Evinizi Nasıl Temiz Tutarsınız?

Evde çocuklarınız varsa, onlar oyunlarını bitirdiğinde evin pis ve dağınık olası kaçınılmazdır. Söz konusu evi dağıtmak olduğunda yetişkinler bile çocuklar kadar kabahatli olabilirler. Masadaki kahve lekesini silmeyi bile çok zor bir iş olarak düşünecek kadar ilgisiz ve tembel olanlar da vardır. Eğer sistemli bir şekilde yapılırsa, evinizin büyüklü ve odaların sayısına bakılmaksızın, ev temizliği kolay bir iştir.

 

Temizlik yapmayı planladığınızda bütün odaları bir ya da iki günde bitirmeniz gerekmez. Her odaya bir gün ayırırsanız, hiçbir odanın temizliği yarım kalmaz. Evinizde küçük bir tur atalım, her odayı değerlendirelim ve nasıl temiz tutabileceğinize karar verelim.

Mutfak: Yemeğin burada hazırlandığını ve saklandığını düşünürse, mutfağın en temiz ve en hijyenik oda olmasının beklenmesi doğaldır. Bütün tabakları, kaplarını ve fırını temiz tutun ve buzdolabını bozulmuş yiyeceklerden temizleyin. Sivrisinek ve böceklerin istilasını önlemek için çöpü her gün boşaltın.

Yatak Odası: Burasının sabah kalktığınızda ve gece yatmadan önce olmak üzere günde iki defa yapılması tercih edilmelidir. Perdeler, yatak örtüleri ve yastık kılıfları düzenli olarak değiştirilmelidir.

Banyo: Eğer banyo ortak kullanılıyorsa, havlu ve örtüler her gün yıkanmalıdır. Bir çamaşır sepeti bulundurun ve aile üyelerinizin kirli çamaşırlarını sadece oraya koymalarını sağlayın. Çocuklarınızın kıyafetlerini ortalıkta bırakma alışkanlıkları varsa, onlara giysilerini düzgünce katlayıp dolaplarına koymayı öğretmelisiniz. Tozun yerleşmemesi için her banyodan sonra banyonun duvar ve bölmelerini silin. Tuvaletler sık kullanıldığından ve kolayca kokabileceğinden günde en az bir kere temizlemeniz önerilir.

Oturma Odası: Oturma odası evinizin yüzü rolünü oynar ve onu tertemiz tutmak misafirlerinizde güzel bir izlenim bırakır. Dergi ve süs eşyalarınızı kahve masanızın üzerine koyun. Son zamanlarda oldukça düşük bir ücret karşılığında profesyonel temizlikçiler bulmak mümkün.  Eğer sizin temizlik ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir modelse, iyi bir değerlendirmeden sonra dikkatlice seçilmiş bir elektrikli süpürge ya da bulaşık makinesi gibi aletler de yardımcı olabilir.

Elektrikli süpürge hızlı ve etkili bir şekilde katkı sağlar fakat bazen zemindeki ekstra kiri temizlemek için geleneksel bezinizden yararlanmak zorunda kalabilirsiniz. Lekeler sizi zora sokabilir; leke çıkarıcı kullanabilirsiniz ya da kocakarı yöntemlerine başvurabilirsiniz.
Cam ürünlerden ziyade, ahşa eşya ve süs eşyaları karınca istilasını önlemek için cilalanmalıdır. Vernik ahşabı parlatır ve yenisi kadar iyi gösterir. Kristaller ve cam kırılgan olduğundan temizlerken çok dikkatli olunmalıdır.

Ev temizliğine dair ipuçları:

  • Dağınıklık ve karmaşıklığı önleyin.
  • Zemini dezenfekte etmek için deterjan ve anti bakteriyel çözeltiler kullanın. Her zaman temiz ve yıkamış bezler kullanın.
  • Odanın tavanından başlayın ve aşağı doğru devam edin ki silmeyi bitirdiğinizde toz tekrar yerleşmesin.
  • Sprey koku gidericiler ve oda parfümleri havaya hoş bir koku verir.
  • Islak ve çamurlu ayakları önlemek için evin dışına ve banyo kapısına paspaslar koyun.
  • Ailenin değişik üyelerine temizlik görevleri verin.
  • Acil durumlarda kullanmak için deterjanları el altında bulundurun.

Önlemler:

Ev temizliğinde değişik kimyasal ve deterjanlar kullanıldığından, kazaları engellemek için çocuklardan uzak tutmalısınız. Zehirli maddelerden korunmak için çizme ve eldiven kullanmak uygun olur. Oluşacak kimyasal reaksiyon tehlikeli olabileceğinden amonyak ve kloru karıştırmaktan kaçının.

Temiz bir eve sahip olmanın faydaları:

Temiz bir eve sahip olmanın temel yararı hijyen ve faktörüdür. Astım ve toz alerjisinden şikâyet edenlerin temiz bir evde yaşadıktan sonra sağlıklarında gelişme olmuştur. Hoş ve ışıltılı bir ev, yaşam tarzınızla ilgili yarı yarıya bilgi verir. Eğer temizlikten ev halkından yalnızca bir kişi sorumluysa, evi temiz tutmak nadiren mümkündür. Ve eğer tüm üyeler sorumluluk almazlarsa evi temiz tutmak çok zor yürütülür.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir