Kahire Kalesi ve Citadel Seladin

5 Mayıs2016 Çarşamba-Perşembe
Sabah kahvaltısından sonra minibüsle Gize metrosuna geldik. Metrodan Ataba’da inerek tekrar 1 mısır poundu vererek bindiğimiz taksi ile İbni Tulun Camisine geldik.
Mısır başkenti Kahire’de İslami eserlerin yoğunlaştığı bölge İbni Tulun Meydanı ve civarı. Burada bir yandan günlük hayat akarken, diğer yandan İslam Mimarisi yerli yerinde duruyor.9.Yüzyılın sonlarında Mısır’ı yöneten İbni Tulun Hanedanı’nın kurucusu İbni Tulun adını taşıyan caminin restorasyonu yapılıyordu. Cuma dışındaki günlerde gezmek serbest. Minaresine çıkamadık ama güvenlik görevlisi bizi benzersiz şehir manzarasını görebileceğimiz başka bir yere çıkardı.1 Dolar bahşiş verdik. İbni Tulun meydanının hemen yanında Kapalıçarşı’yı andıran ünlü El Halil Çarşısında öğle yemeği olarak 150 Mısır Pounduna 1 kg.etten yapılan kebap yedik. Ayrıca suya 10 pound ödedik.
El Halil Çarşısı çok büyük ve çoğu esnaf birkaç kelimede olsa Türkçe biliyor. Çarşının yakınlarında bulunan Hüseyin ve El Ezher Camilerini gezerek önündeki parkta dinlendik.
Daha sonra Citadel Seladin denilen Kahire Kalesine doğru yola çıktık.
Kahire Kalesi Kahire’ye hakim bir tepede bulunmaktadır. Kalenin içinde bulunan Muhammet(Mehmet)Ali Paşa Camisinin yapımına Kavalalı Mehmet Ali Paşa zamanında1830 yılında başlanmış, 1848 yılında Mısır Hidivi olan Abbas Hilmi Paşa zamanında bitirilmiştir. Mimarı ise Boşnak Yusuf’tur. Mimari açıdan Ayasofya’ya benzemektedir. Caminin iç kısmında yer alan süslemeler ve avizeler göz alıcı güzelliktedir. Cami avlusundan Kahire’yi yukarıdan seyretmek ayrı güzelliktedir.

Kahire Kalesinin yapımına 12.Yüzyılda Eyyubi Hanedanı’nın kurucusu Selahattin Eyyubi zamanında başlanmış olup Osmanlı Devleti zamanında bitirilmiştir.
Kalede Askeri Müze,Polis Müzesi, Kraliyet Arabaları Müzesi ve El Gawhara Sarayı harabeleri bulunmaktadır.

Mehmet Ali Paşa Camisinde tanıştığımız Kahire’li kızlarla Nil Nehrinde tekne turu yaptık. Kişi başı 6 Mısır Poundu ödedik. Gece 20.30 da otelimize döndük.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir