Gemi ile Yunan adaları – Santorini

Sabah saat 5.00 sularında Mykonos’tan demir alarak Santorini’ye doğru hareket ediyoruz. Saat 7.30 daki sabah kahvaltısından sonra isteyenler mayolarını giyerek üst kattaki güneşlenme terasında şezlonglara uzanıyorlar. İsteyenler 7. kattaki havuzlu güvertede çaylarını yudumlayarak bir taraftan adaların muhteşem manzaralarını seyrederken diğer taraftan gemide tanıştıkları yolcularla koyu bir sohbete dalıyorlar. 12.30-13.30 arasındaki yemek servisinden sonra gemimiz ada açıklarında demirliyor. Çevrede bizim gibi demirli birçok turist gemisi var. Kıyıda büyük gemilerin yanaşabileceği büyük bir liman olmadığı için sahilden kiralanmış küçük motorlara karga tulumba bindiriliyoruz. Böylece üstü cam kaplı motor(25-3o kişilik)dolunca hareket ediyor. Gemideki 470 yolcu böyle taşınıyor. Küçük limana yanaşan motordan yine karga tulumba çıkıyoruz. Teleferiğe biniyoruz.(4 euro) Teleferikler 4 kişilik ve altı adet. Hepsi aynı anda yukarı çıkıyor. Adaya teleferiği 1979 yılında armatör Evagelos Nomikos yaptırmış.

Adanın denizden görünümü muhteşem. Kayalık bir dağ düşünün. Şehir bu dağın tepesinde kurulmuş. Dağın yamaçları kayalık. Yukarıya ancak teleferik ve katırlarla çıkılıyor. Yürüyüş yolunun çok dik ve 500 yüzün üzerinde dik basamakları olduğunu söylediler.

Yakınlardaki başka bir limana çıkan ekstra tura katılanlar ise 60 euro vererek şehre otobüsle başka bir yoldan çıktılar.

Santorini adası, yeni evlenenler tarafından balayı adası olarak en çok tercih edilen adalardan biriymiş. Adaya her yıl 1 milyon kişi turist olarak geliyormuş.{mosimage}

Binlerce yıl evvel volkanik bir patlama sonucu oluşan bu krater görünümlü ada hilale benzediğinden çok ilgi çekmektedir. Mitolojik açıdan bazı arkeologlar burada Atlantislilerin yaşadığını iddia etmektedirler.

{mosimage}Santorini Fira ve kuzeyde Oia olmak üzere iki bölüm. Şehir merkezi, daracık arnavutkaldırımı sokakları ve son derece lüks giyim eşyası ve hediyelik eşya satan dükkânları, bembeyaz boyalı evleri ile turist çekiyor. Çiçeklerle süslenmiş kafe ve restoranları çok şık. Bu kafelerde fiyatlar  bayağı pahalı. Ancak dondurmacılarda kepçesi 2 euroya bir kepçe dondurma alınabilir.

Santorini’de dünyanın en zengin film artistlerinin, armatörlerin, iş sahiplerinin yazlıklarının olduğu söyleniyor. Tepeden bakıldığında evler Mardin’deki gibi üst üste sıralanmış. Çatıları yok. Ana yolun sonunda bir müze ve otel var. Çok fazla turist olduğu için daracık sokaklarda zor geziyoruz. Otelin önünde biraz dinleniyoruz. Karşıdaki volkanik iki küçük adayı (Nea Kameni ve Palaıa Kameni),birçok lüks ve çok katlı turist gemilerini, yat ve yelkenlilerin seyrettiği muhteşem deniz manzarasını rüyada gibi izliyoruz.

Ne yazık ki güneş batımını göremeden tekrar teleferiğe(4 euro) binip aşağıdaki küçük limana iniyoruz. Banklara oturup pırıl pırıl denizdeki balıklara bakıyoruz. Motorumuz geliyor. Daha sonra gemimize çıkıyoruz. Akşam yemeği için yemek salonuna geçiyoruz. Bugün çok yorulmuşuz. Saat 21.00 sularında gemimiz muhteşem Santorini’den ayrılıyor.{mosimage}

Kali nihta: İyi geceler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir