Kairouan (Kayrevan) Kuzey Afrika’nın İlk Kutsal Şehri Tunus

13 Şubat2014 Perşembe (4.Gün)

HZ.Muhammed’in Sahabelerinden “Ukbe Bin Nafi” tarafından kurulmuş olup; dünyanın 4. büyük İslam merkezidir.İlk üçü Mekke, Medine ve Kudüs’tür.Allah’ım bana bu iç şehri iki kere görmeyi nasip etti. Kayrevan Kuzey Afrika’nın ilk kutsal şehri sayılır. Şehrin ortasındaki medinası surlarla çevrilidir. Medinada birçok cami, Sahabe türbeleri ve her yıl HZ. Muhammed’in doğumunun kutlandığı Okba Camisi yer alır.

Okba Camisinin inşaatı 688 yılında başlamış ve Kuzey Afrika’da en büyük Müslüman ibadet merkezi olmuştur.365 sütun üstünde duran caminin içinde Roma, Bizans başlıkları bulunur.Kapıları ağaç oyma olup motifler farklıdır. Geniş bir avluyu içine alan surlarla çevrilidir. Avlunun ortasında 5-6 basamakla çıkılan bir güneş saati bulunmaktadır. Yine avluda yer altı su depolarının giriş kapakları görülür.

Kayrevan aynı zamanda Tunus halıcılığının da merkezidir. Medinasında halı, kilim ve el dokuması kumaşlar satan dükkanlar sıralanmıştır. Şehrin daracık sokaklarında beyaz boyalı, ağaç oyma kapılı eski evleri görülmektedir. Akşam Port Kantoui ‘deki otelimize gitmek üzere minibüse bindik.

Kayrevan’ı bize tanıştığımız genç kızlar gezdirdi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir