Ev Düzeni

Sıfırdan ev kurmak hiç kolay bir iş değildir. Ev taşımanın çilesi ve karmaşası insanı düz duvara tırmandırır. Ev kurarken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey vardır. Ancak işlerin ters gidebileceği ihtimaline karşı sigorta yaptırmak en önemli faktörlerden biridir. Daha da önemlisi daima yeni evinizi temizlemeye odaklanmalısınız. Yeni evinize taşındığınızda ev temizliği oldukça sinir bozucu ve zaman alıcı olabilir. Bir temizlik denetim listesi hazırlamak yeni evinizi daha iyi bir şekilde düzenlemenizde yardımcı olabilir. Yeni evinizi temiz tutmanın temel şartı bugünün işini yarına bırakmaya son vermek ve temizlik listesine harfi harfine uymaktır.

Ev temizliği kaçınılmazdır, fakat doğru şekilde yapılırsa daha az zamanda tamamlanabilir. İlk olarak, gereçler ve bir alet önlüğü satın alın ve ceplerin toz spreyi, cam temizleyici, raspa ve toz bezi gibi temizlik gereçleriyle doldurun. Temizliğe kapı girişindeki ilk odadan başlayın. Saat yönünde hareket edin ve ilerledikçe toz almaya ve cam silmeye devam edin. İlk oda temizlendiğinde sıradaki odaya geçin. Bir yönde hareket etmek yeni evinizi kir ve dağınıklıktan korumanın en hızlı yoludur. Toz alma işlemi bittiğinde, sonraki adım evdeki bütün halıları elektrikli süpürgeyle temizlemektir. Son olarak eşyalarınızı yerleştirmeye başlamadan önce çıplak zeminler iyice silinip kurutulmalıdır.

Evinizi kurarken ihtiyacınız olacak bazı noktalar:

 • Mobilyalarınız ve kişisel eşyalarınız düzgün bir şekilde yerleştirilmelidir.
 • Vergi için yerel idareyle irtibata geçilmelidir.
 • Seçmen kayıtlarınızdaki tüm kişisel bilgilerinizi yenileyin.
 • Gerekirse emlâkçınızı bilgilendirin.
 • Bankalar, kredi kartı şirketleri, sigorta şirketleri ve yatırım kurumları bilgilendirilmeli.
 • Gaz, su ve elektrik idareleriniz bilgilendirilmeli.
 • Yeni telefon bağlantılarınız yeni evinize kurulmalı.
 • Sürücü belgeniz güncellenmeli.
 • TV ruhsat idarenizi bilgilendirin.

Her şeyden önce, yeni evinizde lüksü düşünmeden önce daima temel ihtiyaçlarınızı seçin ve bütçenizin tüm masrafları karşılayabileceğinden emin olun. Yeni evinizi kurarken göz önünde bulundurulması gereken ilk şeylerden biri, aydınlatma ve ısıtmanın çalışır durumda olduğundan emin olmaktır. Birçok insan telefonsuz yapabileceğine inanır, fakat telefon da önemli bir araç olduğundan bu doğru değildir. Bu aletler faturalandığından bütçenizi iyi planlayın. Aydınlatma ve su bağlandığında sıra mobilyalara gelir. İlkin ikinci el mobilya düşünmek kötü bir fikir değildir. Mobilya ve alet sağlayan oldukça fazla ikinci el satıcılar var. Bir yeri döşeyecek temel eşyalar: bir yatak, bir kanepe ve birkaç sandalye olmalı. Oturma odasında bir masa ve sandalyeler olmalı. Mutfakta ise bir buzdolabı, çatal, kaşık, kap-kacak, tabak ve fincana ihtiyaç vardır. Gerekirse bir çamaşır makinesi kurulabilir. Daha sonra TV, bilgisayar, müzik seti ve diğer eğlence araçları da kurulabilir.

Eski evinizden taşınmadan önce, daima önceki ikametgâhınızda hizmetine artık ihtiyaç duymayacağınız hizmet şirketlerini bilgilendirin. Eğer bu yapılmazsa yeni kiracılar gereksiz yere faturalandırılabilir. Bir bütçe ayarlamak mantıklı olur. Tüm eşyalarınızı gerekli ve gereksiz olarak sınıflandırın. Düzenli olarak ödenen yiyecek, faturalar ve kira gibi durumlar için bir kenara para koyun. Ancak, herkes kendini şımartmaya ihtiyaç duyar, bu yüzden keyfi harcamalarınız için ekstra para ayırmalısınız.

Evinizi kurarken gerekli bazı temel ihtiyaçlar:

Yeni bir eve taşınır taşınmaz hemen ihtiyaç duyacağınız bazı temel ihtiyaçlar vardır.

 • Özel işlerinizi yapabilmeniz için perde ve panjurlar,
 • Paspas, havlu, sepet ve çöp kutuları,
 • Masa lambası ve ampuller,
 • Temel bahçe gereçleri ve çim biçme makinesi,
 • Duman detektörü ve yangı söndürücü.

İster ilk kez evinizi kuruyor olun, ister oğlunuz ya da kızınıza ev kurmada yardımcı olun, önce bir denetim listesi yapmanız doğru olur.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir