Karayip Mutfağı

Florida’nın güney sahilleri boyunca birçok adalar zinciri oluşan Karayip, zengin, tutkulu ve renkli bir mutfağa sahiptir. Adalar, özellikle de Küba, Trinidad, Porto Riko, Jamaika, Barbados, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti uzun zaman yabancıların etkisinde kalmıştır. Bölge, yemeklerin malzemelerine, yemeğe karşı olan yaklaşıma ve varlıklarıyla bölgenin yemeklerinin zenginleşip çeşitlenmesine katkıda bulunan İngiliz, aHollandalı, Fransız, İspanyol, Danimarkalı ve Amerikan sömürge güçleri arasında el değiştirmiştir.

Ada Mutfağının Başlıca Ürünleri

Her adadaki yemek çeşitleri büyük ölçüde değişiklik gösterse de, bölgenin coğrafyası ve ulaşılabilir doğal kaynakları Karayip yemeklerinin ana ürünlerinin aynı olduğunu gösterir. Tüm deniz ürünleri balık, istiridye, yengeç, karides ve sıklıkla görülen diğer kabuklu deniz ürünleri, kızarmış yayınbalığı yemeği ve Barbados’ un yöresel yemeği bölgenin imzasını taşır.

Domuz ve keçi, tavuk ve yumurtayla birlikte yörede en çok yararlanılan çiftlik ürünleridir. Otantik yemeklerde iguana etinin kullanıldığını görmek şaşırtıcı değildir. Ve soya peynirinin kullanımı son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır.

Ilık iklim tropik tarıma elverişlidir ve adanın mutfağında önemli bir yeri olan muz, mango, kavun çarkıfelek meyvesi, ananas, papaya ve hindistan cevizi gibi meyvelerin üretimini sağlar. Yer elması, yuka, soğan ve tatlı patates gibi kök sebzeleri, avokado ve çeşitli biberler oldukça yaygındır. Şeker kamışı sadece ada mutfağındaki kullanımıyla değil, bölgenin dışarıya ihracatındaki yeri ile de kendinden söz ettirir.

Pirinç bölgeden bölgeye ve evden eve oldukça değişiklik gösterse de Karayip mutfağının başlıca malzemesidir. Bezelye gibi değişik malzemelerle pişirilen pirinç, diğer bakliyatlar ve zeytin adalardaki mutfakların çoğunun kaynağıdır ve bölgeye göre değişiklik gösterse de genellikle bezelyeyle birlikte kullanılır. Mısır unundan da yararlanılır ve balık ve yahni ile servis edilen İtalyan mısır lapasını andıran bir yemek yapımında kullanılır.

Ada içecekleri Amerika’da ve Amerika dışında oldukça popülerdir. Burada üretildiği için adalarda geniş ölçüde tercih edilen bir likör çeşidi olan Rom, soda, meyve suyu ve diğer meşrubatlarla birlikte tüketilir. Bira ve kokteyl de çokça tüketilmektedir. Fakat kokteyl genellikle yemeklerden önce veya sonra tercih edilir. Zencefil birası ve milkshake gibi alkolsüz meşrubatlar da malta gibi adanın tercihleri arasındadır. Sütlü sert kahve ve çay da çokça tüketilir.

Baharatlar ve Yemek Pişirme

Baharatların kullanımı adalarda oldukça önemli bir yere sahiptir ve yöresel mutfakların tanımına katkıda bulunurlar. Soğan ve sarımsak yerel yemeklerde kullanılan zencefil, yenibahar, kimyon, kişniş, karanfil, Hindistan cevizi, tarçın, defneyaprağı ve çeşitli acı biberlerle birlikte kullanılırlar. Jamaika usulü pişirilen yemeklerde özellikle acı İskoç biberi tercih edilir ve çeşitli baharatların karışımı olan “jerk”te kullanılır. “Jerk”, yenibahar, acı İskoç biberi, sarımsak, karanfil ve tarçın ya da Hindistan cevizinden oluşur. Porto Riko ve Küba usulü ile karşılaştırıldığında, Jamaika usulü bunlara nazaran daha acıdır. Porto Riko usulü “sofrito” (sebze, baharat, çeşitli bitkiler ve bazen de domatesten yapılan sos) ve Küba usulü “mojo” (soğan, sarımsak, yağ ve ıhlamur suyu) bunlara birer örnek olarak gösterilebilir.

Izgara ve buharda pişirme, en çok görülen pişirme teknikleridir. Özellikle “empanada” (buharda pişirilmiş et ve peynir) ve lezzetli meyveli tatlıların hazırlandığı İspanyolca konuşulan adalarda, kızartma da tercih edilir. Et sandviç tarzında yenir, ünlü Küba sandviçi ve “media noche”, bunun en bilinen örnekleridir. Kübalılar, kızarmış domuz eti, jambon, peynir, turşu, hardal ve sarımsaklı mayonezi Küba ekmeğinin arasına koyarak tost yaparlar.

Bunlara ek olarak yemek hazırlarken fark edilen ortak nokta, tek bir kabın kullanılmasıdır. Çorba ve yahni günlük beslenmelerinin en önemli parçalarıdır. Adadaki birçok yemek çorba servisi ile başlar. Küba mutfağı, fasulye çorbası; Porto Riko mutfağı ise pirinçli tavuk çorbası ve “asopao” (tavuk ya da balıklı bamya) ile tanınır. Acılı etli sebze yahnisi (genellikle domuz, dana ya da tavuk eti, sebze, biber ve baharattan yapılan sulu yahni) ve “callaloo” (kulkas kökü, danaayağı, Çin ıspanağı yaprakları, İspanyol ıspanağı yaprakları, sarımsak, çeşitli bitkiler, Hindistan cevizi sütü, sebzeler ve etten yapılan bir çorba) da adanın imzasını taşıyan yemeklerdendir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir