Press enter to see results or esc to cancel.

Kapı Komşumuz Gürcistan Batum

Kapı Komşumuz Gürcistan Batum
Gürcistan, Türkiye’yi karayolu ile Azerbaycan ve Orta Asya’ya bağlamaktadır. Sarp sınır kapısından 20 km uzaklıkta olan Acara özerk cumhuriyetinin başşehri Batum’un 250 bin olan nüfusu, yaz aylarında 2-3 misline çıkmaktadır.
315 yıl Osmanlı Hükümdarlığının yönetimi altında kalmış olan Gürcistan ‘da Acara bölgesi Türkiye’nin garantörlüğü altındadır. Türkiye’den Gürcistan’a sadece nüfus kâğıdı göstererek geçilebilmektedir. Benzin çok ucuz olup arabalar boş depo ile geçiş yapıp depolarını doldurarak dönmektedirler.
33 harfli bir alfabeleri olduğu halde köylerde halen Acara dili kullanılmaktadır.
Nüfusun çoğalmasını teşvik amacı ile 27 yaşına kadar evlenip çocuk sahibi olanlar askerlikten muaf tutulmaktadırlar.
Batum hızla gelişen bir şehir olup Türkiye’den gidenler başta inşaatçılık olmak üzere çeşitli alanlarda başarı göstermektedirler. Batum’da gezilecek yerlerin en başında Batum Bulvarı gelmektedir. 35 km’lik sahil şeridinde her yerden denize girilebilmektedir. Ancak sahil tamamen çakıllı ve taşlıktır.
Batum’da gezilecek yerler:
Botanik Bahçesi: Dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilmiş tropik bitkiler burada sergilenmekte ve kır düğünleri burada yapılmaktadır.
Kapalı Pazar yeri: Her türlü yiyecek bu iki katlı büyük ve kapalı pazarda satılmaktadır.
Tiyatro Meydanı: Opera binası ve altın renkli Poseidon heykeli bu meydanda bulunmaktadır.
Astronomik Saat: Memed Abashidzade bulvarında yer almaktadır.
Fener Kulesi: Limandadır.
Chacha Tower: İzmir saat kulesinin aynı olan kule 25 metre yüksekliğinde ve 4 çeşmeli olup liman yakınındadır. Her gün akşam saat 19.00 da çeşmelerden Gürcülerin meşhur içkisi Chacha akmaktadır.
Avrupa Meydanı: Elinde altın koyun postu olan ve 1 milyon lariye mal olan Medea heykeli bu meydandadır. Meydandaki havuz ve fıskiyelerde insanlar serinlemektedirler
Piyazza Meydanı: Batum’un buluşma noktası olan 5700 metrekarelik bu meydan mozaik ve vitrayları ile ünlüdür. Kafeler de bu meydanda sıralanmıştır.
Ali ile Nino Heykeli: Azeri genç Ali ile Gürcü kızı Nino’nun aşkına ithafen yapılan heykel her on dakikada farklı bir açı ile iç içe geçmektedir.
Ferrin Wheel: Bu dönme dolap Ali ile Nino heykelinin yanında yer almaktadır.
Alfabe Kulesi: 130 metre uzunluğundaki kule Gürcü alfabesine ithafen yapılmıştır.
Ayrıca gezilecek birçok kilise ve katedral bulunmaktadır.
Müslümanlar nüfusun yarısı olmasına rağmen şu anda Batum’da bir tek 1866 yılında Aslan Bey tarafından yaptırılan Orta Cami bulunmaktadır. Orada da sesli ezana izin verilmemektedir. Eskiden 15 cami varmış, ancak 14 tanesi yıktırılmış.
Batum’da Türk Mahallesi Orta Cami yakınındadır. Etrafta da Türklerin işlettiği restoran, kafe ve çay ocakları vardır.
Batum’da turizm bürosundan alınan 25 liralık bir kartla; şehirde 10 saat süre ile bisiklet kiralamak mümkün. Her yerde kiralık bisiklet parkları görmek mümkün. Ayrıca yunus balıkları şovunu da görmek lazım. Gece ise limanda yapılan renkli ve müzikli su gösterileri de çok ilgi topluyor.
Gürcü yemekleri içinde en meşhurları” Haçapuri pidesi, harço çorbası, sulguni peyniri, hinkal, badricani, elarci “dir.

Kelimeler: Gürcistan, Batum, Ali ile Nino, Haçapuri ,Acara Cumhuriyeti, Batum Orta Cami, Sarp sınır kapısı

2