Güzelyurt Kuzey Kıbrıs

19 Mayıs 2016

1974 barış harekatıyla Türklerin eline geçen Güzelyurt daha evvel Omorfo adı ile anılıyordu.
Girne’ye yaklaşık bir saat uzaklıkta olan Güzelyurt’a Girne’den dolmuş taksi ve otobüsle gidiliyor.10 TL.
Haftada bir gün cumartesi günü köylü pazarı kuruluyor. Öğleyin saat 13 civarında da toplanıyor.Tamamen köylülerin yetiştirdikleri meyve ve sebzeler satıldığı için hem organik, hem de çok ucuz.
Güzelyurt çok küçük bir kasaba ve yürüyerek gezebiliyorsunuz. Kasabanın meydanında arkeoloji ve doğa müzesi var. Biletler 7 TL. Müze iki bölüm olup alt katta Doğa bölümü var.Burada doldurulmuş adaya özgü hayvan koleksiyonu veya göçmen kuşlar ve Kıbrıs’ta görülen jeolojik taşlar sergilenmektedir.Üst kat Arkeoloji bölümü olup burada 2005 yılında Soli Antik kentinde çıkan eserler ki en önemlisi altın yapraklı taç, Kıbrıs’ın bir çok yerinden toplanmış arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müzenin arka bahçesinde de arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Arkeoloji bölümünde iki odada Toumba Tou Skouroudan çıkarılan eserler sergilenmektedir.(Güzelyurt’un 4 km. kuzeydoğusunda kazı alanı)

1980 yılında Salamis sahilinde bulunan Artemis Heykeli de ikinci katta sergilenmektedir.

Aynı biletle müzenin yanında yer alan Saint Mamas Kilisesi de gezilmektedir. 12 yüzyılda yaşamış Mamas adlı azize adanmış kilise Gotik mimari tarzında bir yapı olup ahşap oymacılığı sanatının en güzel örneklerinden biridir.

Ayrıca Mamas’ın mermer lahdinden zaman zaman akan zeytinyağının göz ve kulak hastalıklarını iyileştirdiğine inanılmaktadır.Bir
delikten akan sıvı pamukla alınıp ağrıyan yere sürülüyor.

Omorfo’ya yakın olarak Vuni Ören Yeri ve Soli Ören yerleri de ziyaret edilmelidir.
Vuni şehri deniz seviyesinden 250 metre yükseklikte kurulmuş bir şehir.M.Ö. 380 yılında yakılıp yıkılmış ve oturulamaz hale gelmiş. Şehir tepeden denize eğimli olarak uzanan arazide oluşturulmuş üç teras üzerine kurulmuştur.

Soli adanın kuzeybatı sahilinde Gemi Konağı’nın bir mil kadar batısında, aşağı Bağlıköy sınırları içerisinde yer almaktadır. Ünlü Yunanlı filozof Solon’un adına ithaf edilen Soli antik kenti zamanında Kıbrıs’ın en önemli başşehriymiş. Yapılan kazılarda Soli’nin tarihinin M.Ö.11 yüzyıldan M.S. 7.yüzyıla kadar uzandığı saptanmıştır. Zamanında Soli şehri korunaklı bir liman kenti imiş.7. yüzyıl ortalarında Arap saldırılarına yenik düşerek yakılıp yıkılmıştır. Buradan çıkarılan eserler Güzelyurt Müzesinde sergilenmektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir