İtalyan Mutfağı

Fransa’yı saymazsak, başka hiçbir ülke yemekleriyle İtalya’nın bıraktığı etkiyi bırakmamıştır. Yemek malzemelerinin tazeliğine, yemeğe ve hayata olan tutkularıyla İtalyanlar, 1400lerden başlayarak Rönesans boyunca 16. yüzyıla kadar yemek dünyasına hakim olmuşlardır, ta ki yenilikçi yüksek standartlarda yemek yapma Alplerden Fransa’ya kayana kadar. Son zamanlarda Fransa yemek sanatının anavatanı gibi görülse de İtalyanlar diğer çok az mutfağın yapabildiği şeyi yapmış ve dünya çapındaki milyonlarca hatta milyarlarca aşçının kalbine (ve sofralarına giden) yolu kazanmıştır.

İtalyan Mutfağı’nın Temeli

Yunan, Roma ve Arap mutfaklarından etkilenen İtalyan mutfağı, şaşırtıcı sayıdaki taze ana malzemenin kaynağı olarak bilinir. Aslında, yöresel çeşitlilik açısından zengin olması İtalyan mutfağının tipik özelliklerinden biridir, çünkü tarifler geleneğe, yerel ve mevsimsel ürünlere bağlı olduğundan bölgeden bölgeye, ilden ile hatta evden eve bile değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikler özel bir sosla tercih edilen makarna kadar basit olabileceği gibi, marine etmek ya da baharatlamak için kullanılan bitkiler kadar karmaşık da olabilir. Örneği, Venedik usulü yemeklerde makarnadan ziyade geleneksel olarak risotto (İtalyan pirinci) ve polenta (mısır) kullanılır.

Bu çeşitliliğe rağmen, klasik İtalyan yemeğinin ilkeleri sabit kalmıştır; yemek basit, malzemeler odak noktası olmalıdır. Fransa’da olduğu gibi, soslar çok önem taşır fakat Fransa’nın aksine oldukça sadedir. Birçok İtalyan sosu, birbiriyle uyumlu dört ya da beş malzemenin biraraya gelmesinden oluşan hafif karışımlardır.

Bir İtalyan Gibi Yemek Yiyebilme

Asıl İtalyan yemeği bizim her yerde sık sık karşılaştığımız devasa makarna kâselerinden ibaret değildir.  Porsiyonlar daha küçüktür ve makarna genellikle ana yemekten ayrı olarak kendi öğününde sunulur. Yemeğe karşı büyük bir saygı duyulur ve akşam yemekleri zevkle, yavaşça tadını çıkararak yenir.
Kahvaltı genellikle sadedir, taze kurabiyeler ve cappucinodan oluşur. Ana yemek gün ortasında yaklaşık bir gibi yenir. Akşam yemekleriyse hafiftir ve saat 8 civarında yenir.

Ana yemekler bölümlere ayrılır:

Antipasto (sıcak ve soğuk aperatifler)

Antipasto genellikle salam, domuz eti, jambon, mozzarella peyniri, permesan peyniri, ançüez ve zeytinyağlı ekmek,  sarımsaklı ekmek ve deniz ürünü salatalarından oluşur. Ekmekler yemeğin başında sunulur; İtalya lezzetli ekmekleriyle bilinir.

İlk Bölüm

Nişasta ağırlıklı ilk bölüm çorba ve makarnalardan oluşur. Makarna bir ya da bir buçuk porsiyonu geçmeyecek şekilde küçük miktarlarda ikram edilir, amaç diğer bölümlere hazırlık için damağı tatlandırmaktır. Makarna ve sosu bölgeden bölgeye değişiklik gösterir, en ünlü makarna sosları Aglio e Olio (bol sarımsak, zeytinyağı ve kırmızı biber), Pomadoro (taze domates sosu), Puttanesca (baharat, zeytinyağı, sarımsak, kırmızı biber, domates, siyah zeytin, gebre otu, ançuez), Bolonez (etli sos), Alfredo (kaymak), Risotto (pirinç, zeytinyağı veya tereyağı, baharat, et, sebze) ve çorbalar Minestrone (taze sebzeler) ve Pasta Fagioli (makarna ve fasulye)  dir.

Ana Bölüm

Ana yemek genellikle et ve deniz ürünleridir ve yine bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Et yemeklerinde genellikle tavuk yada dana veya sığır eti kullanılır. Domuz eti de tercih edilebilir. Carne Pizzaiola (sarımsaklı domates sosu), Parmigiana (pirzola, peynir) ve Marsala (hafif şarap sosu) restoranların mönülerinin başlıca yemeğidir.

Tamamlayıcı Yemekler

Sebze ve meyveler, ana yemeğin tamamlayıcısı olarak hazırlanır. Patlıcan, kuşkonmaz, enginar, biber, ıspanak ve fasulye oldukça yaygındır.

Tatlı

İtalya’nın dünya çapında tatlı üzerinde tartışılmaz bir etkisi vardır. Dondurma ve şerbetleri dünyanın en iyisi olarak kabul edilir. Tiramisu ve canola (fındık ve çikolatalı bir tür tatlı) tatlı severlerin yoğun beğenisini toplamıştır.

Ve elbette ki en önemlisi pizza. İtalya’da pizza hamur işleri altında sınıflandırılabilir, ama acele öğle yemeklerinin ve hafif akşam yemeklerinin de vazgeçilmezidir. Genellikle domates, zeytinyağı ve sarımsaktan yaralanılarak yapılır. İtalyanlar pizza ustaları olarak kabul edilirler. İtalyan simgesi olan Margarita pizza ise mozzarella peyniri, zeytinyağı, domates ve fesleğen yapraklarından yapılır. Adını 1889’da Kraliçenin ziyaretinden sonar almıştır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir