Hotin Kalesi Osmanlı’nın İzindeyiz

Hotin Kalesi

19 Eylül 2017 Salı

Çernivitsi’deki tur şirketinden  salı günü için Kamyonet Podilski yani Kamaniçe ve Hotin Kalesi turunu çok hesaplı bir fiyata ayarlamıştık.Rehber ve araba onlara ait, yeme içme bize ait oldu. Sabah şehir parkının köşesinde rehber Vasili ve bizden başka diğer 4 kişi buluştuk. Bizi alan minübüsle yola çıktık. Önce Kamaniçe’ye geldik. Kamaniçe’yi diğer yazımda anlatacağım. Kamaniçe’yi gezdikten sonra Hotin’e geldik.

Hotin, Ukrayna’nın kuzeybatısında Çernivitsi vilayetine bağlı(burada “Oblast” deniliyor)10-15 bin nüfuslu bir kasaba.Görülecek tek yeri kasabanın dışında Dinyester Nehri kıyısındaki Hotin Kalesi. Biz direkt kaleye çıktık. Geniş bir park alanında indik. Etrafta açık ve kapalı alanlarında hediyelik eşya satıcıları vardı. Fiyatlar da gayet iyiydi. Ben buradan üstü Hotin Kalesi olarak yapılmış seramik bir kupa aldım.Kaleye gitmek için yapılmış meyilli yolu  yürüyerek önce kale şeklinde yapılmış bir kapıdan geçiliyor; sonra yine yoldan aşağılara yürünüyor. Kalenin karşıdan görünümü çok ihtişamlı. Aşağılarda da durgun halde Dinyester Nehri ve yemyeşil olan karşı kıyılar görünüyor. Kaleye tahta bir köprüden geçilerek giriliyor. Biletleri arabanın park edildiği yerdeki gişeden tur şirketi almıştı.

Genç Osman 200 bin kişilik orduyla 1621 yılında Hotin Kalesini kuşattı. Aynı dönemde Osmanlı’da Yeniçeri ayaklanmaları vardı. Yeniçerilerin sık sık ayaklanmaları ve savaştan kaçmaları; bunlara göz yuman Yeniçeri ağalarının da kaçan askerleri bildirmeyip onlara ödenen paraları almaları ve kendi adlarına kullanmalarının farkında olan Genç Osman her köprü geçişte orduyu durdurup saydırıyordu. Bu da hiç hoş karşılanmadığından savaşa huzursuzlukla gidildi. Kuşatma başarısızlıkla neticelendi ve HOTİN KALESİ Osmanlı himayesinde Boğdan Beyliğine bırakılarak bir anlaşmaya gidildi. Şu an kale içinde üst kata çıkılan merdiven başında Genç Osman’ın portresi durmaktadır. Üst katta müze kısmında Osmanlılardan kalma mezar taşı, savaş resimleri ve diğer eşyalar sergilenmektedir. Kale içinde diğer bölümlerde zindanlar, işkence odaları ve aletleri, cami kısmı görülebilir.

Yine aynı yoldan yukarı çıkarak arabamıza geldik. Kamaniçe’ye döndük.

 

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir