Gönüllerin Şehri KONYA

Gönüllerin Şehri Konya

12 Mayıs 2016 Çarşamba

Beykoz Belediyesinin düzenlediği geziye arkadaşım Zeynep Yalgın ile katılarak senelerce önce gittiğimiz tarihi şehirlerimizden Konya’ya tekrar gitmek nasip oldu.

Konya şehircilik açısından büyük gelişmeler göstermiş. Ankara yönünden Konya’ya girişte yollar ve çevre düzenlemeleri yapılmış, parklar bahçeler, fıskiyeli havuzlar şehrin girişini gösterişli hale getirmiş. Şehir içinde de tarihi cami ve kümbetler restore edilerek ziyarete açık hale getirilmiş. Selimiye camisi ile Alaeddin tepesindeki Alaeddin Camisi ise halen restorasyonu devam eden tarihi eserler arasında.

Şehir içinde ayrıca meydan ve park düzenlemeleri yapılarak Konya, tam bir turistik merkez haline getirilmiş. Ayrıca şehir içinde ulaşım da trenlerle kolaylaştırılmış. Trafik sıkışıklığı giderilmiş. Osmanlı evlerinin restorasyonları yapılarak turizme kazandırılmış.

Konya’nın en meşhur yiyeceği etli ekmek. Yarım metreye yakın uzunluğunda ve ince uzun olan pidelerin üzerinde kıyılmış et parçaları yer alıyor.Ayrıca hediyelik olarak Mevlana şekerleri satılıyor.

Konya’da gezilecek yerler:

Hz. Mevlana müzesi ve türbesi
Selimiye Camisi(Restorasyonu devam ediyor).
İplikçi Camisi ve Cinli Şadırvan
Şerafettin Camisi
Şemsi Tebrizi Türbe ve Camisi
İnce Minareli Medrese,
Tacirül Vezir Kümbeti
Hacı Veyiszade Camisi
Ateşbazı Veli Hazretleri Türbesi
Alaeddin Keykubat Camisi(Restorasyonu devam ediyor).
Karatay Medresesi
Meram Bağları
Konya seyir tepesi

Konya Gezisinde bize rehberlik Arda Karaçağa’ya teşekkürler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir