İyi Durumda Olan, Fakat Kullanmadığınız Eşyalar

İyi Durumda Olan Eşyalarınızı Değerlendirmenin Yolları

Taşınma sizin için çok yorucu bir deneyim olabilecekken, taşınmadan önce eşyalarınızı paketlemek de sizden zamanınızın ve sabrınızın çoğunu alıp götürebilir. Taşınacak ev eşyalarınızın bir listesini hazırlamak çok önemlidir. Diğer bir listeyi de iyi durumda olan fakat yeni evinizin dekoruna uymadığını düşündüğünüz eşyalar için yapmalısınız. Aslında bu, evini yenileyen pek çok insanın karşılaştığı bir sorundur. Bunlar oturma gurubu, kitap rafı ya da sağlam ama yeni düzeninize uymayan mobilyalar olabilir. Yıllar boyunca varlığını unuttuğunuz, oraya buraya sokuşturulmuş bir sürü eski eşya ortaya çıktığında şok geçirebilirsiniz.

Pek çok kişi, hepsinin birer anısı olduğundan eski eşyalarından ayrılmaktan nefret ederler. Fakat onları yeni evinize götürürseniz de basitçe ortalığa bırakıvereceksiniz. Daha az eşya ile eviniz daha kullanışlı olacak ve size eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz daha çok boş alan kalacak. Temiz ve güzel döşenmiş bir ev daha sıcak bir ortam yaratır.

Eğer içlerinde ileride işinize yarayacağını düşündüğünüz eşyalar varsa, güzelce paketlenerek kilere ya da depoya kaldırılabilirler. İçlerinde durumları iyi ama artık kullanmayı düşünmediğiniz eşyalar varsa, onları daha kullanışlı ve anlamlı olmaları için geri dönüştürebilirsiniz. Çoğu insanın, bir hatırası olduğundan eski kıyafetleri saklama huyu vardır. Eski eşarp, ipek giysi ya da yatak örtülerinizi biraz yaratıcılığınızı kullanarak kullanabilir, kalanları da kullanmaları için başkalarına verebilirsiniz. Eski minder, döşek malzemeleri ve elbise paçavraları, eve biraz kırsal görünümü kazandırmak için yer döşeği yapmada kullanılabilir. Ayrıca bunları minder ya da abajur yapımında kullanabilirsiniz, böylece evinizin benzersiz bir görünümü olur. Ayrıca paketleme kasalarını resim çerçevesi, ayakkabılık ya da kitap rafları yapmada kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey daha fazla ihtiyaç duymayacağınız şeyleri bir araya toplayarak onlardan ayrılmak.

Duygusal insanların tersine, atık işlerine yaramayacaklarını düşündükleri için eşyalarından bir hamlede kurtulabilen pek çok insan var. Fakat bu eşyalar ihtiyacı olup, satın alacak güçleri bulunmayan insanlara bağışlanabilir. Kitaplarınızı, kalemlerinizi ve kıyafetlerinizi fakir çocukların eğitimi için çalışan hayır kurumlarına bağışlayabilirsiniz. Havlu, örtü, battaniye gibi eşyalarınızı hayvan barınaklarına bağışlayabilirsiniz. Böyle eşyalar genellikle hayvanların yataklarında kullanılırlar. Birçok kurum genellikle hayvanlar için gereken malzemeleri, temizlik malzemelerini ya da diğer gerekli malzemeleri web sitelerinde duyururlar. Bu kurumlarla bağlantı kurarak, onlara yardımda bulunabilirsiniz. Yardım kurumlarıyla bağlantı halinde olan ikinci el mağazalarına uğrayarak, eski kıyafet ve eşyalarınızı satmayı deneyebilirsiniz.

Taşınırken yeni evinizde ihtiyaç duyacağınız şeyleri belirmek önemlidir. Belki bazı eşyalarınızı artık yeni mekânınızda kullanmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Örneğin, yeni işiniz size yeni bir araba sağlayacaksa, eskisini satabilirsiniz. Eski eşyalarınızı açık artırma ile satabileceğiniz pek çok web sitesi bulunmakta. Mobilyalarınızı, spor malzemelerinizi ya da ev gereçlerinizi eBay gibi popüler sitelerde açık artırmaya çıkarabilirsiniz. Böyle çevrimiçi (online) sitelerin en büyük avantajı, oyuncaktan arabaya kadar, büyük – küçük, değerli – değersiz tüm eşyalarınızı satabilme olanağınızın olmasıdır. Çevrimiçi satış siteleri sayesinde kârlı alışveriş peşinde olan potansiyel alıcılara ulaşabilirsiniz. Eşyalarınızın durumlarına göre onları epeyce kâr ederek satabilirsiniz. İlanınızı hazırlarken dürüst olmalısınız. Verdiğiniz bilgiler ve eşyanızın resimleri ilgi uyandırmalı. Genellikle eşyalarınızın satılması için açık artırmayı üç ya da yedi gün açık tutabiliyorsunuz. Eğer ilanınıza bir “şimdi satın al” butonu koyarsanız, alıcılara eşyanızı belirlediğiniz fiyattan hemen satabilirsiniz.

Eşyalarınızı bir garaj satışı düzenleyerek de satabilirsiniz. Bu yol hızlı ve masrafsızdır. Tek yapmanız gereken sadece bir garaj satışı düzenlediğiniz haberini vermek ve bütün gereksiz eşyalarınızı arka bahçenize ya da garajınıza koymak. İnsanlar nadir parçalar bulup, uygun bir fiyata satın alma ümidiyle geleceklerdir.




Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir