GEMİ İLE YUNAN ADALARI-GİRİT

Rodos Adasından gemi ile saat 21.00 de hareket ederek ertesi gün sabah kahvaltısından sonra saat 9.00 civarında Girit Adası Heraklion(Irakleio) limanına yanaştık. Osmanlılar zamanında Kandiye olan şehre bugün Heraklion deniliyor.

Girit, Yunanistan’ın turizm açısından en popüler adalarından biridir. Yüzölçümü 8336 km2 olan Girit’in nüfusu 650–700 bin civarındaymış.

Girit Adası, Ege Denizinin güneyindedir. Girit, Yunanistan’ın 160 km güneyinde olup adanın güney ucu ise Kuzey Afrika’da Bingazi’nin 325 km kuzeyinde ve kuzeydoğu ucu ise Anadolu’dan 200 km uzaklıktadır.

Turdaki arkadaşlarımızla bizi limanda bekleyen 5 otobüse binerek adanın kuzeyinde bulunan eski Osmanlı şehri Hanya’ya(Hania) hareket edildi.  1538 yılında Barbaros Hayrettin Paşa Hanya’ya çıkmış, daha sonra Resmo ve 22 yıl sonrada Kandiye fethedilmiş. 

Resmo’dan geçerek yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra Hanya’ya gidiyoruz. En büyük NATO üssünün bu bölgede olduğu söylendi. Yine bu bölgede olan Souda koyu Akdeniz’in en uzun koyu imiş.(15–16 km) Bu bölgede zeytin. limon ve portakal yetişiyor. Girit dağlık bir görünüme sahip olup yol boyunca bol bol dağlarda otlayan keçiler gördük.

Adanın ot yemekleri ve zeytini, zeytinyağı, uzo denilen bir çeşit içkisi meşhur. Diktamo denilen ot Girit’te yetişiyormuş. {mosimage}

Hanya’nın eski limanı küçük ve sevimli balıkçı restoranları ile çevrilmiş. Yakın adalara tekne turları yapılıyor. Venediklilerden kalma kalesi bugün hala ayakta. Küçük limanda Osmanlılardan kalan cami halen restore ediliyordu. İçerde resim sergisi vardı. Minaresi yoktu.Minik caminin içi sadece beyaza boyanmıştı. Limandaki atlı faytonlarla 30 dakikası 20 euroya civarı turlayabiliyorsunuz.

{mosimage}Hemen aklımıza“Gez Konya’yı, gör Hanya’yı” deyimi geldi. Aslında deyimdeki Konya Anadolu’daki Konya değilmiş. Hanya’nın kuzeyinde de Konya diye bir kasaba varmış. Bu deyim oradan geliyormuş.

Hanya büyük bir kasaba. Nüfusu 75bin. Venizelos bu kasabada doğmuş; mezarı da bu kasabada. Hanya’nın eski evleri ve tarihi çarşısı görülmeye değer.

Öğleden sonra Resmo’ya hareket ediyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık bir saat sürüyor. Resmo’nun nüfusu 32bin civarındaymış. Resmo Osmanlılar tarafından alındıktan sonra kasabada birçok cami yapılmış. Kara Musa Paşa Camisi, Resmo Kalesinde Sultan İbrahim Paşa Camisi, Venedik Kalesi, tarihi çarşısı, Arkeoloji Müzesi, Arimonti Çeşmesi görülecek yerler arasında.

{mosimage}Tekrar Heraklion(Kandiye) limanına gelerek müzeleri geziyor; limanda Venediklilerden kalma eski tarihi yapının resimlerini çekerek gemimize dönüyoruz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir