JAİPUR Hindistan Pink City Pembe Şehir

2 Mart 2017 Çarşamba
Amber Fort
Amber Kalesi ve Sarayı
Jaipur’un 11 km. Dışındadır. Jaipur Şehri inşa edilmeden önce Mihracenin yerleşim yeriydi. Daha sonra Jal Singh tarafından genişletildi. Kale bir tepenin üzerinde büyük bir alana kurulmuştur. Tepeden bir tarafta Yamuna Nehri, diğer tarafta ise Jaipur Şehri görünür.

Amber Fort kalesine çıkmak için genelde fil tercih ediliyor. Fakat file binmek için bir saat sıra beklemek lazım. Ya da yürüyerek çıkılıyor. Biz de sıraya girdik. Biletimizi alıp file bindik. Sürücümüz Bablu Han müslümanmış.Filler sıra halinde tepeye doğru yavaş yavaş tırmanıyor. Kalede sizi bıraktıktan sonra boş olarak aşağı iniyorlar. Bir file 2 kişi binebiliyor.İçeri girmek için tekrar bilet alınıyor.

Önce “Divan’ı Aam” denilen halk salonuna giriliyor. Burası sütunlarla dekore edilmiş ve duvarlar da çeşitli mozaiklerle süslenmiştir. Sağ taraftaki merdivenlerden çıkıldığında küçük bir Kali Tapınağı görülür. Diğer bir tarafta beyaz mermerden yapılmış Sila Devi Tapınağı vardır.

Jai Mardir denilen Zafer Salonunun bir duvarı ve tavan küçük küçük aynalarla süslenmiştir. Yekpare mermerden oyulmuş pencere aşağıdaki göle bakar. Salonun tam karşısındaki Zevk Köşesi”Suks Nivas” fildişi ve sandal ağacı oyma işleri ile süslenmiştir.

Jal Mahal:
Jaipur’un 6 km. dışındaki bu saray, küçük bir gölün ortasında olup Mihracenin yazlık sarayıdır.

Devamı Jaipur 2 yazımda
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir