM treni ile de Kartaca istasyonuna gelinebilir. Müze girişinde taksi bizi bıraktı. Hava biraz yağmurlu olduğundan müze girişinde bizden başka kimse yoktu.

Kartaca harabeleri deniz kıyısında yer alıyor. Her gün 8.00 ile 18.30 saatleri arasında gezilebilir.

Kartacalılar tarafından kurulan bu yerleşim yeri, Roma İmparatorluğunun en önemli şehirlerindendir. Bu gün efsanevi Roma dönemlerinden kalma,Kartacalıların geniş kalıntılarıyla antik ve modernin buluştuğu bir şehirdir.Kalıntılar Unesco Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.Tarihi yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanan Kartaca insan ırkının mirasının önemli bir parçasını oluşturur. Korunan harabelerin en önemlileri Roma limanları, hamamlar, içinde kral mezarları bulunan villalar, Paleo Hristiyan Müzesi, içinde geniş bir akvaryum bulunan deniz bilimleri müzesi, tüm şehre hakim olan Byrisa tepesindeki St. Louis Katedrali, şimdiki adı ile Kartaca Müzesidir.

M.Ö.6.yüzyılda Tunus civarında yaşamış olan Finike ve Kartacalılardan kalan harabeler başta olmak üzere birçok tarihi yapı ve kültürü barındıran Kartaca, başkent Tunus’un 15 km kuzeydoğusunda yer alır.

Kartaca arkeolojik kalıntılarının bulunduğu geniş alanda Finike, Kartaca, Roma, Osmanlı ve Arap kültürlerine ait tarihi eserler yer alır.Antion Hamamları, Hadrian Tiyatrosu, Finikeliler döneminde erkek çocukların kurban edildiği The Tophet Mezarlığıdır.

Kartaca kalıntılarını gezdikten sonra 500 metre ilerde bulunan tren istasyonundan trene binerek 10 dakikada başşehir Tunus’a döndük.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir