Hindistan Altın Üçgen Agra Tac Mahal

5 Mart 2017 Pazar
Çağatay Türklerinden Şah Cihan’ın 17 yıl evli kaldığı eşi Mümtaz Mahal’in 14. çocuğunu doğururken 1629 yılında ölümünden sonra onun anısına 1632 yılında başlanıp 1653 yılında bitirilmiştir. 21 yıl boyunca 20.000 işçi bu eseri tamamlamak için çalışmıştır. Esas mimar İranlı Ahmed Lahauri Efendi’nin yanında Mimar Sinan’ın öğrencilerinden İsmail Efendi ve İsa Muhammed Efendi görev yapmışlardır. Bordo’dan Austin Usta ve Venedik’ten Veroneo Usta ise Şirazlı İsa Efendi’nin asistanlığını yapmışlardır.

Ana giriş kapısından rehberimiz biletlerimizi alıyor ve giriyoruz. Karşımızda bütün heybetiyle Tac Mahal duruyor. Çok fazla turist göze çarpıyor.Bu arada rehberimiz bize İngilizce olarak buranın tarihini anlatıyor.Giriş kapısından ana binaya kadar bahçenin ortasında dar ve uzun bir havuz var. Etraf çiçeklerle ve ağaçlarla süslenmiş.

Tac Mahal’in kubbesinin yerden yüksekliği 44 metredir.4 köşesinde 41 metre yüksekliğindeki minareler kubbenin ters istikametine meyilli olarak yapılmış. Sebebi ise bir deprem anında minarelerin kubbenin üstüne yıkılmasını önlemek içinmiş.

Şah Cihan bir rivayete göre bir daha böyle bir eser yapmasın diye İsa Efendi’nin sağ elini kestirmiştir. Bahçenin iki yanında iki eser daha var. Bunlar müzik evleri imiş.Daha sonra Şah Cihan ve eşi Mümtaz Mahal’in mozolelerinin olduğu kısma yöneliyoruz. Kalabalık bir turist ordusu ile merdivenlerden çıkıp giriş kapısına geliyoruz. Buradaki büyük giriş kapısının etrafına yasin süresi ince bir el işçiliği ile yazılmış. İçeriye girdikten sonra Şah Cihan ve Mümtaz Mahal’in mozolelerini ziyaret edip dualarımızı okuyoruz. Esas kabirlerinin binanın alt katında olduğunu öğreniyoruz. Daha sonra Tac Mahal’in etrafını dolaşıp Yamuna Nehrini seyrederek merdivenlerden iniyoruz. Bahçedeki banklarda oturup Tac Mahal’i seyrediyoruz. Tac Mahal’deki mermer işçiliği muazzam bir sanat. Adına Pietra Dura deniliyor.

Tac Mahal’den ayrıldıktan sonra Yamuna Nehrinin diğer kıyısında bulunan ve “Ram Bagh” denilen büyük bir alana kurulmuş parka gittik. Oradan da Tac Mahal’i seyrettik. Ram Bagh ilk Moğol imparatoru Babür tarafından 1528 yılında yapılmıştır. Geleneksel bahçe mimarisi örneklerinden olup Babür öldüğünde burada gömülmüş, daha sonra Afganistan’ın Kabil şehrine götürülerek orada defnedilmiştir.

Tekrar arabamıza binerek otelimize döndük.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir