Fransız Mutfağından Kereviz Salatası

Fransız mutfağı dünyanın en iyi ve aranan mutfaklarından biridir. Fransız mutfağının kökeni ortaçağlara kadar uzanır. İştah açıcı ve doyurucudur. Doğal bitkiler ve doğal aromalar gittikçe önem kazanmaktadır. Fransız mutfağı yörelere göre farklılıklar gösterir. Denize kıyısı olan bölgelerde balık türleri ve deniz ürünleri, iç kısımlarda et ve sebze türleri ön planda gelmektedir. Fransız mutfağının en önemli öğeleri şarap, peynir ve tereyağıdır. Fransa’nın meşhur restoranları Paris civarında bulunur.

Fransızlar kahvaltıda kahve ve sıcak kakao içerler. İçeceğin yanında tost, üzerine tereyağı, sürülmüş baget(Fransız ekmeği), kruvasan gibi yiyecekler servis yapılır.

Akşam yemekleri çok önemli olup arada alkollü içkiler alınır.  Yemeğe çorba ve salata çeşitleri(ordövr)ile başlanır. Ana yemek olarak arzuya göre balık, sebze veya çeşitli soslarla süslenmiş et çeşitleri sofraya getirilir. Yemeğin yanında maden suyu, şarap ve ekmek bulunur. Meyvelerle süslenmiş tatlı çeşitleri son derece lezzetlidir.

Şarap Fransız sofralarından eksik olmaz. Fransa’da şarap üretim bölgeleri 10 civarındadır.
Peynir çeşitleri çok fazladır. En tanınmışları Rokfor, Brie ve Camembert’tir. Fransa’da yiyecekler Tarım Bakanlığı tarafından geliştirilen bir sistemle denetlenmektedir.

Fransız kültüründe değişik lokanta türleri mevcuttur. Bunlar restaurant, bistro,  bouchen, cafe, braserrie, salon de the’, bar olarak adlandırılır. Gelecek yazımda bunların ne ifade ettiğini anlatacağım. Gelelim kereviz salatasının tarifine:

Malzemeler:

2 kereviz
Yarım elma
2 yemek kaşığı mayonez
Yarım çay kaşığı hardal
1 limon suyu
Tuz, karabiber

Kerevizin kabuğu soyularak rendelenir. Limon suyu ilave edilerek karıştırılır. Üstüne mayonez, hardal, tuz ve karabiber konularak karıştırmaya devam edilir. Bir tabağa konulur. Tabağın kenarları elma dilimleri ile süslenir. Bu salata akşam yemeklerinde Fransız sofralarını süsler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir