Fransız Mutfağı’ndan

Fransız yemek pişirme sanatı, tarihsel bir dizi yöntemlere dayanır. Bunları öğrenerek yapmak, başarılı bir aşçı olma yolunda ilerlemek demektir. Yüzyıllar içersinde Fransız aşçılar, uluslarası yemek dünyasına iki önemli katkı sağlamışlardır. Bunlardan birincisi, yöntemler geliştirilerek bunlara bir standart kazandırmışlardır. Bu sayede, öğrenilmesi ve doğru şekilde de kuşaklara aktarılması mümkün olan bir ustalık yöntemi ortaya koymuşlardır. İkinci olarak, yemek pişirme yöntemlerini ve kullanılan malzemeleri sınıflandırmayı başarmışlardır. Böylece yöntem ve tariflerin sınıflandırılmış olması, herkesin yararlanabileceği standart bir referans oluşmasını sağlamıştır.

Fransız mutfağını anlatırken elbette ki Fransa’dan da bahsetmelidir. Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve İngiliz Kanalı ile çevrili olması, Almanya, İtalya, İspanya, İsviçre gibi komşuları; Basklar gibi yanı başındaki etnik kültürler, Fransız mutfağının yöresel olarak bu derecede zenginleşmesini sağlamışlardır. Ülkede sıradağlar ve yaygın tarım alanları üç büyük nehirle bölünmüştür. Seine, Loire ve Rhone. Ayrıca Fransa’da mükemmel bir tarım geleneği bulunmaktadır. İşte bu unsurlar bir araya gelince muhteşem bir mutfak doğarak gelişmiştir.

Fransız mutfağında giriş yemeği çok önemlidir. Ana yemek hafifse, önceden bir omlet servisi yapılabilir. Hafif bir çorbayı ise mükellef bir ana yemek takip etmelidir. Ana yemekten önce bir sorbet(Bir çeşit dondurulmuş küçük porsiyon tatlı) verilerek giriş yemeğinin damakta bıraktığı tat giderilir.

Giriş yemekleri: Çorbalar, salatalar, hamur işleri, yumurtalı yemekler, sorbetler, pate(ciğer ezmesi)

Ana yemekler: Hazırlanacak ana yemek ister klasik, yerel, ağır veya hafif olsun; ister karışık veya basit yöntemlerle hazırlansın, lezzeti malzeme ve iyi pişirme tekniklerinin uygulanmasında yatmaktadır. Bir mönü hazırlanırken bütçe ve deneyim önemlidir. Lezzetli bir yemek için malzemeden kaçmamak lazımdır. Ana yemekler, misafiri memnun edecek şekilde hazırlanmış olmalıdır. Balıklar, kabuklu deniz ürünleri, kümes ve av hayvanları, sığır, dana, kuzu ve domuz etleri, ana yemek sınıfına girerler.

İyi bir tarifin, sos gerektiği halde karıştırılmadığı veya etin anlatılanlara uygun bir şekilde pişirilmediği için istenen nitelikte bir sonuç vermediğini görmek çok üzücüdür.

Yemek pişirmek bir sanattır. Zorlayıcı ve kimi zaman da bıktırıcı bir çalışma gerektirir. Ama asıl belirleyici yanı yaratıcılığa açık olmasıdır.

Tatlılar: Fransızlar tatlıları ile öğünürler. Ziyafetlerin sonunda yer alan tatlılar, yemeğin en önemli kısmını oluştururlar. Tatlıyı seçerken giriş yemeğini, ana yemeği, mevsimi, aile ve konukların özel tercihleri göz önünde bulundurmalıdır.

Taze meyvelerle yapılan tatlılar, yemeği her şeyden çok daha iyi tamamlar. Ana yemekler ağır
ise, hafif tatlılar seçmekte yarar vardır.


Bu arada yazımda geçen sorbet nedir? Fransız tatlı çeşitlerinden olan sorbet bir çeşit dondurulmuş tatlıdır. Sorbetler, giriş ve ana yemek arasında küçük porsiyonlar olarak servis yapılırlar. İlk dondurulmuş tatlı çeşitleri Çin kaynaklıdır. Tüccarlar bu tatlıları İran’a, İtalya’ya ve Arabistan’a götürmüşlerdir.

Fransız kültüründe değişik lokanta türleri vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Restaurant: Müşterilerine kalitesine göre çeşitli fiyatlarda yemek satan restaurantlar belirli saatlerde açılır, belirli saatlerde kapanırlar. Fransız yasalarına göre fiks mönü seçeneğini sunmak zorundadırlar. Mönü listeleri vardır.

Bistro: Restaurantlardan daha küçüktürler. Mönüleri genellikle tebeşirle tahtaya yazılır. Bazen de sözlü olarak aktarılır. Çabuk hazırlanabilen ve basit yemekler sunarlar.

Bouchon: Fransa’nın Lyon kentinde bulunan bir lokanta türüdür. Domuz sucuğu, domuz rostosu, kaz ciğeri gibi yöresel yemekleri sunarlar.

Brasserrie:  Birahanelere verilen addır. Alsace-Lorraine bölgesinden gelen göçmenler tarafından açılmıştır. Şarap ta sunarlar. En çok sunulan yemekleri sauerkraut ve deniz ürünleridir.  Brasserrieler günün her saatinde ayni mönüleri sunarlar.

Cafe: Cafelerde kahve ve alkollü içkilerin servisleri yapılır. Cafelerin masa ve sandalyeleri genellikle kapı önünde kaldırımlarda bulunur. Teras Cafelerde fiyatlar daha yüksektir. Jambon ve tost, salata, midye ve patates satarlar. Cafeler çok erken saatlerde açılır, akşam geç saatlerde kapanırlar.

Salon de The’: Çay salonları pastanelere benzerler. Çay salonlarında pasta, sandviç, salata gibi yiyecekler çay, kakao, kakaolu içecekler sunarlar. Çay salonları öğleye doğru açılıp akşama doğru kapanırlar.

Bar: Barlarda alkollü içkiler, kokteyl, viski ve diğer içkiler satılır.

   

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir