FAS- MERAKEŞ(6.Günün devamı)

MERAKEŞ
19 Şubat 2012 Pazar
Fas’ın güneybatı ve ortalarında ve Atlas Dağlarının eteklerinde bulunan Merakeş, aynı zamanda Fas’ın ilk başkenti olup nüfusu yaklaşık 1.070.000 civarındadır. Dünyanın ve Afrika’nın geleneksel ticaret merkezidir.

“Murrakush” berberi dilinde “ kırmızı şehir” anlamında olup gerçekten toprak rengi evleri ile bir kırmızı şehir görünümündedir. Berberi ise Arap olmayan halka verilen addır.

19 Şubat 2012 Pazar akşamı saat 24.00 te Merakeş’e vardık. 7 saatlik tren yolculuğu rötarlarla 9 saati buldu. 6 kişilik kompartımanımız ful dolu idi. 2 genç kız, 1 genç erkek ve kapının yanında uyuyan bir hanım vardı. Hanım hariç beşimiz İngilizce sohbet ettik. Türk olduğumuzu öğrenince bize çok yakın davrandılar. O açıdan uzun tren yolculuğunun nasıl geçtiğini anlamadık. Tren Meknes, Rabat ve Kazablanka’dan geçerek Merakeş’e vardı. Kompartımanımızda bulunan elektrik mühendisi genç; arkadaşının kendisini karşılamaya geleceğini ve bizi istersek otelimize bırakabileceğini söyledi. Gerçekten de indiğimizde arkadaşı gelmişti; bizim valizlerimizi de alarak beraberce çıktık. Onların arabasına bindik. 5 dakika mesafede olan Hotel Agdal 1 boulevard zerktoni adresine bıraktılar. Çok büyük bir otel olan Hotel Agdal’ı internetten bulmuş; ancak rezervasyon yaptırmamıştık. Üstelik internetten rezervasyon yaptırsaydık akşam yemekleri de ücretsizdi. Resepsiyonist bizden bayağı farklı ücret istedi ve bu ücrete akşam yemekleri dahil değildi. Ama istersek dışarı çıkıp bir internet kafeden rezervasyon yaptırabileceğimizi belirtti. Saat geceyarısını geçtiğinden nereden internet kafe bulacağız. Eşim bu fiyatlara kalmak istedi. Ben de “yok olmaz, başka yere bakalım” dedim. Otelden çıkarak ve elimizdeki yedek otele bakmak üzere petit(küçük ve ucuz) taksi ile 20 dirheme anlaşarak Riad Dar Al Saad oteline gittik. Dar sokaklara araba giremediğinden bizi oraya yakın bir yerde indirdi. İndirdiği yerde kahve gibi bir binanın önündeki gençlerden biri bizi otele götürdü. Ancak demir kapıyı defalarla çalmamıza rağmen açılmadı. O arada yandaki kapıdan çıkan başka birisi bizim otel aradığımızı duyunca yakında daha iyi bir otele götüreceğini söyleyerek valizlerimizi aldı. Bir iki sokak ötede bulunan otele girdik. Çok güzel dekore edilmiş bir hayat etrafında odaların bulunduğu butik oteldi(Riad Laarousse). Ancak doluymuş. Diğer otellerinde yer varmış. Nihayet (Riad Minorisa 25 Derb Assebane 212 0524 38 13 74) yer bulmuştuk. İlk gece üçüncü katta çok rahatsız olarak yattık. Kapı kenarlarından dışarıdaki teras görünüyordu ve kapı kilitsizdi. Hava da çok soğuk olduğundan yorganımızın üstüne bir de battaniye örttük. Ben hiç uyumadan sabahı ettim. Sabah ilk işim aşağı inerek odamızı alt kata almalarını istemek oldu. Nitekim çok güzel bir odaya geçtik. Çalışan personel Enver ve müdürden çok memnun kaldık. Odamızda gayet iyi ve temiz. Fas’ta “ riad” denilen otellerde kalmak ve Fas’ın geleneksel hayatını görmek çok zevkli. Yoksa her yerde büyük ve modern otel dolu. Eski Fas eşyaları, antikalarla dekore edilmiş odalar sizi eskilere götürüyor. Odalar yüksek duvarlarla çevrili bir avlunun etrafında sıralanmış. Sabah 7.30 da zeytin, nane çayı, ekmek, börek ve zeytinden oluşan kahvaltımızı yaparak Merakeş’i keşfe çıktık.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir