Hindistan Altın Üçgen Agra

4 Mart 2017 C.tesi

Sikandra’dan Agra’ya gelerek Alleviate isimli otele yerleştik. Jaipur’daki gürültülü otelden sonra buradaki otel bulunduğu yerin sakinliği ile bize iyi geldi.

Bizi kapıda bekleyen arabamız ve rehberimiz ile Agra’yı gezeceğiz. Önce Agra Kalesine doğru yola çıktık.

Agra, Uttar Pradesh eyaletinin içinde yer alır. Yeni Delhi’ye 205 km. uzaklıktadır. Şehir içinde ulaşım arabalarla ve tuktuklarla, motosiklet ve bisikletlerle sağlanmaktadır.

Agra Fort-Agra Kalesi: Babür İmparatoru Ekber Şah tarafından 1565 yılında yenilenerek kullanılmaya başlamıştır. Kalenin içinde İnci Camisi(Moti Mescid),Cihangir’in Sarayı, Has Mahal, Shish Mahal(Aynalı Saray), Musamman Burcu bulunur. Buradan Tac Mahal çok güzel görünmektedir. Ekber Şahın erkek çocuğu oluyormuş. Daha sonraları olacağı haberi gelince bu sarayı yaptırmaya başlamış.
Şah Cihan, Mümtaz Begüm için kalede Oktagonal Kuleyi yaptırmış. Daha sonra oğlu Alemgir kendisini bu kuleye hapsetmiştir. Kule mermerden yapılmıştır. Karısı Mümtaz Begüm’ün ölümünden sonra ağlamaktan gözleri görmeyen Şah Cihan’a, kızı İran’dan bir rengi siyah olan bir ayna getirtmiştir. Bu ayna ile Tac Mahal’i seyrederek her gün ağlamış ve 1666 yılında vefat edene kadar burada yaşamıştır.

Kalede Cihangir Kütüphanesini geziyoruz. Cihangir’in babası Ekber Şah’ın 14 karısı varmış.Bunlardan bir tanesi de Türkmüş. 14 yaşında tahta çıkan Ekber okuma yazma bilmediğinden oğlu Cihangir’i çok iyi eğitmiş ve büyük bir kütüphane yaptırmıştır.

İtimat-ud Daulah:Yamuna Nehrinin kenarında ve büyük bir bahçenin içinde yer alır.Baby Taj diye de adlandırılan türbe, İran’lı Mirza Gıyas Bey’in türbesidir. Kızı Nur Cihan, Cihangir ile evlenmiş ve bu evlilikten olan kızları, adına Taj Mahal’in yapıldığı Mümtaz Begüm’dür.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir