JAİPUR 2 Pembe Şehir Pink City

2 Mart 2017 Çarşamba

Jaipur’daki gezimize devam ediyoruz. Jal Mahal denilen şehrin 6 km. dışındaki Mihracelerin yazlık sarayını gördükten sonra tekrar Jaipur’un gürültülü kalabalığına karışarak şehrin tam göbeğindeki City Palace ya da Şehir Sarayı’na geldik. İçeri girerken bilet alınıyor.

Eski Jaipur’un tam ortasında bulunan City Palace “Şehir Sarayı” çeşitli bahçeleri ve binaları ile geniş bir araziyi kaplar. Dış duvarları Mihrace Jal Singh tarafından inşa ettirilmiş, diğer bölümleri zamanla tamamlanmıştır.Rüzgar Sarayı “Hava Mahal” ve Şehir Sarayı”City Palace” ı Mihrace Pratap Singh yaptırmıştır.Halen sarayın bir bölümünde son mihrace yaşamaktadır.

Sarayın merkezi Chandra Mahaldir.”Ay Mekanı”Sarayın giriş katı ve birinci kat Mihrace ikinci Sawai Man Singh’in müzesi olarak düzenlenmiştir. Olağanüstü güzellikte halılar, minyatürler ve çeşitli sanat eserleri mevcuttur. Büyük bir salonda doğal taşlardan elde edilen boyalarla minyatür gösterileri yapılmaktadır. Aynı zamanda satışta mevcuttur. Bu minyatürler Rajastan, Moğol ve İran ekollerine aittir. Ayrı bir salonda bulunan silah koleksiyonu ise 15.yüzyıla ait silahlar ve Rajpurların kullandığı zehirli ve kandırmacalı silahlardır.Giysiler bölümünde ise son mihrace dahil o zaman kadar gelmiş geçmiş mihracelerin kıyafetleri, kaftanları ve resimleri sergilenmektedir. Kıyafetleri çok süslü ve renkli olup hepsinin elindeki teşbihler benim ilgimi çekti.

Diğer Moğol Saraylarında olduğu gibi burada da “Divan-ı Aam” denilen halk salonu var. Bu salonda Farsça ve Sanskritçe el yazmaları dikkati çekmektedir.

“Divan-ı Has” Soylular Salonu denilen kısımda ise mermer kaplamalar olağanüstü güzelliktedir. Mübarek Mahal yakınında bir saat kulesi vardır.

Ram Navas bahçeleri harika bitkilerle süslenmiştir. Ayrıca saraydaki ünlü su tankı gümüşten olup görülmeye değerdir.

Buradan sonra alışveriş
için şehirdeki dükkanları dolaşmak istedik.Pek çok dükkanda renkli sarilik kumaşlar, masa örtüleri, yastık kılıfları, duvar panoları satılmaktadır. Ancak kumaşlar taşlarla o kadar süslüydü ki Türkiye’de bunları giymek imkansız. Sadece baktık. Pazarlıkla bunları ucuza almakta mümkün. Türkiye’de de satılan aynalı ürünlerin merkezinin Jaipur olduğunu ve civardaki köylerde yapıldığını öğrendik.Dükkanlarda bir kumaş beğendiğinizde 2 saat içinde dikip size veriyorlar. Sokaklarda dikiş makinası ile terziler gördük. Akşama kadar bu dükkanları gezdikten sonra Mennu bizi otelimize bıraktı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir