Press enter to see results or esc to cancel.

Hindistan Mutfağı

Dünyadaki en kalabalık nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Hindistan, 17 eyaletten oluşan karma bir ülkedir ve bu yüzden, Fransa ve İtalya gibi birçok değişik bölgesel mutfağa sahiptir. Özellikle Kuzey Hindistan boyunduruğu altında bulunduğu İngiliz egemenliğinden dolayı dışarıdan çok fazla etkilenmiştir.

Tek bir milletin içinde birçok kültür ve dinin var oluşu ve coğrafi etkiler Hindistan’da tek bir mutfağın olmasını imkânsız hale getirir. Dini kısıtlamalar yiyeceklerde de etkili olur ve birçok Hintlinin neler yiyebileceği bellidir: Budistler vejetaryendir, Müslümanlar domuz eti yiyemez, Jainler soğan yiyemezler vs. Dini kısıtlamalar ülkenin baştanbaşa vejetaryen bir mutfağa sahip olmasına neden olmuştur. Ek olarak, ülkede kast sisteminin neden olduğu, bir tabakanın bir diğeriyle beraber yemesini olanaksız hale getiren kurallar sebebiyle de değişik mutfaklar birbirinden etkilenemiyor ve yayılamıyor.

Hint Mutfağının Esasları

Mercimek, bakliyat gibi tahıllar ve tabii ki pirinç Hindistan’ın temek yiyecek ürünleri olup, Basmati pirinci bunlar arasında en rağbet görenidir. Aslı Himalayalar’a dayanan Basmati pirinci batıda kullanan pirince nazaran daha uzun ve daha incedir. Pişirildikten ya da bir yılı fazla aşmayan bir bekleme süreci geçirdikten sonra belirgin, daha güzel bir kokuya sahip olur. Pirinç genelde batılıların körililer olarak sınıflandırdığı yahnimsi yemeklerin ya da sebze, fındık, fasulye ve baharatlarla servis edilen pilavın yapımında kullanılır ve etli ya da sebzeli yemeklerin yanında servis edilir. Pirinç ayrıca sade olarak da yenir.

Diğer Asya ülkelerinin aksine Hindistan’ın günlük mönüsünde ekmek de bulunur. Ekmek genelde Kuzey Hindistan’da yaygındır fakat tüm ülke de bulunabilmektedir ve genelde atta denilen kepekli undan imal edilir. Bu ekmekler genellikle mayasız olarak yapılır. Ekmeklerin çoğu genelde tandır adı verilen silindir şeklindeki toprak fırınlarda yapılır. Ekmek hamuru aynı zamanda içleri pirinç, sebze, et, baharat doldurularak fırında pişirilebilirler. (Örneğin, “Samosas”)

Nüfusun büyük bir bölümünün vejetaryen olmasından ötürü mahsul de çok önemlidir. Biber, domates, patlıcan, kök sebzeleri ve yerel sebzeler günlük olarak kullanılırlar. Et yenen yörelerde keçi, koyun ve kümes hayvanları tercih edilir. Et genellikle baharatlanıp kızartılarak, yahnisi yapılmış ya da tandırda pişirilmiş olarak yenir.

Bazı bölgelerde süt ürünleri çok önemli bir yere sahiptir ve bunlardan “ghee” adı verilen süzülmüş tereyağı, yoğurt ve tatlı şeyler imal edilir.

Hint Baharatları

Hint yemekleri sarımsak, zencefil, kırmızıbiber, kimyon, hintsafranı ve boyotu gibi baharatlarıyla ünlüdür. Köri adı verilen, aynı zamanda baharat ve tatlandırdıkları yemekleriyle eş anlamlı olan, güçlü baharat harmanları ülke dışında da tanınmaktadır. Köri terimi, yemekleri Hindistan’dan İngiltere’ye ve diğer ülkelere götürenlerin bu terimi yanlış kullanımlarından ötürü doğmuştur, aslında Hindistan’da baharat harmanı masala olarak adlandırılır. Masala, kuru ya da yaş, acı ya da tatlı, taze ya da kurutulmuş malzemelerden oluşturulan bir karışıma verilen genel bir terimdir. Güney Hindistan’da ezmelerin içine konan kuru baharatlar, Hindistan cevizi sütü ya da su revaçtayken, Kuzey Hindistan’da kuru baharatlar daha çok kullanılır. Hindistan’daki en beğenilen karışımlarından biri olan “Garam Masala”, bölgeye göre farklılık gösterebilen kahverengi bir karışımdır, fakat yapımında genellikle karabiber, kimyon, karanfil, kakule, tarçın ve bazen de kişniş kullanılır. Genelde kırmızı ete ve kümes hayvanlarının etinden yapılan ve pirinçle birlikte servis edilen yemeklere katılırlar. Daha az acı olan “kashmiri” masala, nane ile yapılan yeşil bir ezme olan “taaza” masala ve “tikka” masala da en yaygın olanlarındandır.

Hindistan’da Yemek

Pek çok dine ve bölgesel beslenmeyi baskısı altına alan kast sistemine rağmen, yemek insanın hayatını sürdürmesinin zorunluluğu olduğu kadar, keyif verici bir etkinlik olarak da kabul edilir. En çok kısıtlanmış besinlerle bile yemek yüceltilir ve varlığına şükredilir.

Hindistan’da yemek aile tarzı üslubuyla tanınır. Ana yemek genellikle yanında çeşitli baharatlı yemeklerle birlikte büyük bir tabakta masanın ortasına konur ve ana yemek çoğu zaman pirinçle yapılan ya da hamur işi yemeklerden oluşur.
 
Çoğunlukla yemekler alçak taburelere oturarak ya da yerde, masanın önünde yenir. Yemekler genellikle elle ya da ekmek yardımıyla yenilir.