Hindistan Agra’ya Doğru Fatehpur Sıkri

3Mart 2017 Perşembe
Sabah kahvaltısından sonra arabamıza binerek Jaipur’dan Agra’ya doğru hareket ettik. Jaipur Agra yolu üzerinde ve Agra’ya 1 saatlik mesafede bulunan Fatehpur Sıkri şehri Babür İmparatoru Ekber tarafından kurulmuştur. 1570-1586yılları arasında Moğol İmparatorluğunun başşehri olup bugün burası çok iyi korunmuş bir hayalet şehir görünümündedir. 12 yıl sonra su kıtlığı yüzünden terkedilmiştir.

Şehrin kuruluşu hakkında rivayete göre Babür İmparatoru Ekber Şah, Sıkri kasabasında yaşayan Sufi Selim Chisti’yi ziyarete gelmiş ve tahtı bırakacak bir erkek çocuğu olmadığından bahsetmiştir. Daha sonra ermiş Selim Chisti kendisine bir erkek çocuğu olacağını müjdelemiştir. İmparator Ekber doğan üç oğlundan birisine Selim adını vermiş ve burada yeni ve düzenli bir şehir kurarak başşehir yapmıştır. Adını da Fatehpur Sıkri koymuştur.

Ekber Müslüman olmakla beraber diğer dinlere hoşgörü ile yaklaşmıştır. Çeşitli dinlerden 14 karısı vardı ve bunlardan bir tanesi Rukiye Begüm’dü. Dinlerle ilgili hoşgörü toplantıları düzenlemek için ayrı bir saray yaptırmıştır.

Fatehpur Sıkri çok büyük bir alana kurulmuş olup ancak bir günde zor gezilebilir. Biz Sikandra Şehrine gideceğimizden ancak yarım günümüzü ayırdık.

İçinde Jama Mescit, Salim Chisti’nin mezarı, Panch Mahal ve birçok saray ve binayı adeta hızla gezdik.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir